Yürürlükte Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Tebliği (29 Kasım 2019)

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

29 Kasım 2019 tarihli 30963 sayılı Resmi Gazete'de Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Tebliği yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğ ile birlikte, 18 Aralık 2009 tarihli 27436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeterlik Belgesi Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Resmi Gazete:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yap veya üye ol.

Mevzuat Sayfası:

30 Kasım 2019 tarihli güncelleme: İlgili özeti ekten indirebilirsiniz.

CMNet Mevzuat Grubu.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Firma
Atık Yönetimi
Merhaba,

29 Kasım 2019 tarihli 30963 sayılı Resmi Gazete'de Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Tebliği yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğ ile birlikte, 18 Aralık 2009 tarihli 27436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeterlik Belgesi Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Resmi Gazete:

Mevzuat Sayfası: Eklenecektir.

Konuyla ilgili özet çalışmaları başlamıştır. En kısa sürede paylaşılacaktır.

CMNet Mevzuat Grubu.png
Hıza bak hıza Speedy Gonzales Maşallah :)

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Uykum olmayaydı özeti de gece çıkaracaktım 😂 işi bırakıp tam zamanlı ÇMNet personeli mi olsam...

jn6zo

Kayıtlı Kullanıcı
(3) Bu madde kapsamında görevlendirilen tüm personel, bu Tebliğ kapsamında ÇED Yeterlik Belgesi alan diğer kurum/kuruluşlarda görev alamazlar.

Yani ÇED harici başka firmalarda çalışabilirler artık.. Belge kullandırmaları başlasın. :rolleyes:

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Bu madde hakkında duşunceleriniz nelerdir acaba ?
Diğer yükümlülükler ve hususlar

MADDE 9 –
(1) Bakanlık ile yapılacak tüm yazışmalarda Bakanlık kayıtları esas alınır.

(2) Genel Müdürlüğün ilgili birimlerinde ÇED sürecini yürüten personel, bağlı olduğu Şube Müdürü ve Daire Başkanından oluşturulan ÇED Süreci Değerlendirme Komisyonu tarafından her bir proje için bu Tebliğin Ek-2’sinde bulunan ÇED Süreci Değerlendirme Formu doldurularak ilgili birime iletilir. ÇED Yeterlik Belgesine sahip kurum/kuruluşlar, hazırlamış olduğu raporlara ait ÇED Süreci Değerlendirme Formlarından en az yetmiş puan almalıdır.

KaanDogukan

Yönetim Grubu
... 29 Kasım 2019 tarihli 30963 sayılı Resmi Gazete ... Yeterlik Belgesi Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

... Konuyla ilgili özet çalışmaları başlamıştır. En kısa sürede paylaşılacaktır.
her gün işe gelince kontrol edeni anlıyorum da uyumadan önce kontrol etmek nedir kardeşim :D
taktir ettim

Son düzenleme:

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Erken kalkan yol alır da, yatmayan durur mu 🤪

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Yeni tebliğin, eski tebliğ ile karşılaştırmalı özetini ilk mesajdan indirebilirsiniz arkadaşlar. 8, 10 ve 11. maddeleri daha dikkatli bir şekilde mevzuattan okumak gerek. Diğer maddeler nispeten daha açık yazılmış. İlgili alanlarda çalışan meslektaşlarımıza şans getirmesini dilerim.

Mine Erarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YEŞİL DOĞA MÜH. DAN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Merhaba Cem Bey, Madde 5-1-c eski tebliğde kamu veya özel sektörde mesleği ile ilgili en az beş yıl çalışmış geçiyorken,
yeni tebliğde bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi kapsamında en az üç yıl çalışmış yazmaktadır.
Sizin hazırladığınız raporda "Koordinatör niteliklerine yer verilirken tecrübe şartı 5’ten 3’e indirilmiş" yazmakta,
Aslında tecrübe şartı 5 yıldan 3 yıla inmemiş, 5a ya da 5b olabilmek için en az 5 yıl tecrübe, 5c olabilmek için de 5a veya 5b de en az 3 yıl çalışmış olması gerekiyor yani yeni başlayanlar için toplamda 8 yıl tecrübe gerekiyor.

Önceki cevapları görüntüle…

Mine Erarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YEŞİL DOĞA MÜH. DAN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
@Cem Yılmaz benim anladığım kadarıyla koordinatör olmak için 5a veya 5b de en az üç yıl çalışmış olsun diyor, 5a veya 5b olmak için de 5 yıl tecrübe şartı gerekiyor, toplamda 8 yıl çalışmış olması gerekiyor ama mevcut koordinatörler için bakanlık yetkilileri kazanılmış hak olduğunu belirtmişler.

KaanDogukan

Yönetim Grubu
@Cem Yılmaz evet bende bir - iki kısım belirledim. muhtemelen bir düzeltme yayınlayacaklar.
ama en önemlisi pek çok firma için ağır kriterler olduğu kesin. 5ç ve 5a (2 adet olması) 5c personelin sürekli istihdam olması malum maliyetleri tavan yapacaktır.