• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre ve Orman Bakanlığı

Ali_Cengiz

Yönetim Grubu
Çevre Teknolojileri Grubu
Firma
Artı İnşaat
Çevrecimiyiz yoksa çevre mühendisimiyiz diye tartışıyoruz, o zaman önce bakanlığımızın bünyesinde yer alan Orman Genel Müdürlüğünü irdeleyelim derim. Sizce ormancılık işlerinin bizim bakanlığımız altında yer alması iyimidir, kötümüdür,bizi çevre mühendisliğinden çıkartıp çevreci imajını yerleştiren bir olaymıdır?

Evet imaj konusunda haklısınız bence. Bilmeyenler üzerinde çevreci lik kavramına yaklaştırdığını inkar edemem.

Bana göre ormanın yasal işleyişi tarımın işleyişinden bir farkı yok.Tek fark devlete ait olan arsaların hazineye, ormana ait olan arazilerin orman müdürlüğünde olması. ormanı ayrı bir ekosistem olarak görmelerinden ileri geldiklerini söylüyorlar(çeşitli orman genel müdürlüğündeki mühendis arkadaşlar)Eğer devlette ayrımlar ekosistemle yapılıyorsa bu yaklaşımla denizcilik müsteşarlığınıda bize bağlamaları gerekir.Neden böyle bir konuyu hep beraber tartışalım fikirlerimizi ortak beyan edelim diye bir öneride bulundum.Eğer bizler bakanlıktaki değerimizi artırmayı başarabilirsek devletteki değerimiz artacaktır. Unutmayalımki hiçbir mühendisliğin bu kadar geniş çalışma alanı varken,mesleğine ait bir bakanlığı sadece bize ait. Bu çok büyük bir ayrıcalıktır. Ziraat,orman,maden mühendislerininde bağlı oldukları bir bakanlık var ama dikkatinizi çekerim tek bir sektöre hitap edebiliyorlar.Bir mesleği değerli kılan özelliği elindeki yetki gücüdür. Bunu en iyi şekilde kullanmalıyız.

