• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevresel Gürültü Kaynakları il İlgili Yasal Düzenlemeler

Yasin Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
Çevresel Gürültü Kaynakları il İlgili Yasal Düzenlemeler II

Gurultu kirliliğinin türk mevzuatındaki yeriEkli dosyayı görüntüle GURULTU KİRLİLİĞİNİN TÜRK MEVZUATINDAKİ YERİ.pdf

Gürültü ile İlgili Mevzuat

Gürültü kirliliği ile ilgili konuların doğrudan yer aldığı mevzuatın dışında, diğer sorunların yanı sıra dolaylı olarak gürültü önlemleri, denetimler ve sorumluluklar ile ilgili genel maddeleri kapsayan farklı konumlardaki mevzuat da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

2872 sayılı Çevre Kanunu, 1983
Çevresel Grültünün Kontrolü Yönetmeliği 2008
Türk Medeni Kanunu, 1926; 661. Maddesi
765 sayılı Türk Ceza Kanunu, 1926; 546. Maddesi
1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 1930; 268, 269, 274 maddeleri
2559 sayılı polis vazife ve salahiyetleri Kanunu, 1934; 14. Maddesi
1580 sayılı Belediye Kanunu, 1930 ve buna dayalı olarak çıkarılan Belediye Sağlık Zabıta Talimatnamesi 4. Bölüm 1. Maddesi
İstanbul Belediye Zabıta Talimatnamesi, 1961; 1. Bölüm 3. Maddesi ve 2. Bölüm 3. Maddesi
1475 sayılı iş kanunu, 1971; ve bu kanun uyarınca çıkarılan İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü, 1973; 22, 87 ve 525. Maddeleri
6785 sayılı İmar Kanunun ve İmar Nizamnamesine dayalı olarak çıkarılan organize sanayi bölgesi talimatnamesi, 45. ve 60. Maddeleri
Karayolları Trafik Kanunu, 1983; 30. Maddesi
“Akustik“ başlığı altında yer alan Türk Standardları

Ekli dosyalar

• sunum.rar
    135.7 KB · Görüntüleme: 231
Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı geçenlerde. Konuyla ilgili bilgi olması amacıyla ilave edelim. Bakanlığın sitesinde ilgili mevzuat vardır.

ben yayınlana değişikliği inceledim lakin değişiklikte madde 7 de (izinler hak.)olan değişikliği anlayamadım ikisini kyasladım bir fark yok size zahmet bir bakarmısınız gözden kacırdığm bir şey mi var şimdiden teşekkürler

Muafiyet ile iligli hükmü düzenlemişler.

ÇKAGİLHY eklerinde * işareti olanlar,
7.3.2008 tarihinden önce kurulanlar tesisler,
bu tarihten sonra kurulmasına rağmen çok hassas ve hassas kullanıma 500 m uzakta olanlar,
gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan işletmeler

İzinlerde gürültü konusundan muaf benim bu maddeden anladığım kadarıyla.

tamam bende bunu anladım ama değişen ne onu anlamadım. bir nokta yakaladım ama ne kadar doğru bilmiyorum tanımlar değişmiş cok hassas alan tnımı ondan dolayımı bu maddenin de değiştiğini söylüyorlar çünkü diğer yönetmelikte yazılan ile aynı hatta cevre izinleri sayfasında gürültü için izni için başvuracakların dikkatine olan bölüm ilede aynı kafam karıştı yani

@gülibik
Gürültü Kirliliği ile ilgili ÇED raporundan kastınız nedir Gülçin hanım ? ÇED raporları yapılacak yatırımlar adına düzenlenir ve bir çok ÇED raporunda Gürültü ile ilgili ölçüm ve hesaplamaları bulabilirsiniz sanıyorum.