• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre yönetim birimi hakkında...

Ahu Nur Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGT Ağaç San.A.Ş.
Sevgili Arkadaşlar,çalışmakta olduğum ahşap mobilya parçası üreten fabrikaya çevre yönetim birimi kurmak üzere alındım.Ama acelemiz yok,şu an hala danışmanla çalışmaktayız.
Sizlerle fikir paylaşımında bulunmak istiyorum.Bu birimi oluşturmaya nasıl başlıyoruz?Yeterlilik,onay vs. alma durumu nasıl oluyor?Yasal yükümlülükleri ağır mı?Ağırlıklı olarak işverene mi yükleniyor yoksa çevre yönetim birimine mi? Bu konu başlıkları altında fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim...

bu yönetmeliği iyice inceleyin derim, sadece sizinle olmaz, bir tane daha çevre görevlisi olmak zorunda.

Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757

ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

İlgili maddeler;
Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri
MADDE 7 – (1) Tesis veya faaliyetlerden;
a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyet veya tesisler, çevre yönetim birimlerini kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak,
b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak,
zorundadır.
(2) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri bünyesinde, en az bir çevre görevlisinin istihdam edilmesi veya çevre yönetim biriminin kurulması ya da çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmetinin alınması zorunludur.
(3) Belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idare birlikleri veya bunların iştirakleri, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan tesis veya faaliyetleri çevresel açıdan yönetmek üzere en az bir çevre görevlisi çalıştırmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmeti almakla yükümlüdür.
(4) Sağlık kuruluşları ve hastanelerden, yatak kapasitesi 20 ve üzerinde olanlar en az bir çevre görevlisi çalıştırmak veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından hizmet almakla yükümlüdür.
Çevre yönetim biriminin nitelikleri
MADDE 8 – (1) Çevre yönetim birimlerinde en az bir tanesi çevre mühendisi veya çevre mühendisliği alanında yüksek lisans ve üzeri eğitim almış çevre görevlisi olmak üzere en az iki çevre görevlisinin sürekli olarak istihdam edilmesi zorunludur.
(2) Aynı vergi numarasına sahip tesis veya faaliyetler, tek çevre yönetim birimi ile de çevre yönetim faaliyetlerini yürütebilir.
(3) Çevre yönetim birimi kuran tesis veya faaliyetler Bakanlıktan onay alırlar.
(4) Birden fazla tesis veya faaliyetten sorumlu olan çevre yönetim birimi sorumluluk alanlarını Bakanlığa bildirmek zorundadır.
(5) 6 ncı maddenin üçüncü fıkrası gereğince çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak çevre yönetim birimlerinde çalışabilirler.

Tarık Bey teşekkürler ama yönetmeliği ezberledim artık...Yönetmelik çok yüzeysel anlatıyor...Bana bu konuyu deneyimleyen birilerinin yol göstermesi gerekiyor,emeğiniz için teşekkürler...

Tam cevaplamamışım sizi...Diğer çevre görevlisini içeriden birisi yapacağız,İSG ile birlikte çalışıyorum,ordaki arkadaşlardan birini yanıma almayı planlıyorum,ona çevre görevlisi belgesi aldırıp devam edicem.Beni tıkayan nokta,prosedürün nasıl ilerlediğini kimsenin tam bilmemesi...sevgiler...

şahsi fikrim isg ile çevreyi aynı kişiye yaptırmamanız. tabi olay yasak savmaksa mantıklı bir çözüm. hatta patron da sevebilir bu fikri. ama gerçekçi olmaz.

Kamu hastaneler birliği genel sekreterliği bünyesindeki tüm sağlık tesislerine hizmet vermek üzere Çevre yönetim birimi kurmaya çalışıyorum. Sistemin istediği tüm bilgileri giriyorum ama e-imza ile imzaladıktan sonra belgeler kaydedilirken bekleyiniz diye bir uyarı saatlarce ekranda dönüyor.Bir türlü ilerleyemedim ben mi beceremedim anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.