• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre ve İSG Çalışmaları

Arkadaşlar merhaba, bir fabrikada işe başladım, metal sanayii. Daha önce iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığım için çevre alanında neredeyse hiç bilgim yok. Fabrikada mevcut çevre işlerini yürüten kişi makina mühendisi, kendisi iş yoğunluğu nedeniyle sürekli benimle olamıyor. Ben de bilgim olmadığı için biraz okuyup öğreneyim istiyorum. Atık alanları, çevre yönetim sistemi vs var yani fabrika çevre konusunda iyi durumda anladığım kadarıyla. Fabrika aynı zamanda dışarıdan çevre danışmanlık hizmeti de alıyor. Öncelikle benim burada çevre mühendisi olarak işe başlamış olmam dışarıdan alınan hizmetin iptalini gerektirir mi? Ve tam da bu aylarda beyanlar yapılıyormuş şuan bana onları anlatıyor yavaştan. Kendisi bilgileri satınalmadan alıyor ve danışmanlık firmasına veriyor, danışmanlık beyanı yapıyor. Bu süreç bu şekilde mi işliyor yani biz fabrika olarak neden yapamıyoruz bu beyanı anlayabilmiş değilim. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler, rutin yapılan işler vs bunları öğrenmeye çalışıyorum. Yukarıdaki çevre mühendisi işlemleri slaytını da inceleyeceğim. Ekstra tavsiyeniz olursa, ne mutlu. Teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Bünyede çevre mühendisi bulunması, danışmanlık hizmeti almanızı etkilemez. Sözleşme yapıp devam edebilirsiniz. Şu an dediğiniz gibi beyan ayları. Siz fabrika olarak tabi ki yapabilirsiniz, bu tamamen yetki paylaşımı gibi bir şey. Kaldı ki danışman firma da beyanları, sadece satın alma verileri ile yapmıyor. Muhtemelen atık firmasını da arayıp teyit alıyordur :)

Aşağıdaki linki de bi incelemenizi tavsiye ederim. Bazı ufak değişiklikler var tabi ama yeterince detaylı bilgi verdiğimi düşünüyorum: Yönetmelik Çevre Mühendisi/Danışmanı Bir Tesiste Adım Adım Ne Yapar?

Merhaba ,

Tesisinizin kapsamına göre sizin sadece orada olmanız yeterli olabilir. Yani danışmanlık hizmeti almanıza gerek olmayabilir.İptal ettirmenize gerek te yok ayrıca dilerseniz hizmeti almaya devam edebilirsiniz
Beyan kısmına gelince beyanları siz de yapabilirsiniz. İlla danışmanlık yapacak diye bir kaide bulunmuyor.
Tesiste neler yapmam gerek derseniz yukarıdaki slaytı ve makaleler bölümündeki makaleyi incelemeniz yeterli olabilir :)

@zeynep Bu yılı danışman firmayla geçirmenizi tavsiye ederim, size faydaları dokunur. Atık beyanını, zamanı gelmiş izinleri, eayp hazırlamayı, aylık değerlendirme yapmayı danışmanla yapmak sizi epey rahatlatır.

Merhabalar. Otellerin atık beyanlarini yaparken çalisan personel sayisina beyan yaptığımız ayı mı yazmak gerekir yoksa ortalama bir sayımı yazmak gerekir? Çoğu otel kışın kapalı olduğundan çalisan sayisi yaz aylarina göre çok düşük oluyor.

Ayşe Hanım Merhaba,

Firmalarda çalışan personel sayısını kapasite raporunu baz alarak yazıyoruz. Siz de SGK hizmet dökümünü baz alarak yazabilirsiniz.

@Olgaç Sürmelihindi teşekkür ederim. Sgk dökümüne göre yazicam ama yazin otellerde 250 -300 çalisan varken kisin bu sayı 15-20 kisiye düşüyor. Onun icin beyan ayina ait sayiyimi yazmak lazim yoksa 12 aylik sgk dökümüne göre ortalama bir deger mi yazmak gerekir?

Bugün firmada Sıfır Atık ile ilgili bilgilendirme eğitimi vereceğim, Çevre Yeterlik Belge formatlarında paylaşılan eğitim katılım tutanağını kullanmam zorunlu mu? Kendi kalite sistemimizdeki eğitim katılım formu yeterli olur mu?

Yılda 1 kere tüm konuları içerecek şekilde eğitim vermiyorum, Çevre Kirliliği ve sonuçları, atık yönetimi ve tehlikeli atıkların kontrolü, iso 14001 çys gibi ayrı ayrı eğitimler veriyorum. Herbirinde bu eğitim formu gerekir mi?

Merhaba Beril Hanım,
Bakanlık tarafından belirlenen yeni formatın açıklama bölümüne yapılan eğitimler hakkında açıklama yazılması yeterlidir diye düşünüyorum.
ÇEVRE YÖNETİMİ HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
İKİNCİ BÖLÜM
Çevre Yönetimi Hizmeti Alma Şartları, Yeterlik Belgesi Başvuru
Şartları ve Mükellefiyetler
Mükellefiyetler
MADDE 7

) Yetkili makam tarafından istenecek bilgi ve belgeleri belirtilen formatta, zamanında ve eksiksiz olarak sunmak.

i) Yürüttüğü bütün çalışmaları imzalı belgeler halinde, işletmeye hizmet verdiği sürece işletmede muhafaza etmek ve bu süre içinde yetkili makam tarafından istendiğinde sunmak.

Vallahi bu gençlik değerli şeylerden anlamıyor. Gül gibi org dururken gitar öğreniyorsunuz. Neyse orgu da ben öğreneyim de sizler için tıngırdatayım. Siz hele bir gitarlı olanları paylaşın da bir sözümüz yerine gelsin, kolaylıklar diliyorum ? ?

Cem Bey Merhabalar;
Ambalaj Beyanı yaparken atık firması ile aynı bilgileri girmem mi gerekiyor ? Örneğin faturalar atık naylon ve kağıt-karton şeklinde iki kalem yazılarak kesiliyor. Ancak atık firması karışık ambalaj olarak girdiğini söyledi. Bu durumda karışık girme zorunluluğum var mıdır, ayrı ayrı girmemde sakınca olur mu?

Arkadaşlar Merhaba,

"Çevre Mevzuatları Kapsamında Tesislerin Almakla Yükümlü Olduğu Belgelerin Geçerlilik Süreleri, Ambalaj ve Atık Beyanları Kapsamı ile Beyan Tarihleri ve Bildirimlerin Geçerlilik Süreleri" ile ilgili çalışmanın pdf formatı ekte yer almaktadır. Umarım faydalı olur.

İyi çalışmalar. 😊

Ekli dosyalar

• evre Mevzuatları Kapsamında Tesislerin Almakla Yükümlü Olduğu Belgelerin Geçerlilik Süreleri, ...pdf
    231.2 KB · Görüntüleme: 124