• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yürürlükte Çevre yönetimi hizmetleri hakkında yönetmelik - 1 kasım 2022

Şafak Yılmaz
Valla ikinci görüşü kimler çıkartıyor çok merak ediyorum. Bakanlık çok net şekilde açıkladı: Firmanın çevre izin ve lisans belgesi varsa %5'i kadar her ay fatura edeceksin diyor. Eğer belgesi yoksa, başvuru yaptığın aydan itibaren faturalandırma yapabilirsin diyor. Olur da konu ekleme yapacaksan, yine başvurduğun aydan itibaren eklediğin konuyu da eklersin faturana diyor.

Bakanlıktaki ilgililerle yaptığım görüşme neticesinde, hizmet verilmeye başlanan tesisin çevre izin/lisansa tabi olması ancak, izni/lisansı bulunmaması durumunda gfb müracaatı yapılıncaya kadar hizmet bedelinin asgari ücretim1/3 ü kadar, gfb müracaatından sonraki ay izin/lisans harç bedelinin %5 'inin ilave edilmesi, izin/lisans süreci tamamlansa bile izin/lisans harç bedelinin %5 ilave edilmesine devam edilmesi şeklinde olmuştur. Bence bu konuda uygulama birliğinin olması, yanlış anlamalara mahal verilememesi ve rekabet koşullarının ihlal edilmemesi için görüş sorumalı yada bakanlık tarafından sıkça sorulan sorular gibi bir açıklama yapılması faydalı olacaktır.
Şahsen izni/lisansı olup olmadığına bakılmaksızın tabi olduğu izin/lisans konusunun harç bedelinin %5 lik kısmın ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şöyle olur mu?
işletme çevre izin lisansa tabii ve muafiyet yoksa, ve henüz hiç izin/lisans alınmamışsa Çevre izni/lisansı başvurusundan sonraki aydan itibaren her ay %5 ilave edilsin, hali hazırda izni/lisansı olan tesisler için her ay %5 hesaba katılsın

Son düzenleme:
Özgün Yağız ÖZGÖRENişte ben de diyorum ki bu net bilgi nerede var? bu yorumunuz mu yoksa bilgi-belge mi var? bu kadar net yazınca ve yönetim grubunda oldugunuz icin bir belgeyi baz aliyorsunuzdur diye düsünüyorum. @Cem Yılmaz size de soruyorum aynı soruyu.
bende bakanlığın yayımladığı asgari fiyat hesaplama tablosu var oradan anladığım sürekli yansıtılması gerektiği. sadece izin/lisans konularina daha sonra ekleme yapilirsa o zaman basvuru yapildiktan sonra güncelleme yapilir yaziyor. asagida paylasiyorum.

Ekli dosyalar

• asgar--f-yat-tar-fes--hesaplama-orneg--20221102152105 kopyası.docx
    25 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
@Özgün Yağız ÖZGÖREN lütfen sende sakin ol cevaplarını yazarken. Gerekirse sözlü tartışmalardan ziyade yönetici haklarını kullanabilirsin.

Genel olarak bu tarz tartışmalar hiçbir meslektaşımıza yakışmıyor. Bu vesileyle herkesi sağduyu ve anlayışa davet ediyorum.

Fatih Özcantartışmanın başına dönecek olursak, umarım bu mesajım da silinmez. benim özetle soylemek istedigim, bilgi-belge olmadan buradan bir şeyler yazmanın doğru olmadığı ve yorumlarla hareket edilmemesi gerektiği hele ki yönetici ve liderlerin bunu yapması daha yanlış. ben yukarıdaki bilgiyi nerden aldınız belge var mı onu öğrenmek istedim sadece, ardından olaylar gelişti. sonuçta önemli bir konu ve burada konuşulanlar bazen karar vermemizi etkiliyor. sonuçta kimse burada geyik yapmak için takılmıyor...

Önceki cevapları görüntüle…
Tolgay DoğanBahsettiğiniz %5'in dahil edilip edilmeme konusuna mevzuatta yer verilmemiş, henüz resmi bir yazı alınmamıştır. Konuyla ilgili olarak Bakanlık ile görüşebilir, verdikleri cevabı iletebilirsiniz. Burada paylaşılan bilgilerin bir kısmı tecrübeye dayalı mesleki yorumlardır. Açık bir kaynak yada yönetmelik varsa takip ettiğim kadarıyla birçok meslektaşımız refere ediyor.