• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevresel etki değerlendirmesi yönetmeliği

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 17.07.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26939

Amaç

Bu Yönetmeliğin amacı, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenlemektir.

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği.pdf
    433.2 KB · Görüntüleme: 271
2006 yılından bu yana herhangi bir değişiklik yapılmadı ise 2006 yılında aldığınız ÇED Belgesi geçerlidir. Ancak faaliyetinizde herhangi bir değişiklik yapıldı ise ÇED ile ilgili yapacağınız yeni başvurularda yönetmeliğin güncel haline göre değerlendirilirsiniz. Yönetmelik değişti diye ÇED Belgenizi güncellemenize gerek yoktur.

Resmi Gazete Tarihi: 08.06.2016 Resmi Gazete Sayısı: 29736
ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” Kararı Bulunan Projelerde
Yapılacak Kapasite Artışı ve/veya Genişletilmesi Planlanan Projelere İlişkin Tebliğ

Bilgilerinize.

Ekli dosyalar

• ÇED OLUMLU” VEYA “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI BULUNAN PROJELERE İLİŞKİN TEBLİĞ.pdf
    662.5 KB · Görüntüleme: 126
b) “ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan projelerde planlanan artış veya artışlar toplamı
Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde ise mevcut proje kapasitesi ile
toplanması ve bu toplamın;

1) Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde kalması durumunda
Yönetmeliğin 16 ncı maddesi kapsamında hazırlanacak proje tanıtım dosyası ile, ilgili Valiliğe
başvuru yapılması,

Buradan ne anlamamız gerekiyor.

Yani 100 ton Ek-2 sınır kapasitesi ise mevcutta 99 ton üretim kapasitesi ile PTD var ise 99 ton daha eklenmesi durumunda toplamı 198 ton yapıyor ve Ek-2 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde kalıyor. Tekrar mı PTD yapılacak.

Güzel olmuş bu. Yani diyor ki x miktarın üzerindeki projeler için ÇED olumlu belgesi almış olan tesisler, y kadar artış yapmak isterlerse ve bu y kadar artış Yönetmeliğin ek-2 listesinde belirtilen alt değer kadarsa tekrar proje tanıtım dosyası; ek-1 listesinde belirtilen alt sınır kadarsa tekrar ÇED raporu hazırlarlatacak.

Çed gerekli değildir kararı almış işletmeler için için de aynı mantık geçerli tabiki. Ben bu şekilde anladım.

Merhaba, Tekne üreten bir tesis olarak teknenin boyunda artış yapmadan, alanda artış yapmak istediğimizde (tesisin bulunduğu mevcut konumunu arttırmak için) nasıl bir yol izleyebileceğimizi bilen var mı?

@Murat Akyüz
@Murat Akyüz

"ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan projelerde planlanan artış veya artışlar toplamı Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde ise mevcut proje kapasitesi ile toplanması ve bu toplamın" öncelikle artışların toplamı değerlendiriliyor, Eğer Ek-2 listesinde ise mevcut kapasite ile toplanıyor o toplam hangi listede kalıyorsa ona göre dosya hazırlanıyor.

Yani Ek-2 kapasitesi 100 ton olan tesis 100 ton kapasite artışı yapması lazım ki ÇED'e tabi olsun diye anladım ben yanlışsam kusura bakmayın

Arkadaşlar ek 1 de olup eşik değeri olmayan Çed olumlu kararı olan ve henüz inşaat aşamasında olan bir proje için kapasite arttırımı yapılması planlanıyor. bakanlığa bildirim yapmamız bize engel yaratacak herhangi bir sonuca neden olur mu? Ced i yenileme vs??

eşik değeri olmayan, ek-1 de olan, ÇED olumlu kararı olan ve bu karar sonrası olumlu görünen proje dosyası üzerinden inşaatı devam eden bir proje; ek-1 de olumlu görüldüğünden Bakanlığımıza başvurulması gerekmekte. ÇED olumlu kararı alınmadan (ya da ÇED yönetmeliği kapsamında herhangi bir değerlendirme yapılmadan) herhangi bir inşaat faaliyetine dahi başlanamayacağı düşünüldüğünde; işletme faaliyette olsa ÇED süreci tekrar başlayacaktı. ancak inşaat aşamasında olduğundan kümülatif değerlendirme de Bakanlığımızca söz konusu. engel bir durum doğmayacaktır. mevcut inşaatınız devam ederken tekrar Bakanlığımızca değerlendirme olur. faaliyetinizi ve eşik değeri olmasa dahi üretiminizin şahsen beyanı nedir paylaşmadığınızdan böyle yorum yazabildim. ancak ÇED süreci tekrar başlaması aşikar. bu konuda bir çalışma yapmış arkadaşın paylaşımı olursa ben de takip edeceğim

Eşik değer olmadığından üretim miktarının herhangi bir önemi yok sanırım. Henüz faaliyette olmayan böyle bir tesis için kümülatif değerlendirmeler neler olabilir

burada tabi ki üretim miktarını öğrenme isteğinden ziyade yapılacak faaliyet hakkında bilgi almaktı. bu konuda çalışması olan bir arkadaşa denk gelme durumunda paylaşım olursa daha verimli olur demek istemiştim. mevzuat çerçevesinde zaten görüş sorularak bu süreç Bakanlıkça belirlenecek. en azından inşaat aşamasındayken sizi durduracak ya da sorun yaratacak bir durum doğmaz. kümülatif değerlendirmeye gelince;
29736 sayılı 8 Haziran 2016 tarihli “ÇED OLUMLU” VEYA “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI BULUNAN PROJELERDE YAPILACAK KAPASİTE ARTIŞI VE/VEYA GENİŞLETİLMESİ PLANLANAN PROJELERE İLİŞKİN TEBLİĞ'de Madde 5 (2). bendinde “ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan projelerde kapasite artışı ve/veya genişletilmesinin planlanması halinde, planlanan projenin etkileri, mevcut karara esas çevresel etkiler ile birlikte kümülatif olarak değerlendirilir." hükmü yazar. ancak siz nedenini sorduğunuz için kontrol ettim; zaten bu tebliğ eşik değeri olan projeler için hazırlanmış. bu konuda kusura bakmayın dikkatsizlik. dediğim gibi, konu devamını bende takip edeceğim ve Bakanlığımıza yarın mesaiyle birlikte merak ettiğimden şahsen sorcam hemen.