• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Yönetim Birimi Kurmak

Kürşad Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
İyi günler;

Şimdi soracağım soru bir uzman sorusu ve bilgisi olmayan rica ediyorum cevaplamasın, daha çok insanların kafasını karıştırmasın. Haftalardır bakanlığa ulaşmaya çalışıyorum fakat ulaşamadım, mail attım cevap alamadım.

Durum şöyle;
Bulunduğum holding 6 adet firmaya sahip, bu firmaların altısının da vergi numaraları farklı fakat holding adına tek bir vergi numarası da mevcut. Bildiğiniz üzere yönetmelikte belirtildiği üzere bir Çevre Yönetim Biriminin birden fazla tesis veya firmaya danışmanlık yapabilmesi için aynı vergi numaralarına sahip olmaları gerekiyor; buna dayanarak holdingin vergi numarası olan tek vergi numarasını referans göstererek, 2 çevre görevlisinden oluşan çevre yönetim birimi kurarak 6 firmanın da sorumluluğunu alabilir miyiz?

Şimdi geleyim ayrıntı sorulara;
1)Eğer bu şekilde çevre yönetim birimi kurabiliyorsak çevre görevlilerinin sigortaları holding adına mı yatıyor yoksa 6 firmaya dağıtılıp parça parça mı yatırılıyor?
2)bu bahsettiğim 6 firmanın 2 tanesinin birer adet şubeleri mevcut ve bu şubeler şehir dışında aynı lokasyonda, çevre yönetim birimi şehir dışına da bakabiliyor mu?
3)Bu 6 firmanın 3 tanesi aynı adreste, aynı fabrika içerisinde. Aynı adres olmasından ötürü aynı çevre görevlisi bu 3 firmaya bakabilir mi?
4)Çevre Yönetim Birimi nasıl kurulur? Bakanlıktan onay nasıl alınır?

Durumun karışık olduğunun ben de farkındayım fakat bu sorular yanıtlanabilirse Çevre Yönetim Birimi konusunda akıllarda soru işareti kalacağını düşünmüyorum.

İlgilenenlere teşekkürler.

@capantugba

ÇGÇDFHY'de 8. maddenin 2. bendinde çevre yönetim birimi için "Aynı vergi numarasına sahip tesis veya faaliyetler, tek çevre yönetim birimi ile de çevre yönetim faaliyetlerini yürütebilir." deniliyor. Ancak çevre görevlileri hakkında böyle bir şey belirtilmemiş, yani çevre görevlilerine böyle bir yetki verilmemiş.

Bunu da, Aykut Bey'in söylediği gibi, aynı vergi numarasına sahip birden fazla tesis söz konusu ise, tek elden yönetmek için, tesis ek 2'de de olsa, ÇYB kurulması gerekir, aksi takdirde her bir tesis için ayrı ayrı çevre görevlisi bulundurmak/ hizmet almak gereklidir şeklinde yorumlamak lazım diye düşünüyorum.

Danışmanlık firmasından hizmet alınır ise danışmanlık firmasındaki bir çevre görevlisi aynı vergi numarasına sahip farklı adreslerdeki tesislerin girişini ayrı ayrı mı yapacak?

Arkadaşlar size sormak istediğimiz bişey var..Firmamızda çevre yönetim birimi kuruyoruz, çevre görevlisi belgelerimiz var,bakanlığın sayfasından çevre yönetim birimi kurmak için başvuru işlemlerinde emin olmadığımız bazı kısımlar var. Öncelikle çevre ve şehircilik bakanlığı çevrimiçi çevre izinleri kısmından kullanıcı kayıt kısmına tıklayarak, kullanıcı türünü çevre yönetim birimi olarak seçiyoruz. Daha sonra bizden kullanıcı adı, ad-soyad bilgileri istiyor. Bu durumda firma adına bir kullanıcı adı belirliyoruz lakin, daha sonra ad-soyad kısmı isteniyor. Biz bu durumda çevre yönetim birimini oluşturacak olan çevre görevlilerinden birinin ismi üzerinden mi kayıt yaptıracağız yoksa ...?
Aslı

