• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre yönetimi genel müdürü ve çed ve planlama genel müdürü ile görüşmeler

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRÜ VE

ÇED VE PLANLAMA GENEL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞMELER

28.10.2009 tarihinde Çevre Yönetimi Genel Müdürü sayın Prof.Dr.Lütfi AKÇA ile Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç KARAKAYA bir görüşme gerçekleştirmiş tir.

21.11.2008 tarihinde yayınlanan Çevre Denetim Yönetmeliği ile çevre mühendislerinin çevre görevlisi ve koordinatör tanımlarıyla ile ilgili düzenlemelerin 22 Ekim 2009 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’inde yapılan değişiklikle tamamen ortandan kaldırmasının üyelerimiz ve tüm meslektaşlarımı zda yarattığı kaygılar, tepkiler, sorunlar ve sorular dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra yönetmeliğinin değişikliğinin hemen arkasından Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitim duyurusunun yapılması ile yaşanan karmaşa aktarılmış, yaşanan sorunun giderilmesine yönelik yeni düzenleme yapılıp yapılmayacağı ve ne tür çalışmalarının yapılacağı hakkında bilgi istenmiş, üyelerimizin ve Odamızın talepleri dile getirilmiştir. Ayrıca Çevre ve Orman Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerinin( Bakan, Müsteşar, Genel Müdür), üniversitelerin çevre mühendisliği bölümlerinde öğretim görevlisi – bölüm başkanlığı kadrolarında görev almış idareciler olması ve bu kişilerin bu konuda yeterince hassasiyet göstermemiş olmalarının kaygı verici olduğu ifade edilmiştir.

Genel Müdür Lütfi AKÇA; benzer tüm tepkilerin Bakanlığa da iletildiğini, Odamız görüşlerinin de dikkate alınacağını ve bu kapsamda yönetmelik üzerinde tekrar çalışmaların başlatıldığını özellikle “en az 1 çevre mühendisinin sürekli istihdam edilmesi ve koordinatör olması” ile ilgili düzeltmenin en kısa sürede yapılacağını belirtmiştir. Diğer taraftan duyurulan ilk eğitimin yapılacağını ancak çevre mühendislerin bu eğitimlerin tamamına değil sadece mevzuat ile ilgili bölünme katılmaları ve bu kapsamda katılım koşullarının yeniden (ücret, süre vb.) düzenleneceğini ifade etmiştir. Yapılacak eğitimlerde özellikle eğitim içeriğinin çevre mühendislerinin eğitim programı kapsamında yeniden düzenleneceğini; çevre mühendislerinin sadece mevzuat eğitimine tabi tutulacağını, teknik eğitimden muaf olacaklarına ilişkin düzenlemeler ile ilgili çalışmalar başlatıldığını belirtmiştir. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç Karakaya bu düzenlemenin tek başına yeterli olmayacağını, “çevre görevlisi” tanımının yeniden ele alınması gereğinden hareketle çevre mühendislerinin bu konuda doğrudan görev alabileceğini bir kez daha dile getirmiştir.

Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel EROĞLU ve Müşteşar Prof.Dr. Hasan Zuhuri SARIKAYA’dan talep edilen görüşmeler hakkında Prof.Dr. Lütfi AKÇA’ya da bilgi verilmiş, sorunun tüm yönlerinin ilgili tüm yöneticilerle ortak görüşülmesi ihtiyacından yola çıkarak ortak bir toplantı yapılmasının önemi ve gereği vurgulanmıştır. Kasım ayının ilk haftası gerçekleşmesi planlanan toplantı öncesinde Prof.Dr. Lütfi Akça’nın makamında, Oda Yönetim Kurulumuzun katılımı ile 30 Ekim 2009 tarihinde saat 11.45’te bir toplantı gerçekleştirilecektir .

Ayrıca; ÇED ve Planlama Genel Müdürü Sayın Fevzi İŞBİLİR ile 27 Ekim 2009 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç KARAKAYA, Genel Sekreteri Burçak KARAMAN UYSAL ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet GÖLGE’nin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirilmiş tir. Oda Yönetim Kurulumuzca genel çevre mevzuatı, meslektaşlarımı zın hak kayıpları, ÇED süreçlerinde yaşanan sorunların dile getirildiği toplantıda Genel Müdür Fevzi İşbilir genel mevzuat kapsamında konuyu takip edeceğini dile getirmiştir. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Serbest Çevre Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Asgari Ücret Yönetmeliği ile Çevresel Etki Değerlendirmesi Hizmetleri Mesleki Denetim ve Asgari Ücret Uygulama Yönergesi üzerine detaylı görüşmelerin yapıldığı toplantıda Bakanlık yetkilileri ve Oda temsilcilerinin bir araya geleceği bir toplantı yapılmasının gerekliliği, mesleki denetim süreçlerinin işletilerek ÇED sürecinin daha sağlıklı ve nitelikli işletilmesi üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Konu ile ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde de üyelerimizle paylaşılacaktır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Alıntıdır...

iyi de sorun üç beş kuruş fazla yada az vermek değilki sorun

4 senelik lisans diplomamızın etki alanını kısaltıp başkalarınında bizim iş alanına girmesidir

eğitimler 100 saat olucakmıs veterinerlerde cevre denetcisi olacak bizde 100 saat eğitim alıp hayvan ameliyatı yapalım ozaman

neyse yeni çıkan çevre denetimi yönetmeliğine tepki olarak bakanlığa mail, fax ve postayla tepkilerimizi dile getiren dilekçeleri yolluyoruz. destek vermek isteyenler dilekçe örneğini
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
dan alabilirler
desteklerinizi bekliyoruz