Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre vergisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çevre vergisi ayrı olarak alınıyor mu yoksa su faturalarının içinden mi alınıyor bu vergi?
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Merhabalar;
  çevre temizlik vergisi su faturalarının içinde alınıyor. Ayrıca bazı belediyeler 27 ekim 2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik Ek ve klavuzlarına istinaden bir ücret tarifesi belirliyor. Bu ücrette su faturalarının içinde alınmaktadır. alınan bu ücret ÇTV ile aynı değildir.
   
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  çiğdem hanım fabrika ve işletmelerden de mi su faturası adı altında alınıyor?
   
 4. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  evet aynen öyle su faturası adı altında alınıyor. su faturası olmayan yerlerde de eğer kuyu suyu kullanılıyorsa işletmeler ve fabrikalarla sözleşme yapılıyor. sözleşmenin içinde bu tutar yıllık olarak belirtiliyor ve her yıl değişeceği beyan ediliyor. ayrıca eğer hesaplama personel başına hesaplandıysa işletme personel sayısında değişiklik olduğu takdirde 3 yada 6 ay aralıklı olarak bunu beyan ediyor. bir sonraki ayda değişen personel sayısı üzerinden hesaplanıyor. bazı işletmelerde marketlerde mesela m2 başına hesaplanıyor okullarda öğrenci sayısı gibi değişkenlik gösteriyor. belediyedeki hesaplama değişiklik gösterebilir.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.