• Forumda takma ad (nickname) kullanımı 1 Mart 2021 itibariyle yasak olacaktır. Lütfen mühendis meslektaşlarınızın sizlere rahat hitap edebileceği bir isim seçiniz. Kullanıcı adınızı BU BAĞLANTIYA tıklayarak değiştirebilirsiniz. ÖRNEĞİN;Ahmet Kara │ Ahmet K. │A. Kara

Çevre ve İSG Çalışmaları

KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Arkadaşlar merhaba, hazır beton tesislerinde oluşan ve oluşabilecek atıklarla ilgili çevre eğitim sunumu hazırlanmış olup, ekte yer almaktadır. Düzeltilmesi gereken bir yer varsa düzeltme yapabiliriz. Zamanla daha da sunuyu genişletebiliriz. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ÇEVRE EĞİTİM SUNUMU-2019.pptx
    2.6 MB · Görüntüleme: 205

Tuğbaçev.

Kayıtlı Kullanıcı
Tehlikesiz atık toplama ve ayırma tesisleri için de mevcut eğitim slaytı da var mı acaba.

Önceki cevapları görüntüle… Diğer cevapları görüntüle…
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
@Fatih Koçak Fatih Koçak arkadaşımız emisyon ölçümünün gerçekleşmesi için bacaların sağlaması gereken koşullarla ilgili dosya hazırlamıştır ve ekte yer almaktadır. Kendisine teşekkür ederiz.

Ekli dosyalar

• BACA ŞARTLARI BİLGİ FORMU+Fotoğraflar.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 168
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar merhaba, hazır beton tesislerinde geçici faaliyet belgesi ve çevre izin işlemleri ile ilgili slayt çalışması ekte yer almaktadır. Zamanla slaytı daha da geliştireceğiz. Yanlış ve eksik gördüğünüz bir yer olursa düzeltme yaparız. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• HAZIR BETON TESİSLERİNDE ÇEVRE İZİN İŞLEMLERİ.pptx
    55.9 KB · Görüntüleme: 98
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar merhaba, bugün de çalışma yerine çevre mühendisliğinde yapılan bazı hatalar,yanlışlar ve çekinceler bulunmaktadır. Bu durumları aşağıda maddeler halinde sıralamak istiyoruz:
1-) Yönetmelikleri okumuyoruz veya gelişi güzel okuyoruz. Bundan dolayı anlam karmaşası oluyor. Yönetmelikleri özümseyerek ve anlayarak okuyun. Gerekirse kendinize sorular sorun.Yönetmelikler en büyük yardımcımız ve gerektiğinde en ufak bir durumda lehimize çevirme şansımız olabilir.
2-) Firmanın prosesini en ufak ayrıntısına kadar inceleyin. Bazen prosesle ilgili can alıcı sorular sorulabilir ve siz firmanın prosesini avantaj ve dezavantajlarıyla bilmek zorundasınız. Bazı firmalar aynı işi yapabilir ama prosesi aynı olacak diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu yüzden iş akım şeması ve proses özetlerini kendiniz hazırlayın. Gerektiğinde size yardımcı olunacaktır. Hazıra konmayın.
3-) Firmanın çevre dosyasını mutlaka inceleyin. Aylık değerlendirme ve iç tetkik raporlarını okuyun. Firmada çalışanlardan tesisle ilgili bilgiler alın. Çevre dosyasını kendinize göre oluşturun. Hiç kimseden hazırlanmış aylık değerlendirme raporu ve iç tetkik raporu istemeyin. Kimse sizden 4*4'lük bir rapor hazırlamanızı istemiyor. Raporları sade ve öz bir şekilde hazırlayın. Mutlaka sonuç ve öneriler kısmına o ay yapılan işlemleri kendinizi ve firmayı zor duruma düşürmeyecek şekilde yazın.
4-) Site de benzer konularda açılmış olan başlıkları araştırın ve inceleyin. Sorunuzun cevabını %99 bulacaksınız. Mutlaka ARAŞTIRIN.
5-) Tecrübesizim, hata yaparsam ne düşünürler diye korkmayın. Kimse 4*4'lük doğmadı. Bilgi; tecrübe ve hata yapılarak öğrenilir. Tecrübe kazandıkça bilginiz artacak ve araştırma isteğiniz daha da artacak. Kimse tecrübeli değildi. Hatalar yaparak insan kendisini geliştirir.
6-) Sadece çevre mühendisliği ile yetinmeyin. Kalite ile ilgili sertifikalar alın, yüksek lisans yapın ve yabancı dil öğrenin. Çalıştığınız yeri ve ortamı küçümsemeyin ancak daha büyük firmalarda çalışmak için kendinizi geliştirin.
7-) Takıldığınız yer olursa mutlaka sorun. Bu soru onlara göre kolay, bunu sorsam küçük düşer miyim diye düşüncelerden uzak durun. Bir kişi tek başına bilgiyi öğrenemez. Paylaştıkça öğrenir ve çoğalır. Mutlaka sorun,araştırın ve sormaktan çekinmeyin. Bir kişi sormadan öğrenemez. Mutlaka yardım alın.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Mesleğimiz gerçekten çok güzel ve daima kendinizi geliştirin. Geliştirdikçe çalışmaktan zevk alacaksınız. :)

KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar Merhaba,

Taylan Bunarbaşı arkadaşımız tarafından baca gazında sülfürik asit örneklemesi (Epa Metot 8) çalışması yapılmış olup, ekte yer almaktadır. Kendisine teşekkür ederiz.

Ekli dosyalar

• EPA METOT 8.pdf
    218.7 KB · Görüntüleme: 92

ayşe çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, tehlikesiz atik toplama ayirma tesislerinde kütle denge sistemi doldurulurken;
1- tehlikesiz atik girisi yapıyoruz
2- R12 proses giriş ve çıkışı
3- tehlikesiz atik gönderimi yapıyoruz ( tehlikesiz atik toplama tesislerine veya tehlikesiz atik geri kazanım firmalarına)
Ama benim anlamadığım ürün çıkışı kısmı (ürün hareketleri)
Tehlikesiz atık toplama ayirma tesislerinde (hurdacılarda) atıklar presleme işleminden baska bi isleme tabi tutulmuyorsa ürün hareketi olmaz değilmi.?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Ürün çıkışını geri kazanım lisansına sahip firmalar yapar. Toplama ayırma tesislerinin bu işlemi yapmasına gerek yoktur.

KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar merhaba, 02.04.2015 tarih ve 29314 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında atık üreticisinin prosesi sonucu oluşan ve/veya oluşacak tehlikeli ve tehlikesiz atıkları için hazırlaması gereken endüstriyel atık yönetim planı ile ilgili bilgileri içermektedir. İnşallah sizlere faydalı olur. Dokümanı hazırlarken @Okan Türe arkadaşımızın hazırlamış olduğu formatı kullandım ve kendisine formatı kullanmama izin verdiği için teşekkür ederim. :)

Ekli dosyalar

• ENDÜSTRİYEL ATIK YÖNETİM PLANI HAZIRLANMASI VE DEĞERLENDİRMESİ.docx
    186.4 KB · Görüntüleme: 298

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Eline sağlık @Olgaç Sürmelihindi format ve içerik çok güzel olmuş diğer yönetmelikler konusunda da çalışmalarınız bekliyoruz :)

Önceki cevapları görüntüle…
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar merhaba, 17.06.2011 tarih ve 27967 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliği kapsamında tehlikesiz atık toplama ayırma ve geri kazanım lisansı alınması işlemleri ile ilgili bilgileri içermektedir. İnşallah sizlere faydalı olur. İyi çalışmalar. :)

Ekli dosyalar

• TEHLİKESİZ ATIK TOPLAMA AYIRMA BELGESİ VE GERİ KAZANIM LİSANSI ALINMASI İŞLEMLERİ.pdf
    386.2 KB · Görüntüleme: 153
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar Merhaba,

Bir tesiste tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi, ambalaj atığı toplama ayırma ve geri kazanım ile tehlikesiz atık geri kazanım lisans başvurularının nasıl yapılacağına dair çalışma ekte yer almaktadır. Umarım faydalı olur.

İyi çalışmalar. :)

Ekli dosyalar

• ÇEVRE İZİN VE LİSANS İŞLEMLERİ.pdf
    133.1 KB · Görüntüleme: 169
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar Merhaba, Biliyorsunuz proses sonucu oluşan tehlikeli,tehlikesiz ve ambalaj atıklarının beyan dönemleri gelmiştir. 01.01.2020-31.03.2020 tarihleri arasında atık beyanlarınızı yapmayı unutmayın. @Cem Yılmaz arkadaşımız tarafından hazırlanan beyan ve bildirim dönemlerine ait tablo çalışması ekte yer almaktadır. İyi çalışmalar :)

Ekli dosyalar

• BEYAN VE BİLDİRİM DÖNEMLERİ.jpg
    BEYAN VE BİLDİRİM DÖNEMLERİ.jpg
    211.4 KB · Görüntüleme: 191

Çiğdem C

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Merhaba, ek olarak

ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ
e) Atık beyan formunu bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde her yıl Ocak ayından itibaren başlamak üzere en geç Mart ayı sonuna kadar Bakanlıkça hazırlanan çevrimiçi uygulamalar kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,

artık atık yağ bildirimi de aynı beyan içerisinde yapılacak (tehlikeli tehlikesiz atık beyanı içerisinde), ayrıca form doldurup gönderilmeyecek sanırım. bunuda belirtmek isterim.

