Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre ve isg entegre sistem

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ömer Taşdemir tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çevre ve isg yönetim sistemini kurmam gerekiyor. Bu konuda tecrübemde yok açıkcası. Bana verilen önerilerde çevre ve isg entegre bir sistem kurmam gerektiği. Lakin bununla ilgili örnek hiç bir prosedür veya el kitabı yok. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  ikisini ayrı ayrı kurabilirsiniz. Çalışma konusu olarak kesişecekleri bir yer bulamayacaksınız zaten. Bu nedenle sıkıntı olmaz sizlere. Talimatlar, prosedürler her şey farklı olacak..
   
 3. Merve Özkan

  Merve Özkan CMNet Üyesi

  Fatih Bey, son denetimimizde bundan sonra entegre yönetim sistemi kurmamızı istediler, aslında dediğiniz gibi çalışma prensipleri olarak çok farklı ama birleştirilmesi isteniyor. (kalite+isg+çevre)
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Entegre kurmadığım için tecrübem yok bu konuda. Söyleyin şirketiniz sizi eğitime göndersin.
   
 5. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. Standardı iyi incelemek gerekiyor. Prosedür talimat oluştur diye bir açıklama varsa oluşturulmalı, yoksa doküman kalabalığına girmeye gerek yok. Formlarla takipleri sağlanmalı. Fatih Bey'in dediği gibi ayrı da yapılabilir ama ben de birleştirmeyi düşünüyorum. Sektör olarak ne üzerine çalışıyorsunuz.

  Eğitim almak şart bence de. Eğitim almadan önce herşey havada kalmıştı, bunalttı beni doküman karmaşası. Geçen hafta 18001 eğitimi aldım. Haftayada 14001e gidicem. Tavsiye ederim. Daha önce diğer kalite sistemlerine aşina iseniz kolay çözersiniz.
   
  alix bunu beğendi.
 6. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  internetten araştırırsan örnekler ve nasıl kurulduğunu anlayabilirsin.
  ISO 9001 ISO 14001 ENTEGRE SİSTEM NASIL KURULUR ?

  ISO 9000 ISO 14000 Sistemleri entegre edilirken aşağıda belirtilen yol izlenir.
  1-Üst yönetimin ıso 9000 kalite yönetimi ve ıso 14000 çevre yönetimine ilişkin toplam yönelişini ifade edecek Politikaları doküman haline getirilir.(Kalite Politikası ile Çevre Politikası aynı doküman içerisinde de olabilir, ayrı ayrı olarak da hazırlanabilir.)
  2-Kuruluşu oluşturulan bu politika ışığında koordine olarak çalışmasına imkân verecek Organizasyon yapısı belirlenir, görev yetki ve sorumluluklar gerek duyuluyorsa doküman haline getirilir. (Bağımsız veya Kalite ile bütünleşik halde Çevre biriminin de oluşturulması sağlanır.)
  3-Belirlenen bu organizasyona nitelik bakımından uygun personele kadrolama yapılır. Birimlerin ayrı ayrı oluşturulması öngörülmüşse Kalite birimine Kalite Yönetim Temsilcisi, Çevre Birimine Çevre Yönetim Temsilcisi diye adlandırılan ISO 9001 ISO 14000 Kalite ve Çevre Yönetim Sisteminin kurulumundan ve yönetiminde sorumlu kişiler atanır. Yönetim Sistemlerinin işletilmesiyle ilgili Kalite birimi oluşturulmuşsa hem kalite hem de Çevre Yönetim Sistemini birlikte işletebilecek nitelikte sorumlu kişi/kişiler atanır.
  4-Kuruluşun Kalite ve Çevre Politikası, Organizasyon yapısı göz önünde tutularak ihtiyaç duyulan Proses tanımlamaları yapılır ve birbirlerini etkilediği, etkileşimde bulundukları noktalar, operasyonel sıraları belirlenir.
  5-Belirlenen proseslerin Girdileri, Çıktıları, Proses Performans Kriterleri, Sorumluları, Prosesin Müşterisi, İzleme ve Ölçme Yöntemleri, Kayıtları vb. belirlenir ,dokümante edilir. Çevre Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi; Standartların gereği olarak kendiliğinden tanımlıdır, ayrı Proses olarak tanımlanmalarına gerek yoktur, ancak kuruluş kendi isteğine bağlı olarak Kalite Yönetim Sistemi ve Çevre Yönetim Sistemi Prosesleri olarak ayrı bir proses de belirleyebilir.
  6-ıso 9001 14001 standardında zorunlu olarak istediği Prosedürler; hem ıso 14000 Çevre Yönetim Sisteminin Şartlarını hem de ıso 9000 Kalite Yönetim Sisteminin şartlarını bütünleşik bir yapıda sağlayacak şekilde hazırlanır ve dokümante edilir. Kuruluş bu prosedürleri ayrı ayrı hazırlama yolunu da seçebilir.
  7-ISO 9000 14001 Kalite El Kitabı ve Çevre el kitabı hazırlanır. (Kuruluş bu iki standardın şartlarını da sağlayacak şekilde tek bir el kitabı hazırlayabilir. )
  8-Kalite planları ve Çevre Planları ihtiyaca göre hazırlanır.
  9-ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin gereği olarak daha önceden belirlenmiş prosedürler gereği kuruluş önemli çevre boyutlarını belirler, bunlara ilişkin risk değerlendirmelerini yapar, Çevre programlarını hazırlar.
  10-Belirlenen prosesler için belirlenen Performans kriterleri dahilinde Kalite ve Çevre Hedefleri belirlenir ve dokümante edilir.
  11-ISO 14001 9001 Çevre ve Kalite Yönetim Sisteminin planlanan düzenlemelere uygun olarak işletildiğinin teyidi ve zorunlu standart gereği olduğu için Belirlenen iç denetim prosedürü paralelinde iç denetimler gerçekleştirilir. Uygunsuzluklara ilişkin Düzeltici Faaliyetler belirlenir. Gerekli görülüyorsa takip denetimleri yapılır.
  12-ISO 14001 ISO 9001Çevre ve Kalite yönetim Sisteminin performansına ilişkin Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri sorumlusu/sorumluları tarafından Performans raporları hazırlanır, üst yönetime sunulur.
  13-Yönetim Gözden Geçirme toplantısı düzenlenir ve bu iki standartta belirtilen konular görüşülür. Toplantı kararları izlenir.
  14-Belirlenen prosedürler ve yöntemler paralelinde Sistemler işletilir.

