• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre ve orman bakanlığının denetiminde nerelere dikkat edilmesi gerekir

s_meyra

Kayıtlı Kullanıcı
maden fabrikasında çevre görevlisiyim,çevre ve orman bakanlığı daha denetime hiç gelmedi ama geldiğinde dosyada neleri bulundurmam gerekiyo??nelere dikkat ederler????kendi çapımda yaptığım çalışmalar atık yağ beyan formunu doldurdum,ambalaj atıklarımızı çevre lisansı almış bir firmaya toplattım bunları yaptığıma dair belgeleri dosyaladım.bunlardan ayrı neler yapmam gerekiyo???dosyada başka neler bulundurmama gerekiyo,birde toz ölçümü ve gürültü ölçümü yaptırmam gerekir mi???

Cevap: çevre ve orman bakanlığının denetiminde nerelere dikkat edilmesi gerekir

Emisyon ölçümlerinizi yaptırın ki çevre izninizi alabilesiniz. Neyse baştan başlayalım;
Atıklarınızla ilgili kısımınızı bitirmiş gibi görünüyorsunuz,
Hiç Çevre izninden bahsetmemişsiniz. İlk etapta GFB almanız gerekmekte. Bununla ilgili evraklarınızı toparlayıp il çevreye başvuruda bulunacaksınız. Başvuru sırasında tabi olduğunuz izin konuları ne ise (Emisyon, atıksu ve gürültü) onlara tabisiniz. GFB başvurunuzun kabulünden sonra tabi olduğunuz izinlerden emisyon ve gürültü için ölçüm analiz sonuçlarının bulunduğu raporu, atık su mevcut ise arıtma tesisi projesi ve analiz sonuçları ile çevre izni başvurusunda bulunacaksınız. Bunların hepsi elektronik ortamda e izin sisteminde yapılacak. Bunlarıda hallettikten sonra çevre izninizi almış olacaksınız.
Bunların haricinde sizin düzenleyeceğiniz evraklar var. Mesela iç tetkik raporu ve çalışma hükmü. Bunlarda dosyanızda mevcut ise bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Tehlikeli atıklarınız ile ilgili bir uygulama yaptınız mı? Lisanslı tesise vermek, atık yönetim planı oluşturmak, TABS sistemine kayıt ve bildirim yapmak gibi.

tşkr ederim arkadaşlar yardımınız için

Peki,
son çıkan çevre kanununca alınması gereken izin ve lisanlar hakkında yönetmelik kapsamında almamız gereken izinler tek bir çevre izni altında birleştirildi diye biliyorum. O zaman örneğin emisyon izini olmadan gürültü kontrolü ya da atıksu deşarj izni alınamaz mı?
Ya da tehlikeli atık ara depolama izni almamıza emisyon izni almamız engel mi??

Evet Zuhal Hanım,eksiksiz evrakları istiyorlar.

Zuhal Hanım hepsi birlikte alınacak. Birleştirilme amacı bu. Hepsine aynı anda çevre izni adı altında başvuruyorsunuz. Ama illada bütün hepsine tabi olacaksınız diye şart yok. Hangi başlıklara tabi iseniz onlara başvuru yapıyorsunuz.

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Şuan için emisyon izni alamıyoruz. bu nedenle çevre iznine de başvuramıyorum doğal olarak.
Peki lisanlar konusunda aynı şey geçerli mi acaba? Yani emisyon izni olmadığından dolayı tabi olduğum lisans konularında,lisans için başvuramıyor muyum?

İşletme SKHKKY kapsamında emisyona tabi mi? yani hangi izin ve lisanslara tabi iseniz onlardan başvuracaksınız sadece.

evet emisyon, gürültü, atıksu deşarjı iznine tabiyiz ve sadece deşarj iznimiz var. Ama emisyon izni alabilmemiz için yatırım yapmamız lazım. İş termin planı sunulmuş bakanlığa ve bakanlık süre vermiş.

Teşekkür ederim Aykut Bey yardımınız için.