• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevresel etki değerlendirmesi yeterlik tebliği taslağı

N

Nefin

Revize edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Tebliği Taslağı ekte yer almaktadır.
Ayrıntılı bilgi:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• TaslakTebligMetni.docx
    88.6 KB · Görüntüleme: 65
- çed firmalarında çalışan personele de eğitim şartı gelmiş.
- izleme detaylandırılmış
- çed sekötrlere bulundurabileceği personel şartları belirlenmiş.

madem taslak görüş bildiriyoruz uzaya;

- çed firmalarına 5 yıllık çevre mühendisi, 3 yıllık çevre mühendişi, 2 yıllık çevre mühendisi bulundurulsun.

projeye göre dışarıdan takviye yapılsın, örneğin maden projelerinde maden jeoloji v.b personel bulundurulsun proje bazlı olarak.

- çed izleme

izlemeyi çevre danışmanlık firmalarıda yapsın izleme üzerinde ki denetimler artsın.

çevre danışmanlık firmaları ptd yapabilsin. çed firmaları sadece çed yapsın.

koordinatörlük kavramı kalksın, firmaların iş bitirmeleri olsun iş bitirme kavramına göre çed projeleri sınıflandırılsın.

- eğitim şartı kaldırılsın

@hepaistos
Rapor koordinatörü kalkmasından yana değilim koordinatörlükte ÇED yeterlik belgesi iptal edilen kurum/kuruluşta yer alan koordinatörün 3 yıl başka yerde çalışamaz ibaresi bana göre yanlış. Ayrıca danışmanlık firmalarının ptd yapması konusunda katılıyorum.Belli sayıda ptd yapan danışmanlık firmalarına ÇED yapma imkanı da verilebilir.Proje bazlı olarak yeterlik tebliğindeki diğer meslek gruplarına ait personel için meslek odaları olanlar için meslek odalarının illerdeki temsilcilik veya şubelerinin yönlendirmesiyle ÇED sürecine dahil edilebilir.