• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre ve şehircilik bakanlığı'na soruyoruz

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
30 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Biz Bu Yönetmeliği Durdururuz” forumunda üyelerimizden gelen öneri , görüşler üzerinden oluşturulan etkinlik takvimi oluşturulmuş ve sizler ile paylaşılmıştır.

Bu kapsamda alınan görüşler üzerinden mesleğimize, onurumuza sahip çıkmak için üyelerimiz , öğrencilerimiz ile birlikte sesimize ses katarak, çoğalarak bu haksız süreci durdurmaya devam ediyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na online bilgi edinme linkinden soruyoruz.

* Mesleğimizin “mühendislik” olarak değil “görevli” olarak tanımlanmasını,
* Dört yıllık lisans eğitimimizin yok sayılmasını,
* Mesleğimize yapılan bu saldırıların nedenini soruyoruz,

Bunun için Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın kurumsal web sitesinden gerçek kişiler için “örnek dilekçe”miz ile bilgi edinme başvuru formunu (e-başvuru) kullanıyoruz.
*
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
link ile ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
* Sayfada doldurulması gerekli bilgiler girilmelidir.
* “İstenen Bilgi veya Belgeler” bölümüne hazırlamış olduğumuz “örnek dilekce”yi kopyalayabilirsiniz.

* 4982 Bilgi Edinme Hakkı Kanununda belirtildiği üzere İlgili kurum, başvuruları yasada belirtildiği sürede başvuruyu değerlendirip cevaplamakla mükelleftir. :
Bilgi veya belgeye erişim süreleri,
MADDE 11.— Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi onbeş iş günü içinde sağlarlar. Ve Başvuruların cevaplandırılması

MADDE 12. — Kurum ve kuruluşlar, bilgi edinme başvurularıyla ilgili cevaplarını yazılı olarak veya elektronik ortamda başvuru sahibine bildirirler. Başvurunun reddedilmesi hâlinde bu kararın gerekçesi ve buna karşı başvuru yolları belirtilir.

Sen Yoksan Bir Eksiğiz

Mesleğimize , Onurumuza Sahip Çıkıyoruz

Saygılarımızla

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI
İSTANBUL ŞUBESİ

ÖRNEK DİLEKÇE :

T.C.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

21.11.2008 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Denetim Yönetmeliğinin 8. Maddesinin 4. ve 5. Fıkralarına karşı açılan dava sonrasında Çevre Mühendislerinin Çevre Görevlisi sınavından muaf olmaları gerektiği belirtilmiştir.

Ankara 11. İdare Mahkemesinin aldığı 2012/1765 nolu kararda "...görmüş oldukları öğrenim itibariyle çevre görevlisi olabilmek için ayrıca bir eğitime katılıp sınava girmelerine gerek olmayan Çevre Mühendisliği mezunlarına yönelik olarak sınav muafiyeti tanımayan dava konusu sınav işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline (sınavın) "oy birliği" ile karar verilmiştir" denilmektedir. Bu karara istinaden 2013 yılına kadar Çevre Mühendisliği mezunları çevre görevlisi olabilmek için sınavdan muaf tutulmuştur. Ancak Çevre Mühendislerinin Çevre Görevlisi olarak mesleğini icra edebilmeleri için sınava girme zorunluluğu 21 Kasım 2013 Tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren 28828 sayılı Çevre Görevlisi, Çevre Yönetimi Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelikle birlikte tekrar getirilmiştir.

Uygulamaya emsal teşkil eden bir mahkeme kararına ve lisans eğitimi süresince alınan eğitimlere rağmen Çevre Mühendislerinin Çevre Görevlisi olarak mesleklerini icra edebilmeleri için sınava tabi olmalarının nedeni nedir? Bu hususta bilgilendirme yapmanızı talep ediyorum.

Gereği hususunda bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla

Biraz eksik bir dilekçe olmamış mı, sadece çevre görevlisi ve sınav kısımı dilekçede dillendirilmiş.Diğer meslek alanlarının mesleğimize dahil edilmesi, çevre görevlisinin ve çevre mühendisinin sadece tek bir işte çalışmak zorunda kalacak olması da bu dilekçe de olmalıydı. ÇMO nun yardım aldığı bir avukat vardır zannımca ki kendisiyle daha önce telefonda bazı haklarımın ihlal edilmesinde neler yapacağım hakkında görüşmüştüm, kanun ve yasalara dayandırılarak bireysel yada meslek grubu olarak rekabet şartlarımızın düşürüldüğünü vurgular daha zengin bir dilekçe hazırlayabileceklerinin kanaatindeyim.Eğer işinin ehli bir avukattan yardım isteme imkanım olursa şahsen bu tarz bir dilekçe ile hakkımı savunacağım.

Çıkan yönetmelik sonucu hatta daha yürürlüğe girmeden işimden oldum.İlkim belki ama son olmayacağım arkadaşlar.

YÖNETMELİK Mİ KANUN MU?
Aşağıdaki kanunun sigortalı sayılanlar kısmında görüldüğü gibi kişilere bir veya birden fazla işte çalışma hakkı verildiği görülmektedir. Oysa 21 Kasım 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmeliğinin 10.maddesinin 8.fıkrasında çevre görevlisinin başka bir işte çalışmayacağı hükmü getirilmiştir. Acaba bir yönetmelik maddesi ile kanunların bana vermiş olduğu kişilik haklarımın elimden alınması mümkün müdür?

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK
SİGORTASI KANUNU
Kanun Numarası : 5510
Kabul Tarihi : 31/5/2006
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200
İKİNCİ KISIM
Sosyal Sigorta Hükümleri
BİRİNCİ BÖLÜM
Sigortalılara İlişkin Hükümler
Sigortalı sayılanlar
MADDE 4- (Değişik: 17/4/2008-5754/2 md.)
Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;
1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,

SERDAR HARMANYERİ
ÇEVRE MÜHENDİSİ

:) gönderdim

Bilgi edinme ba�vurunuz
Dec 5 2013 8:19AM
itibari ile
Bakanlığımız Bilgi Edinme Birimi Kayıtlarına girmiştir.

İŞLEM NUMARANIZ : 43785

TEŞEKKÜR EDERİZ.

@Gülay Kudret Birdal
Ben de sizin gibi düşünüyorum. Arkadaşlar en başta yazan dilekçeyi ben de gönderdim ama eksikleri var malesef. Bu eksik kısımları tamamlayıp tekrar göndersek daha iyi olur diye düşünüyorum çünkü problem sadece çevre mühendislerinin sınavla çevre görevlisi olması değil. Diğer mühendisliklerin ve bölümlerin de bizim mesleğimize ortak çıkartılması. Bunları da dile getirmeliyiz!

Bilgi edinme ba�vurunuz
Dec 5 2013 9:12AM
itibari ile

İŞLEM NUMARANIZ : 43795

Bilgi edinme ba�vurunuz
Dec 5 2013 9:15AM
itibari ile

İŞLEM NUMARANIZ : 43797

Bilgi edinme başvurunuz
Dec 5 2013 9:19AM
itibari ile

İŞLEM NUMARANIZ : 43799

TEŞEKKÜR EDERİZ.

Arkadaşlar dilekçe önerinizi yazarsanız hemen değiştirip yayalım her yere. Bizlerde tekrar başvurumuzu yapalım..