Bir zamanlar öğrenciyken bölüm adımız değişsin diyenler oldu imza kampanyaları konferanslar düzenlendi. Neymiş efendim su ve atıksu mühendisliği olsun. Sadece işimiz su ve atıksu değil ki mesleğimiz o kadar geniş bir alana hitap ediyor ki ne deseniz az gelir. Bunun için de sadece çevre bakanlığı kaldırıldı yerine çevre ve orman bakanlığı geldi neyse ki biraz sevinelim en azından çevre, orman kelimesinin önünde yer alıyor bir de tersini düşünsenize bu bakanlık ismiyle bizi dikkate almıyorlar öbür türlü olsa işi olan arkadaşlarımız bile işsiz kalırdı herhalde. ama yine de varolan çelişkiyi anlamış değilim. basbas bağırıyoruz bizi çevre mühendisliğinden çevreciliğe iten de kendi bakanlığımız diye ama ya sağır olduk ya da işimize gelmiyor ve nedense tavrımızı da koyamıyoruz. tıpkı yıllar önce mezun olduğumuzda diplomalarımızdaki çevre mühendisi ibaresinin kaldırılmasına tepkimizi koyamadığımız gibi ...tıpkı bakanlığımızın ismi değişirken koyamadığımız tepki gibi...tıpkı çevre görevlisi belgesinin çıkmasına koyamadığımız tepki gibi...
kendi aramızda kuvvetli bir zincir halkası oluşturup kenetlenemediğimiz için başımıza bunlar geliyor. sabırla izliyoruz çöküşümüzü bakalım sırada bizi neler bekliyor daha önce de dediğim gibi fedakarlıklar fedakarlıkları getirir. sesimizi çıkaramıyoruz. hani bir söz vardır ''susma sustukça sıra sana gelecek'' diye biz sustuğumuz için sıra başkasına geçemiyor bile hep bizde oyunlar bizim mesleğimiz üzerinde oynanıyor nasıl bu kadar kör sağır ve dilsiz olduk gerçekten anlam veremiyorum...
Bakanlık başka telden odamız başka telden çalıyor ve söylüyor arkadaşlarımız da başka başka düşünüyor daha iki kurum bile kendi arasında uzlaşma sağlayamamışken biz arkadaşlarımızla nasıl bir bağ kuralım ki kaldı ki odamız bazı konularda biraz geriden geliyor bence böyle bir durumda odamız bakanlığa nasıl kafa tutsun ki bakanlık almış başını gidiyor yetişebilene aşkolsun sadece dava açsınlar dursunlar.kaç kişi davaları takip ediyor? avukatımız kim? neler oluyor neler konuşuluyor kimin haberi var valla benim yok toplantılara katılmadığımız için meraklı değil miyiz diye düşünüyorlar da o yüzden mi bilgi verilmiyor ben sadece dava açıldığını biliyorum o kadar …
ayrıca bir konuya da değinmek istiyorum. arkadaşlarımla konuşuyorum neden çevre görevlisi belgesini aldınız diye kimi canı istediği için kimi patronu tarafından zorlandığı için kimi belki lazım olur diye herneyse sebepler türlü türlü soruyorum bu belge sizce bizi çevre mühendisliğinden çevreciyiz zihniyetine doğru yaklaştırdı mı yaklaştırmadı mı? tek soru tek cevap ''evet yaklaştırdı'' bu cevap soruya bakıldığında negatif bir cevap bu sorunun başka cevabı yok peki 2.soru bu belgenin herkes tarafından bakkaldan ekmek alınır gibi alınması doğru mu yanlış mı? ''yanlış'' bu cevap da olumsuz bir cevap peki 3.soru. odamız bu belgenin alınmasına tepkili mi yoksa destekliyor mu? ''tepkili'' negatif bir sonuç daha...vb.sorular uzatılabilir. Bu belgeyi çevre mühendisliğinden daha çok çevreciliği benimseyen zihniyetteki adından bile rahatsızlık duyduğumuz çevre ve orman bakanlığı yani bizim kendi bakanlığımız veriyor. bukadar çelişkinin ve yanlışın içinde doğruyu kim yapıyor belgeyi alan çevre mühendisleri mi belgeyi almayan çevre mühendisleri mi hangimiz çevreciyiz hangimiz mühendisiz? neden hepimiz bu sorulara aynı yanıtları verirken iki farklı grup oluşuyor? AB diye kandırıyorlar bizi neymiş efendim bizim bütün üniversite mezunlarımız çevresini çok önemsiyor çevreye karşı duyarlı o yüzden çevre görevlisi belgesini çıkarttık ki bütün üniversite mezunlarımız bu belgeyi alsınlar çevre ile ilgili sektörlerde çalışsınlar ki çevremiz güzelleşsin biz de AB ne girelim akıllarınca bu belgeyle AB nin çevre konulu başlığını kapatacaklarını sanıyorlar. Neden bizler meslektaş olarak aynı çatı altında toplanamıyoruz. Her kurumun vizyonu misyonu belli iken odamızın ve bakanlığımızın belli bir yol haritası yok kuralları yok. Neden ücret politikası işlemiyor. Neden bakanlığımızla odamız uzlaşamıyor neden bakanlığımız kendi adında kurulan bir odayı hiçe sayıyor neden çalışmalarını birlikte yürütmüyorlar. Neden her şeyden en son odanın haberi oluyor. Atıyorum ben bir dernek kursam kurallar şunlar şunlar uyan gelsin uymayan gelmesin derim. Gelenleri de arada bir denetlerim kuralları çiğneyen var mı yok mu diye. Çiğneyeni üyelikten men ederim. Bence odamız ve bakanlığımız ağır bir yaptırım içine girmeli. Size bir yönetmeliğimizin maddesinden bahsedeyim asgari ücret tarifesi brüt 1500 TL net olarak 1100 TL gibi bir rakama denk geliyor. Brüt rakamı biraz daha yükselterek bir standart elde etsin bakanlığımız. bütün çevre mühendisleri odaya üye olsun üye olmayan sektörde çalışamasın. İmza yetkisi olmasın Bu madde bakanlığın maddesi olmalı tabi ve belirtilen ücretin altında ve üye olmadan çalışan çevre mühendislerine ve çalıştıran kurumlara para cezası verilsin. Denetleyen de oda olsun işin kolayı var büro tescil belgesi veriyor oda bu belgeyi verirken istedikleri evrakları biraz arttırsınlar firmaları daha kolay denetlerler. Hatta öyle birsey ki hani denetlemeleri zor oluyor ya bizler de odaya yardımcı oluruz. Oda yetkilendirdiği enaz 10 yıllık çevre mühendislerini Mesela A firmasında çalışan bir 10 yıllık mühendis B firmasına gidip denetleme yapsın tutanak tutsun odaya bildirsin. Çevre mühendisliği eğitimi verilen üniversitelerde madem ki yeterli görmüyorlar tıp eğitimi gibi 6 yıla çıkartsınlar alnımızın akıyla çevre mühendisi olalım hem böylece çevre görevlisi saçmalığına da gerek kalmaz. Bakanlığımız adını değiştirsin ne güzel olur değil mi?
Bu kadar çelişkiler içinde yedim bitirdim kendimi yine uyku tutmadı bu yazıyı yazdım uyanıkken rüya görmek buna deniyor herhalde şimdilik herkese iyi geceler saygılar…
(kimse kusuruma bakmasın içimden geçenleri paylaşmak istedim hepsi bu…)