Firma adına açtığınız sayfadan kendinizi şirketin çevre yönetim birimi/çevre görevlileri olarak her iki mühendiste atıyor tabi bunu bakanlığın onaylaması lazım onay (yaklaşık 10 günde gerçekleşiyor) daha sonra aynı vergi numarasına sahip tesisleri ekliyorsunuz tesis ekle kısmından burda tesisi yetkilisi olarak bir çevre görevlisinin ismi olsada sıkıntı olmuyor . en azından bizde olmadı :)

teşekkür ederim de işin aslı bizim şuanda esas takıldığımız kısım firma adına açacağımız kullanıcı kayıt sayfasında diyelim ki kullanıcı adı olarak firma ismini girdik, daha sonra ad- soyad kısmı var burda 2 çevre görevlisinden (çevre yönetim birimini oluşturacak olan) biri üzerine mi yada şirket yöneticileri üzerinden birinin ismini mi kayıt ettireceğiz?

Merhaba,

Birkaç konuda Çevre Yönetim Birimi kurmuş kişilerin fikirlerini almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Çevre Yönetim Birimi'ni elektronik ortamda kuruyoruz; ancak, çalıştığımız fabrikada da Çevre Yönetim Birimi adı altında görev ve sorumluluklarımızın açıklandığı bir organizasyon yapısı oluşturmak durumunda mıyız? Ya da elektronik ortamda bunu yapmak yeterli oluyor mu?

İkinci bir konu ise, 2 Çevre Mühendisi ile Çevre Yönetim Birimi kurulmuş olsa bile, Çevre Görevlilerinden sadece bir tanesi tüm şirketleri (toplam 3 adet) kendisine atayabiliyor mu? Yani Çevre Görevlilerinden birisi tüm fabrikaların Çevre İzin işlemlerini takip edecek. Diğer Çevre Görevlisi iç tetkiklerde, raporlamada, Çevre İzinleri işlemlerini takip eden Çevre Görevlisi'ne destek olacak.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler...

İkinci sorunuz için evet diyeblirim bizim şu an öyle ve herhangi bir sıkıntıda çıkmadı tüm tesisleri çyb den herhangi bir mühendisin üzerine yaptık izinlerde alındı. birinci sorunuz içinde emin olmamakla beraber şahsi fikrim sadece elektronik ortamda belirtmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum .

Öncelikler herkese merhabalar.

Sormak istediğim bir konu var;
Ek-1 listesinde yer alan bir tesisi için Çevre yönetim birimi kurmak ve bakanlıktan onay almak için belli bir süre varmıdır.
Çevre denetim yönetmeliğinde yazan süremi geçerlidir yoksa.

Çevre Denetim yönetmeliği;

GEÇİCİ MADDE 1 – (Değişik:RG-22/10/2009-27384)

(1) Bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren;

a) Ek-1 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler en geç 18 ay içerisinde; Ek-2 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler ise en geç 24 ay içerisinde,

b) Altyapı çalışmalarına başlayan Organize Sanayi Bölgeleri, 11 inci maddede belirtilen tesislere sahip belediyeler ve mahalli idare birlikleri, 12 nci maddede belirtilen sağlık kuruluşları veya hastaneler, 24 ay içerisinde,

Çevre yönetim birimlerini kurar veya çevre görevlisi istihdam eder ya da çevre yönetimi hizmeti alırlar.

Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim herkese.

Yönetmelikte yazan süreler geçerlidir. Yani süre dolmuştur.
Şu andan itibaren Ek1 ve Ek2 de yeralan tüm tesisler Çevre Danışmanlık hizmeti vs. alması mecburidir.

Tabii sen gel bunu bir de uygulamada gör !

Merhabalar

Çevre yönetim birimi kurmamız gerekiyor ve bunun hakkında bilgi almak için forumda yazılan bilgileri okuyordum,aklıma bir konu takıldı. Birimi kurmak için başvuru yaparken firma adına açılacak kullanıcı kayıt sayfasında şirket yöneticilerinden birinin adının yazılmasında fayda olduğu söylenmiş. Peki şirket yöneticisinin adının yazılabilmesi için e- imza alması gerekir mi? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar diliyorum...

