• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre ölçüm ve analiz laboratuvarı / yardım

Fatih D.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü
Merhaba,

Daha önceki mesajlarımda belirtmiştim; ben 13.06.2014 itibariyle yeni mezun bir Çevre Mühendisi'yim. Bir kaç sorum olacak;

1- Aramızda Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarını işleten, ya da bu işletmelerde çalışan var mı?
2- Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarlarına talepler kimler tarafından geliyor ve bunların içinde ilgili bakanlığın talepleri var mı?
3- Sektörel bazda bakıldığında, ekonomik kazanç anlamında durumu nedir, işin zorluğu nedir ve Türkiye'de bu laboratuvarların işletilesi, açıılması konusunda rağbetin bu kadar az olmasının sebebi nedir?

Saygılarımla,

M.Fatih DOĞRAR

Merhaba,

1-Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarında Çalıştım.
2-Bu Tür İşletmelerde 6 ayda bir denetim olur önce Çevre Bakanlığı denetlemesi 6 ay sonrada Türkak denetlemesi olur. Fabrikalar ölçüm analiz yaptırmak için fiyat teklifi ister İl çevrenin belirlemiş olduğu asgari fiyat tarifesi uygulanır. Mesela emisyon kaynağında parametre başı fiyat verilmiştir.
3-İlk yatırım Maliyeti fazladır kullanılan cihazların hepsi ithal maldır. Bu yüzden açılması pek rağbet görmez. Kazanç fazladır tabiki tercih edilmenize bağlıdır. Bursada bu işi yapan 5 firma vardır. Hepside köklü firmalardır.

@Hüseyin Hanlı

Hüseyin Bey, ilginiz için teşekkür ederim.

Çevre Ölçüm ve Analizleri Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2 listesine giren işletmeler talep ederler. Ayrıca Yeterlik Belgesine sahip laboratuvarlar, kamuya ait alanlarda oluşan, sorumlusu tespit edilemeyen veya telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilecek kirlilik durumlarında Bakanlık veya İl Müdürlüğünce talep edilen analiz ve ölçümleri yapmak ve sonuçlarını raporlamak zorundadır.

Zor bir sektör. Rakipler hep köklü firmalar. Yetki aldığın parametre arttıkça işler daha da zorlaşıyor. Cihazların kalibrasyonu, denetim, kalite sistemleri hiç bitmez.

@Yeşil Aşkı

Yeşil Aşkı öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben talebin nasıl olacağını kestiremeyeceğim için biraz şüpheci yaklaşıyorum, ancak yaptığınız yorum gayet açıklayıcı olmuş. Rakiplerinde bir yerden başladığını ve köklü firma olma yolunda yontulduğunu düşündüğüm zaman bu beni korkutmuyor, aksine köklü firmaların yapmış olduğu işler, referansları, hizmetleri ve hizmetlerin kalitesi benim için yol gösterici olma niteliğindedir. Birbirimize destek olarak, birbirimize katalitik etki yaparak büyümemize, bununla beraber sektöründe büyümesine yardımcı olacağı kanaatindeyim. Cihazların kalibrasyonu, denetimi, kalite sistemleri konusunda sizinle hem fikirim.