Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevrecilerden sapanca gölü protestosu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yaşanan kuraklık nedeniyle su çekilmesi tehlikeli boyutlara ulaşan Sapanca Gölü’ne dikkat çekmek isteyen yaklaşık 50 kişilik çevreci grup göl kenarında toplanıp ateş yakarak gösteri yaptı. Çevreci grup, gölün bataklığa dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, yetkililerin bu konuda hassas davranmaları gerektiğini söylediler.

  Sapanca’da yaşayan Alper Güven ve Bahadır Çaktı adlı çevreciler, sosyal paylaşım sitesinde ’Sapanca Gölü’ne sahip çık’ sloganıyla çağrı yaptı. Çağrıya katılan Sakarya ve çevresinde yaşayan 50 kişilik grup akşam göl sularının çekilmesinin en belirgin görüldüğü noktalardan biri olan Kırkpınar’da toplandı. ’Sapanca Gölüne sahip çık’ yazılı pankart açan grup burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Ateş yakıp etrafında toplanan çevreciler, Sapanca Gölü’nün bataklığa dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini ve yetkililerin kontrollü su alınarak buna bir an önce çözüm bulmaları gerektiğini söyledi. Alper Güven, "Sapanca’nın bir mavisi bir de yeşili var. Bunların dışında korunacak başka bir değeri yok. Bizde bu iki değere sahip çıkmak için burada böyle bir şey başlattık. Bu çağrımıza uyarak gelen ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

  Sapanca Belediyesi’nde çalışan Cemal Karaağaç ise, "Biz Sapanca Gölü’nün serin sularında yüzerken derinliğinden ürktüğümüz alanlar şu anda kara parçası. Balıklama suya atladığımız yerler şu anda sahil yürüme bandı. Gölden ne kadar büyük bir su kütlesini çalmışız bugüne kadar? Göl tehlike altında" diye konuştu.

  Çevreciler ayrıca Sapanca Gölü’nü korumak için bir de dayanışma derneği kurulacağını belirtilirken, belediye ve sanayi kuruluşlarının gölden ne ölçüde su çektiğini açıklamasını da istediler. Çevreci grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

  SAPANCA GÖLÜ'NÜN BU HALİNDEN ESER KALMADI
  sapanca.jpg

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25710919.asp
   
  H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...