• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Her çevre mühendisi çevreci midir?

muratcelik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
turanlar lojistik
Hepinize merhaba şu iki soruyu soracağım:
Her çevre mühendisi çevreci midir?
Her çevreci samimi midir?

Çevrecilikten kastın nedir bu önemli biz greenpeace üyesi değiliz yasal mevzuat çerçevesinde işlerini yapmaya çalışan insanlarız daha sert çevresel önlemler getirmekse çevrecilikten kasıt hepimiz çevreci olmalıyız ama buda pek gerçekçi bir yaklaşım değil.

Damardan girdin sen şimdi :D ormanı yeşil alanı doğayı mahvedip beton binalar fabrikalar kurup yanına arıtma kurunca "çevreci sistem" ve çevreci çözümler üreten (çoğunlukla iş görecek seviyede ucuzundan) asıl ulaşılmaya çalışılanın tepsilerin en üstünde bulunan para olduğu meslek dalı.

Gerçekten çevreci olmak için diplomaya gerek yoktur. Çevreciyim diyen çoğu insanın dikili ağacı bile yoktur. Konu çok derin konudur söylenecek söz çoktur ama sonuç değişmez :)

Çevrecilikten kastım,Temiz bir çevre ve az kirletme çabalarımız.Ben Çevre Mühendisi değilim,çevre ile ilgili iş yapıyorum.İnsan olarak hepimiz çevreye önem vermeliyiz ve bu önemi icraatlarımızla göstermeliyiz.Greenpace üyelerinden bir farkımız yok ki bu dünyada

Öncelikle herkese merhabalar;

Bence çevreci olmak kavramı yanlış anlaşılıyor. Örneğin insanlar demir sandelyelerde oturuyorlar, mermer kaplı zeminli evlerde yaşıyorlar ve daha bir çok madenin bulunduğu toplantı salonlarında madenciliğin zararlarından bahsediyorlar. Bu cevherlerin ne kadar gerekli olduğunu düşünmeden, hiç bir maden ocağını ziyaret etmeden, çevre duyarlılığı konusunda ne yaptığını bilmeden olmaması gerektiğini savunuyor ve bunun adına çevreciyim dioyorlar.

Bu yüzden ben böyle bir çevreci değilim. Ben yasal süreçler kapsamında gereklilikleri yapan her firmayı destekleyen bir çevreciyim.

Ağaç kesilen her faaliyete karşı çıkıyor çevreciler. Peki o ağaçlar kesilip yerine atık alanı yapılırsa hangi tarafta olacaklar merak ediyorum.

Çevre Mühendisi olmanın çevreciliği kapsayan daha farklı bir ünvan olduğunu anlatmak gerek.

Konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum. Güzel bir konuya değinmiş.

@Can Elmas bir taraf olacaksam ağaç kesilmesin diyen olurdum :) burada yeşil alan doğanın, döngünün yaşamın parçası olan vazgeçilmezi iken diğeri çevreye verdiğimiz zararı azaltma ve bu sırada para kazanma çabasının bir sonucu gibi.

Toplantı salonu kısmına katılıyorum. Ancak şöyle bir nokta var. Amaç sıfır emisyon hatta - emisyon olmalı. Hiçbir canlı birşeyler tüketmeden var olamaz. Hayvanlar ot yer, bitkiler topraktan su vitamin alır, insanoğlu keyfi için dünyayı sömürür vb sebeplerden dolayı tüketim her zaman var olacaktır. Bunu sürdürülebilir hale getirmek olmalı asıl amaç. (küresel ısınma için durdurulamaz denen noktayı geçtiğimiz için tabi sürdürülebilirlik de artık ne denli bir seçenek bilinmez. Yakında hayatta kalma mücadelesine dönmeye başlayacak ve çoğumuz buna şahit olacağız)

Haliyle çevrecilik ve çevre bilinci herkeste olmalıdır. Çevre mühendisliği ise @Can Elmas 'ın dediği gibi bunu da kapsayan daha farklı bir ünvan

Hocam çok güzel bir yere değinmişsin. Her türlü faaliyetin bir şekilde çevreye zarar verdiği gerçektir. Önemli olan bunu minimize edebilmek. ÇED süreçlerinin içinde sıkça bulunuyorum ve en çok dikkatimi çeken nokta ise çevresel etkilerin hesaplanması konusunda. Ben kendi projemden bahsediyor ve etkilerimi hesaplıyorum. Peki ya benim gibi 10 tane daha faaliyet varsa etrafımda? İşte bu noktada kümülatif etki devreye girmeli bence. Çevre sorunlarına kümülatif yaklaşmak büyük ölçüde çözüm olacaktır diye düşünüyorum.