Merhaba,
Benim de sormak istediğim bir konu var. Firma adına alınan kullanıcı adıyla sisteme giriş yapıyorum. Çevre Görevlisi kısmına gelip çevre görevlisi ekle diyerek kendimi kaydetmeye çalışıyorum. Ancak sistem, çevre görevlisi halen çalışmakta diye bir uyarı veriyor. Çevre yönetim birimi çevre görevlileri kısmında çevre görevlisi kaydı bulunamadı diyor. Yardımcı olabilir misiniz?

halen çalışmakta diyorsa kendini önceden o firmanın çevre görevlisi olarak ataman nedeniyledir.kendi giriş sayfandan gir ve tesis işlemleri kısmındaki çevre görevlisi atama bölümünde kendini o firmanın çevre görevlisi olmaktan çıkar.daha sonra çevre yönetim birimi sayfasından işlemi tekrarla olacaktır.

Merhaba arkadaşlar,

Ek-1 e giren bir faaliyetimiz için lisans başvurusunda bulunmak istiyoruz. Yönetmeliklerde çevre danışmanlık hizmeti yada çevre birimi diyor. bu kuracağımız çevre birimi iki çevre görevlisinden oluşması yeterli mi?
2 çevre görevlisi veya 3 çevre görevlisinden oluşan diye birşey gözüme çarptı yönetmelikte tereddüte düştüm.
Malesef bu konularla ilgili sabahtan beri bakanlıktan birisine ulaşamadım.
Birde çevre birimi kurmak süre olarak nekadar sürer bir fikri olan varmı?

Bunun için Bakanlığı aramanıza gerek yok.
Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğe bakabilirsiniz.

Çevre yönetim biriminin nitelikleri
MADDE 8 – (1) Çevre yönetim birimlerinde en az bir tanesi çevre mühendisi veya çevre mühendisliği alanında yüksek lisans ve üzeri eğitim almış çevre görevlisi olmak üzere en az iki çevre görevlisinin sürekli olarak istihdam edilmesi zorunludur.
(2) Aynı vergi numarasına sahip tesis veya faaliyetler, tek çevre yönetim birimi ile de çevre yönetim faaliyetlerini yürütebilir.
(3) Çevre yönetim birimi kuran tesis veya faaliyetler Bakanlıktan onay alırlar.
(4) Birden fazla tesis veya faaliyetten sorumlu olan çevre yönetim birimi sorumluluk alanlarını Bakanlığa bildirmek zorundadır.
(5) 6 ncı maddenin üçüncü fıkrası gereğince çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak çevre yönetim birimlerinde çalışabilirler.

2 çevre görevlisinin sigorta girişlerini yaptıktan sonra e-izin sayfasından yönetim biriminizi kurabilirsiniz.

peki bu birimi bakanlık onayladıktan sonra lisans başvurusunda bulunabileceğimizden bu süreç ne kadar olur. bir fikriniz varmı? bakanlık ayrıldığından bi kaç aydır işlerimiz sürekli aksıyor. yani yönetim birimi kurmakmı danışman hizmeti almakmı işimi hızlandırır karar veremedim.

Tesisinizin elektronik imzası varsa ve çalışabileceğiniz çevre görevlileri hazırsa internetten müracaatınızı yapıp yönetim biriminizi kısa bir süre içerisinde kurabilirsiniz. Bundan sonrası gfb başvurusunda bulunma işlemidir. Gfb için gerekli işleyişi biliyorsanız sistemden müracaatınızı yapabilirsiniz.
Danışmanlık hizmeti almanızda ise danışman firma ile protokol yaptıktan sonra sistemden sizin yapacağınız işlemleri (ilk etapta sizin için gfb başvurusu) onlar yürütür.
İnternet üzerinden gfb/lisans süreci için gerekli evrakları tedarik edip sisteme yükleme açısından problem yaşamazsanız eğer sizin için sadece yönetim birimi kurma süreci fazladan gibi görünür.
Dediğim gibi e-imza ve çevre görevlileri hazır ise bu da çok uzun sürmez.

Kolay gelsin.