Çevre tatbikatı hakkında

Enise A.

Daimi üye
Başlık
31
Tepki
438
Arkadaşlar acil olarak sizden bir konu hakkında yardım isteyecektim ?
Bir tesis için Çevre tatbikatı yapılması ve Senaryolu tatbikat raporu hazırlanması hakkında bilgisi olan var mı ? Ne yapılabilir ,örneği elinde olan var mı?

ebru öztürk

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
29
evet biz yapmıştık. iş güvenliği biriminin acil yardımı ile birlikte yaptık. senaryoyu ayrı yazdık. yangın tatbikatıydı. bizde yangın atıklarının nasıl toplanacağını ve atık sahaya nasıl götürüleceğini yaptık. tabiki bu ekip çevre koruma ekibinden oluştu. öncesinden hazırladık bu ekibi.

Kenan Atalar

Daimi üye
Başlık
18
Tepki
203
1-İşletme üretim alanında çalışan personel dikkatsizliği ile kimyasal kovasını devirmiştir.
2-olayı görenler derhal dahili numaradan çevre birimine haber vermiştir.
3-çevre birimi gelene kadar kimyasalın yayılmaması ve ateş vb için önlemler alınmaya başlanılmıştır(yangın tüpü, personelin kayıp düşmemesi için ayaklı uyarı levhası vb.)
4- Çevre biriminden gelen personeller emici malzemelerle atıkları varil içine atarak temizlik yapılmıştır.
5- zemin beton olduğu için toprağa sızıntı olmamıştır.
6- toplanan atık malzemeler uygun atık kodu ile lisanslı bertaraf firmalarına gönderilmek üzere işletme atık alanına gönderilmiştir.(eğer bez ise 150202 vb.)
7- tatbikatta herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır.

Bu süreçleri resimli, saat dakika vb daha ayrıntılı olacak şekilde genişletirseniz işinizi görecektir.

Burak Bilen

Daimi üye
Başlık
24
Tepki
439
Merhaba, biz de çevre tatbikatı yapacağız. Üretimde kullanılan bir kimyasal malzemenin kutusunun normal çöpe atılması başlığı altında. Burada ne tip bir eldiven kullanılmalı? Kimyasal akıcı değil.

dyg

Daimi üye
Başlık
8
Tepki
44
Arkadaşlar bahsettiğiniz çevre tatbikatı zorunlu mudur? bir yönetmelikte falan geçiyor mu? bilgilendirirseniz memnun olurum.

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
107
Tepki
4.388
@dyg
Duygu hanım, çevre tatbikatı zorunlu değil ama ıso 14001 belgelendirmesi kapsamında isteniliyor. Siz ne olursa olsun çevre tatbikatı yapmanızı tavsiye ederim.

Burak Bilen

Daimi üye
Başlık
24
Tepki
439
@Olgaç Sürmelihindi
Çevre tatbikatı şöyle zorunlu: Yapmazsanız denetimde minör yazılır. Bir sonraki denetime geldiklerinde eğer tatbikat yapılmamışsa minör, majöre döner.

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
107
Tepki
4.388
@Burak Bilen
Burak bey, çevre açısından bir zorunluluk olmadığını söylemek istemiştim. Teşekkürler. Sene de 1 defa yapılsa iyi olur.

Hazel A.

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
263
Mezuniyet
2013—14
Kimyasal Döküntü dışında başka senaryosu olan arkadaşlar var mı acaba? Geçen sene yapmıştık bu sene için farklı birşeyler ne yapılabilir sizce?

Biz tatbikat sonrasında verdik.

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
107
Tepki
4.388
Hazel hanım merhaba, hazır beton tesisimde yağ dökülmesi ve kimyasal dökülmesine karşı tatbikat yapmıştım. Mazot dökülmesi olabilir. Aklıma gelen bunlar.

Tatbikat içerisinde zaten neler yapılması gerektiği konusunda eğitim veriyorsunuz

Hazel A.

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
263
Mezuniyet
2013—14
Olgaç Bey teşekkür ederim. Döküntü dışında bir şeyler olsun istiyorum ama senaryo olarak ne olacak bilemiyorum :)

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
107
Tepki
4.388
Senaryo konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Kısa ve yalın bir şekilde anlatabilirsiniz. Döküntü dışında atık alanında yangın çıkması olabilir. ☺

Hazel A.

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
263
Mezuniyet
2013—14
evet bu olabilir :)

Ebru Hanım bu tatbikata ait formunuz ve senaryonuz mevcutsa paylaşabilir misiniz?

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
107
Tepki
4.388
Senaryo oluşturalım; 16.02.2019 tarihinde salı günü tehlikeli atık alanına kontamine olmuş ambalaj atıklarını biriktirilmek üzere götürüyorduk. Atık alanının kapısını açtık ve kontamlne olmuş ambalaj atıklarını 15 01 10 atık kodu yerine bırakacağım sırada telefonumun çaldığını gördüm. Bağlı bulunduğum çevre ve ve Şehircilik İl müdürlüğünden arıyorlardı. Atıkları hemen kapının önüne bıraktım ve telefona cevap verdim. Telefonla konuştuğum sırada oradan geçen tesis çalışanı bitmiş ancak sönmemiş sigarasını atıkların olduğu yere attı. Kısa bir süre sonra atıkların yandığını farkettim ve karşımdaki memura yangın çıktığını ve telefonu kapatmam gerektiğini söyledim. Hemen telefonu kapattım ve başka bir çalışan yangın söndürücü getirerek çıkan yangını söndürdü. Böylece olası bir faciayı önlemiş olduk. Daha sonra yanan atıkları big bag çuvallara koyarak ağzı kapalı bir şekilde atık alanı içerisinde uygun ve güvenli bir şekilde depoladık. Sigara içen tesis çalışanının yanina giderek uyarıda bulundum ve tavsiye verdim. Kendisi ise bir daha sigara içme alanı dışında sigara izleyeceğine söz verdi. 😉

Önceki cevapları görüntüle…

Murat Çelebi

Daimi üye
Başlık
21
Tepki
458
@hazel arslan atığın yanma ve tutuşması olabilir ama dikkatli olun, tehlikeli atık sahasına kimyasal maddenin msds'ine göre söndürme tüpü koyup yapabilirsiniz

MBALABAN

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Merhabalar,

Yangın tatbikatı sonucunda çıkan atıkların yönetimi nasıl yapılır?

Yukarı Alt