Bazen Çevre Mühendisliği öğrencileri ile sohbet etme imkanı buluyorum. Büyük çoğunluğu Çevre Mühendisi olmayı sadece çevreci olmak sanıyorlar. En sonunda hepsine aynı soruyu soruyorum. Mezun olunca ne iş yapacaksın? Hepsinden benzer cevaplar,

- Atık su arıtma tesisinde çalışacağım
- Geri dönüşüm firmasında vb.

Hiçbiri kabul etmiyor danışmanlık firmalarında çalışmayı, yarısından fazlasının orada çalışacağını bilemeden.

Bence mezun arkadaşlar olarak daha fazla öğrenciye ulaşıp bol bol sohbet etmeliyiz. Mesleki açıdan yön alacakları dönemde biraz da olsa etki edebilmek iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konuşma böylece uzar gider. Daha bilinçli ve araştıran meslektaşlara...

üniversiteye başlamış birine senin işin kötü değiştir diyebiliriz tabi ancak kabullenmesi ve gerçekleştirmesi zor olacak ve takmayacaktır. sonuçta biz 18 yaşına yeni girmiş ve oradan buradan duyduğu ve puanının yettiğinin en yükseğini seçme saçmalığının kurbanı olmuş insanlara ulaşacağız (dipnot ben çevre mühendisi değilim bu arada ama bizde de durum çok farklı değil :) )

Ne dersen de sonuç değişmeyecektir. Piyasa mühendise doyma noktasına geldi geçiyor. Bir çok branşta doydu taştı hatta. İhtiyaç duyulan teknik işler yapan çalışan ve firmalar, mühendisler değil. Bunun en büyük örneği makina hatlarına temizlik yapan adam porsche ile geziyor o makinayı baştan sona kuran mühendisler 30-40 bin liraya ikinci el güzel bir araba alabilir miyiz yoksa dolar/euro düşsün diye mi bekleyelim diyor. ister çevre ister kimya ister makina mühendisi ol fark etmiyor.

bence Çevre Mühendisi, bazı konularda çevreci bazı konularda değildir.

Bir hocamız bu konu hakkında her çevre mühendisi çevrecidir ama her çevreci mühendis olamaz der. Çevre mühendisinden kastının da işini özümseyen ve yapabilen kişiler olduğunu düşünüyorum.
Benim şahsi fikrim ise her çevre mühendisi çevreci değil. Çevre mühendisi olmak için olanlar var.
Her çevreci de tabii ki samimi değil bu duyarı kullanıp konuyu saptıranlar oluyor.

piyasa bence bizi söyle görüyor herkes çevreci ama bu çevreyi paraya üretime vs. dönüştüren çevre mühendisi :)

@muratcelik

Hepinize Merhaba,
Her İNŞAAT Mühendisi İNŞAATÇI-midir?
Her İNŞAATÇI Samimi midir?
------------------------------------------------
Her MAKİNE Mühendisi MAKİNECİ-midir?
Her MAKİNECİ Samimi midir?
------------------------------------------------
Her ELEKTRİK Mühendisi ELEKTRİKÇİ-midir?
Her ELEKTRİKÇİ Samimi midir?
---------------------------------------------------
Her KİMYA Mühendisi KİMYACI-midir?
Her KİMYACI Samimi midir?
-------------------------------------------------
NE KADAR SAÇMALR DEĞİLMİ? KUSURA BAKMAYIN ARKADAŞLAR AMA BU NASIL BİR KONU AÇMA. NEYLE UĞRAŞIYORUZ. ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ İLE ALAY ETMEYİN LÜTFEN. İSTEYEN ÇEVRECİ OLUR İSTEYEN GALATASARAYLI...

Çevreyi ve Çevreciliği basit gören biri olarak saçma olabilir,herkesin şahsi fikri.Ben saçma veya kaba birşey söylediğimi düşünmüyorum