  tüm standartları kapsayan ortak bir el kitabının oluşturulması gerekir. çevre ve isg birbirine benzer ama kalite biraz daha uğraştırabilir sizi.
   
  Funda Saltık bunu beğendi.
 7. dutoprak

  dutoprak CMNet Üyesi

  sayın environ acaba hangi eğitim kurumu nereyi tavsiye edersin kolay gelsin
   
 8. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Hepsi de birbirine yakın şeyler anlatır diye düşünüyorum, kıyas yapabileceğim farklı kurumlardan eğitim almadım. TSE, Artıbel, Alberk, Tüv bu işi iyi yapan belgelendirme kuruluşları diye biliyorum, eğitimleri de birbirine yakındır. Çünkü firmalarda dönüşümlü hemen hemen aynı eğitmenler görev alıyor.
   
 9. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Entegre yapmak kolay olacak gibi çünkü bütün maddeleri aynı, ikiside uygulamaya dayalı standart dolayısıyla tek bir el kitabı ve ortak prosedürlerden gitmek kolay olacaktır. Spesifik prosedürler olabilir atık yönetimi gibi mesela. Sektörümüz alüminyum enjeksiyon döküm ama türkiyede ilke geçebilecek bir döküm fabrikası kurduk diyebilirim. Leed belgesi alacağız inşallah;) sizin sektör ne?
   
 10. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Evet ben de ayrı ayrı uğraşmak gereksiz diye düşündüm. Bizimki de civata-somun imalatı. umarım belgenizi alırsınız.
   
 11. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Peki oluşturmuş olduğunuz prosedür, talimat veya bir el kitabı var mı?
   
 12. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  el kitabı oluşturdum, birkaç talimatta ve prosedür de hazırladım. Tam netleştirmedim ama.
   
 13. Merve Özkan

  Merve Özkan CMNet Üyesi

  Leed Belgesi tam olarak nedir?
  LEED sertifikalı binalarda satış bedelleri %64,kira bedelleri %36 daha fazlaymış. yeşil bina maliyeti yeşil olmayan bir binadan %2-%7 oranlarında fazla imiş. bu konularda bilginiz var mı açıklayabilir misiniz, bu belgenin bize getirisi ya da götürüsü ne olur?
   
 14. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Leed belgesi çevreci bir binaya sahipsen alabileceğin belgedir. Bu çevreciliği bir kaç yolla sağlayabilrisin mesela doğal kaynaklarda israf yapmayarak. Biz ergitme tüm fabrikanın ısınması sağlayacak bir sistem kurduk ( hiç bir yakıt kullanmadan)
   
 15. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Hazırlamış olduğunuz örneklerden şirket bilgilerini içermeyecek şekilde bana yardımcı taslak olması için paylaşabilir misiniz
   
 16. environ

  environ CMNet Üyesi

  Tam olarak düzenlenmemiş olsa da el kitabını gönderiyorum. Ayrıca herkesten öneri bekliyorum.
   

  Ekli Dosyalar:

  maviay, Gözde Yaşar ve gundondu bunu beğendi.
 17. environ

  environ CMNet Üyesi

  Bina inşaatında başlaması gerekmiyormu bu uygulamanın. Sadece fabrikanın ısınmasını sağlayarak da alabildiniz mi bu belgeyi
   
 18. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Bina inşaatından başladı ztn ki tabikide sadece ısınmadan değil. Tesisimiz en çevreci dökümhane olarak yapılıyor ki tam olarak faaliyete geçtiğimizde inşallah bu göz önüne çıkacak.
   
 19. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  fiimrek bu arada el kitabınızı okudum inceledim gerçekten çok başarılı gözüküyor. Mail adresinizi alabilir miyim?
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...