Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre ölçüm ve analiz laboratuvarı / yardım

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih D. tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Daha önceki mesajlarımda belirtmiştim; ben 13.06.2014 itibariyle yeni mezun bir Çevre Mühendisi'yim. Bir kaç sorum olacak;

  1- Aramızda Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarını işleten, ya da bu işletmelerde çalışan var mı?
  2- Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarlarına talepler kimler tarafından geliyor ve bunların içinde ilgili bakanlığın talepleri var mı?
  3- Sektörel bazda bakıldığında, ekonomik kazanç anlamında durumu nedir, işin zorluğu nedir ve Türkiye'de bu laboratuvarların işletilesi, açıılması konusunda rağbetin bu kadar az olmasının sebebi nedir?

  Saygılarımla,

  M.Fatih DOĞRAR
   
  Merve Kuru bunu beğendi.
 2. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Merhaba,

  1-Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarında Çalıştım.
  2-Bu Tür İşletmelerde 6 ayda bir denetim olur önce Çevre Bakanlığı denetlemesi 6 ay sonrada Türkak denetlemesi olur. Fabrikalar ölçüm analiz yaptırmak için fiyat teklifi ister İl çevrenin belirlemiş olduğu asgari fiyat tarifesi uygulanır. Mesela emisyon kaynağında parametre başı fiyat verilmiştir.
  3-İlk yatırım Maliyeti fazladır kullanılan cihazların hepsi ithal maldır. Bu yüzden açılması pek rağbet görmez. Kazanç fazladır tabiki tercih edilmenize bağlıdır. Bursada bu işi yapan 5 firma vardır. Hepside köklü firmalardır.
   
 3. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Hüseyin Bey, ilginiz için teşekkür ederim.
   
 4. Yeşil Aşkı

  Yeşil Aşkı CMNet Üyesi

  Çevre Ölçüm ve Analizleri Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2 listesine giren işletmeler talep ederler. Ayrıca Yeterlik Belgesine sahip laboratuvarlar, kamuya ait alanlarda oluşan, sorumlusu tespit edilemeyen veya telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilecek kirlilik durumlarında Bakanlık veya İl Müdürlüğünce talep edilen analiz ve ölçümleri yapmak ve sonuçlarını raporlamak zorundadır.

  Zor bir sektör. Rakipler hep köklü firmalar. Yetki aldığın parametre arttıkça işler daha da zorlaşıyor. Cihazların kalibrasyonu, denetim, kalite sistemleri hiç bitmez.
   
 5. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Yeşil Aşkı öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben talebin nasıl olacağını kestiremeyeceğim için biraz şüpheci yaklaşıyorum, ancak yaptığınız yorum gayet açıklayıcı olmuş. Rakiplerinde bir yerden başladığını ve köklü firma olma yolunda yontulduğunu düşündüğüm zaman bu beni korkutmuyor, aksine köklü firmaların yapmış olduğu işler, referansları, hizmetleri ve hizmetlerin kalitesi benim için yol gösterici olma niteliğindedir. Birbirimize destek olarak, birbirimize katalitik etki yaparak büyümemize, bununla beraber sektöründe büyümesine yardımcı olacağı kanaatindeyim. Cihazların kalibrasyonu, denetimi, kalite sistemleri konusunda sizinle hem fikirim.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...