İyi de yapmışsın arkadaşım. Lakin bu işler de biraz en başında başlar. Eğitimde-öğretimde yani. ÖSS'de açıkta kalmamak için okunan bölümden çıkan adamların %80'i yine açıkta kalmayayım diye sağa-sola yöneliyor, polis oluyor memur oluyor vs.. Belki okudukça seviyorlar bölümü ama gel gör ki mezun olunca gidip asgariye eyvallah diyor. Biz demesek bile başkaları diyor. Bu iş böyle ola ola bir ara lpg sorumlu müdürlerinde maaş 50 liraya düşmüştü hatırlarsanız. Şimdi durumu toparlamaya çalışıyorlar bakalım nasıl olacak!

Geçenlerde kızılayda yürüyorum bir tane arkadaş çevirdi beni (greenpeace) soruyor bana nükleer hakkında ne düşünüyorsunuz. Mesleğiniz ne? Çevre mühendisiyim dedim. Adam sizin odanız nükleere karşıydı konuşmaya bile gerek yok dedi yahu! Alın buradan yakın. Oda ne kadar önemli görüyor musunuz? Sokaktaki adam ne iş yaptığımızı bilmiyor (çöp toplayıp, sağı solu düzenleyip çim ekiyoruz ya :)) ama odanın icraatlarını biliyor. Herşeye muhalefetiz odacak. Bence odayı sıkıştırmanın vakti geçti bile.

Çevre Denetim Yönetmeliği ya da Çevre Görevlisi ünvanı nasıl mühendislikten ziyade çevrecilik kavramına yaklaştırıyor. Ben aradaki bağlantıyı anlayamadım???

sanırım yönetmelikteki bu maddeleri okumadınız farkında mısınız bilmiyorum ama sadece bu belgeyi çevre mühendisleri almıyor bütün mühendislikler dahil fen edebiyat mezunları ve veterinerler de alıyor böyle bir durum acaba size çevre mühendisliğinden çevreciliğe gitmiyor mu? ben mi yanlış düşünüyorum? her çevresine değer verene her gönüllüye çevre mühendisi ünvanı verelim ozamançevre mühendisliği okumadan da çevre mühendisi olsunlar...

çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:
a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak.
b) En az dört yıllık üniversitelerin balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.
c) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2 listesi 7 nci başlığı altında 7.2, 7.8, 7.9, 7.10, 7.11, 7.12, 7.13, 7.14, 7.15, 7.16, 7.17, 7.18, 7.23, 7.25, 7.26, 7.29, 7.30, 7.31, 7.32, 7.33 bentlerinde sayılan faaliyet veya tesisler için, (a) ve (b) bentlerinde sayılan bölümlere ek olarak veteriner fakültesinden mezun olmak, bu tesislerde sürekli istihdam ediliyor ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.

ben o bölüm mezunu olanların çevre görevlisi ünvanı almalarına karşı değilim ki. Her prosesi her mesleği bilicem diye bir kaide yok. Beni çevre yöneticisi yada sorumlu müdürü gibi farklı bir ünvan versin işin sonunda imzasını oto kontrol mekanizmasını ben yapayım ama diğer meslekden bu konuda farkım olsun.Bana verilen haklarla onlara verilen haklar bir olmasın. Ben diğer mesleklerle aynı haklara sahip olmaya karşıyım onlarla beraber bu işi yapmaya karşı değilim. Dediğim gibi her sektörü bilmek zorunda kalırım aksi taktirde.