• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre yönetim birimi kurulması hk.

Recep Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık Çevre Bilimleri
Merhabalar;

Şirketimize Çevre Yönetim Birimi kurmak istiyoruz. Bu nedenle bir Çevre Mühendisi ve 2 tane de Çevre Görevlimiz mevcut. Aşağıda sıraladığım konularda bilgisi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

1. Çevre Yönetim Birimi Yetkili işlemleri başlığı altında vekalet veren işletme yetkilisi ve vekalet verilen çevre görevlisi sekmesi var. Buraya noter onaylı bir vekalet mi yüklemek gerekir yoksa işletme yetkilisi tarafından kaşeli-imzalı bir yetkilendirme yazısı olsa da olur mu?

2. İşletme bünyesindeki bazı tesisler hali hazırda çevre danışmanlık hizmeti almaktalar, bu tesisleri çevre yönetim birimine eklemek için danışmanlık protokollerini iptal mi etmeliler, yoksa danışmanlık hizmeti alırken de çevre yönetim birimine o tesisler eklenebilir mi?

3. Kurulan ve onaylanan Çevre Yönetim Birimine daha sonradan çevre görevlisi ve tesis eklenebilir mi?

4. Kapsam dışı olan firmalar Çevre Yönetim Birimine nasıl eklenir. Tesis ekle dediğimizde bir sonraki adımda tesisleri seçerek ek kapsamlarını girmemiz isteniyor. Tesis kapsam dışı olunca ek kapsamını giremiyoruz haliyle.

Bu konularda bilgisi olan ve çevre yönetim birimi kurmuş olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Saygılarımla...

Merhaba Recep Bey,

Numaralandırılmış şekilde sorularınıza bildiğim kısmı ile cevaplamaya çalışayım.

1)Çevre Yönetim Birimi Yetkili işlemleri başlığı altında vekalet veren işletme yetkilisi ve vekalet verilen çevre görevlisi kısmına işletme yetkilisi tarafından kaşeli-imzalı bir yetkilendirme yazısı yeterli olabilir. Ancak bu durumla ilgili kesin ibare bulunmamakta. Bakanlık ilgili merci yetkilileri ile görüşüp net bilgi alabilirsiniz. Ancak tavsiyem noter onayının çok büyük zahmet ve mali yük getirmeyeceği ve bu şekilde ilerlemenizin uygun olacağı yönünde.

2)İşletme bünyesindeki bazı tesisler hali hazırda çevre danışmanlık hizmeti almakta ve bu tesisleri çevre yönetim birimine eklemek için danışmanlık protokollerini iptal etmenizi gerektiren durum yoktur. Kendi birimi olup dışarıdan çevre danışmanlık hizmet alan yüzlerce firma vardır. Ancak tesise atanan çevre görevlisi kısmında iki farklı birimin mühendisi atanabilir mi o konuda tam bilgim bulunmamakta.

3)Kurulan ve onaylanan Çevre Yönetim Birimine daha sonradan çevre görevlisi eklenebilir. Tesis ekleme konusunda ise ilgili mevzuatta çevre görevlilerinin atanabileceği maksimum tesis sayısı hakkında bilgilendirme var. Yeterli sayıda çevre görevliniz var ise şirkete ait istediğiniz kadar tesis eklemesi yapabilirsiniz. Kısıtlama yoktur.

4) Kapsam dışı olan firmalar Çevre Yönetim Birimine nasıl eklenir veya eklenebilir mi ? Sorusunda firma derken şirkete ait diğer tesisleri mi kast ediyorsunuz ? Eğer öyle değilse şirket adına kurulan birim ile dışarıdan başka firma tesislerine çevre yönetimi hizmeti veremezsiniz. Eğer şirkete ait tesisi soruyorsanız o konuda Bakanlık yardımı almanız doğru olur ancak kapsam dışı tesisleri birime neden ekleme ihtiyacı duydunuz o kısmına da çok anlam veremedim açıkcası.

@Recep Demir 1.sorunuza cvp çevre yönetim birimi kurulması sırasında kullanılacak vekaletnamenin noter onaylı olması gerekmektedir biz öyle yaptık ayrıca vekaleti sınırlandırdık vekaleti hem sizi hem de vekaleti verecek kişiyi koruyacak şekilde yazmanızı tavsiye ederim 2.sorunuza cvp olarak danışmanlık hizmeti alan yerlerin protokollerinin iptal edilmesi gerekmektedir sonrasında çevre yönetim birimine geçirilmesi gerekmektedir aksi halde iki farklı çevre görevlisi olması bilgi çakışmasına neden olur örn aylık değerlendirme iç tetkik eğitimler analizlerin takibini hangisi yapacak denetim sırasında sıkıntı yasarsınız mesela diğer çevre görevlisinin yapmasını söylediğiniz işi yapmadığı takdirde onun yapmadığı iş nedeniyle size de ceza puanı işlenir riske gerek yok bence tek olmasında fayda var 3.sorunuza cvp kısıtlama yoktur tesis veya çevre görevlisi ekleyebilirsiniz tesis çevre görevlilerini değiştirebilirsiniz 4.sorunuza cvp kapsam dışı tesisleri eklemenize gerek yok çünkü zaten bunlarla ilgili bir çalışma yapamayacaksınız ama bu konuyu daha detaylı öğrenin sizi yanlış yönlendirmeyeyim

@Tolga Emre Kaya , @Çiğdem Aksoy cevapladığınız için teşekkürler. İlave bir sorum daha olacak. Bu danışmanlık alan tesisi şu an çevre yönetim birimine eklemesem, aralıkta protokol sona erecek o zaman tesis ekle deyip ekleyebilirim sanırım. Bir de Çevre Yönetim Birimi başvuru ücretini yatırdık. Dekontu sisteme yüklerken "Lütfen tesis bilgileri sayfasından tesis yetkililerini kontrol ediniz , her bir tesis için en az bir tesis yetkilisi tanımlanmalıdır" diye bir uyarı veriyor. Tesis bilgileri sayfasından tesis yetkili işlemlerine giriyorum tesis yetkilisi ekleyemiyorum. Tesis yetkilisi Çevre Görevlisine vekalet bıraksın diye vekalet işlemlerine giriyorum ama bu seferde vekalet bırakan tesis yetkilisi seçilebiliyor ama vekalet bırakılan çevre görevlisi seçilemiyor. Çevre görevlisi bilgisi okunamadı diyor. Ayrıca tesis yetkilisi zaten ekli göründüğüne göre kendimi de tesis yetkilisi olarak eklesem bir sorun olur mu?

arkadaşlar merhaba,

çevre yönetim birimi vize işlemi yapan var mı aranızda? yönetmelikte 1 ay önceden başvuru yapılması ve çevre yönetim biriminin vize işlemlerinin yapılması gerektiği var. süreç nasıl başlatılıyor bilginiz var mı acaba?

teşekkür ederim.

@mkibaroglu
ben direk olarak çevre yönetim biriminin şifresi ile sisteme giriyorum, ilgili sekmelerde vize yenileme göremedim, nereden bakmalıyım tarif edebilir misiniz.

Merhaba, Çevre Yönetim Birimimizin yeterlik belgesinin süresi yakında doluyor. Ödeme işlemleri biraz uzun sürdü, sürenin bir hafta gecikmesinde bir problem yaşanır mı sizce? Daha önce bu şekilde gecikmeli vize işlemi yapan oldu mu?