Önceki cevapları görüntüle…
KS
Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Arkadaşlar merhaba,

MOTAT sistemi üzerinden talep oluşturulması ile proses sonucu oluşan tehlikeli, tehlikesiz ve ambalaj atıklarının TABS beyanı ile ilgili işlemler yer almaktadır. Umarım faydalı olur.

İyi çalışmalar. :)

Ekli dosyalar

• MOTAT VE TABS BEYANI İŞLEMLERİ.pdf
    122 KB · Görüntüleme: 128

ayşe çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba. Atık beyanı yaparken otellerin kapasite bilgilerine oda sayısınımi yoksa beyan yilina ait konaklayan kişi sayısını mı yazmak gerekir?

zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba, bir fabrikada işe başladım, metal sanayii. Daha önce iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığım için çevre alanında neredeyse hiç bilgim yok. Fabrikada mevcut çevre işlerini yürüten kişi makina mühendisi, kendisi iş yoğunluğu nedeniyle sürekli benimle olamıyor. Ben de bilgim olmadığı için biraz okuyup öğreneyim istiyorum. Atık alanları, çevre yönetim sistemi vs var yani fabrika çevre konusunda iyi durumda anladığım kadarıyla. Fabrika aynı zamanda dışarıdan çevre danışmanlık hizmeti de alıyor. Öncelikle benim burada çevre mühendisi olarak işe başlamış olmam dışarıdan alınan hizmetin iptalini gerektirir mi? Ve tam da bu aylarda beyanlar yapılıyormuş şuan bana onları anlatıyor yavaştan. Kendisi bilgileri satınalmadan alıyor ve danışmanlık firmasına veriyor, danışmanlık beyanı yapıyor. Bu süreç bu şekilde mi işliyor yani biz fabrika olarak neden yapamıyoruz bu beyanı anlayabilmiş değilim. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler, rutin yapılan işler vs bunları öğrenmeye çalışıyorum. Yukarıdaki çevre mühendisi işlemleri slaytını da inceleyeceğim. Ekstra tavsiyeniz olursa, ne mutlu. Teşekkür ederim şimdiden.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Bünyede çevre mühendisi bulunması, danışmanlık hizmeti almanızı etkilemez. Sözleşme yapıp devam edebilirsiniz. Şu an dediğiniz gibi beyan ayları. Siz fabrika olarak tabi ki yapabilirsiniz, bu tamamen yetki paylaşımı gibi bir şey. Kaldı ki danışman firma da beyanları, sadece satın alma verileri ile yapmıyor. Muhtemelen atık firmasını da arayıp teyit alıyordur :)

Aşağıdaki linki de bi incelemenizi tavsiye ederim. Bazı ufak değişiklikler var tabi ama yeterince detaylı bilgi verdiğimi düşünüyorum: Yönetmelik Çevre Mühendisi/Danışmanı Bir Tesiste Adım Adım Ne Yapar?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Merhaba ,

Tesisinizin kapsamına göre sizin sadece orada olmanız yeterli olabilir. Yani danışmanlık hizmeti almanıza gerek olmayabilir.İptal ettirmenize gerek te yok ayrıca dilerseniz hizmeti almaya devam edebilirsiniz
Beyan kısmına gelince beyanları siz de yapabilirsiniz. İlla danışmanlık yapacak diye bir kaide bulunmuyor.
Tesiste neler yapmam gerek derseniz yukarıdaki slaytı ve makaleler bölümündeki makaleyi incelemeniz yeterli olabilir :)

ayşe çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar. Otellerin atık beyanlarini yaparken çalisan personel sayisina beyan yaptığımız ayı mı yazmak gerekir yoksa ortalama bir sayımı yazmak gerekir? Çoğu otel kışın kapalı olduğundan çalisan sayisi yaz aylarina göre çok düşük oluyor.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Ayşe Hanım Merhaba,

Firmalarda çalışan personel sayısını kapasite raporunu baz alarak yazıyoruz. Siz de SGK hizmet dökümünü baz alarak yazabilirsiniz.

ayşe çelik

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi teşekkür ederim. Sgk dökümüne göre yazicam ama yazin otellerde 250 -300 çalisan varken kisin bu sayı 15-20 kisiye düşüyor. Onun icin beyan ayina ait sayiyimi yazmak lazim yoksa 12 aylik sgk dökümüne göre ortalama bir deger mi yazmak gerekir?