Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ

  Resmi Gazete Tarihi: 04.06.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27601

  Amaç

  Bu Yönetmeliğin amacı; çevresel gürültüye maruz kalınması sonucu kişilerin huzur ve sükûnunun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak ve kademeli olarak uygulamaya konulmak üzere; değerlendirme yöntemleri kullanılarak çevresel gürültüye maruz kalma seviyelerinin, hazırlanacak gürültü haritaları, akustik rapor ve çevresel gürültü seviyesi değerlendirme raporu ile belirlenmesi, çevresel gürültü ve etkileri hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi, gürültü haritaları, akustik rapor ve çevresel gürültü seviyesi değerlendirme raporu sonuçları esas alınarak; özellikle çevresel gürültüye maruz kalma seviyelerinin insan sağlığı üzerinde zararlı etkilere sebep olabileceği ve çevresel gürültü kalitesini korumanın gerekli olduğu yerlerde, gürültüyü önleme ve azaltmaya yönelik eylem planlarının hazırlanması ve bu planların uygulanması ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.

  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Resmi Gazete Tarihi: 18.11.2015 Resmi Gazete Sayısı: 29536
  "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"

  Bilginize.
   
  Gülin Ç., GKSN, n.gungor ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 3. Orhan_Yılmaz

  Orhan_Yılmaz CMNet Üyesi

  önemli değişiklikler hakkında bilgi verebilecek varmı?
   
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Atladığım bir madde yok ise ekteki maddelerde değişiklikler yapılmış. Tanımlamalarda çok fazla değişiklik olduğu için karşılaştırmalı bakmak daha kolay olacaktır.
  Eğlence yerleri ile ilgili değişiklikler, konutların çok hassas kullanım alanına geçmesi gibi belli başlı değişiklikler olmuş.
   

  Ekli Dosyalar:

 5. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar yönetmeliği okudunuz mu ama çok saçma değişiklikler var. Sokak düğünleri-asker uğurlama vb kapsamdan çıkarılmış. Bununla ilgili Baran Bozoğlu'nun da konu ile ilgili açıklaması olacak CNNTürk'te bunu izlemek lazım.
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 6. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinin Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile ilgili yapılan açıklamada, “Özellikle mahalle aralarında yapılan düğünler ile asker uğurlamalarının merkezden denetimi yerine Kabahatler Kanunu kapsamında mahallinde ve kısa sürede gereğinin zabıta veya polis tarafından yapılmasına olanak sağlanmıştır. "

  Sadece kapsamdan çıkarılmış demek yanlıştır. Kapsamdan çıkarılıp hangi kapsama koyulduğunun da araştırılması gerekir. Baran bey de muhtemelen bir chp milletvekili olarak bunu karalama kampanyası güdecek ve halka eksik bilgi verecektir, inşallah haksız çıkarım. Mevcut sistemde de zaten buna müdahaleyi polis yada zabıta yapıyordu, sadece buna resmiyet verildi.
   
  SaMeD_34 bunu beğendi.
 7. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici


  Açık konuşacağım. Baran Bey CHP milletvekili değildir. Bu bir karalama kampanyası değildir. Halka eksik bilgi verilmiyor. Bu zamandan sonrasında sokak düğünü yasaklayan veya asker konvoyu durduran bir zabıta olmayacaktır.

  Bir kerecik olsun bir elinizi vicdanınıza koyup ideolojinizi ön plana koymadan, şu şucuymuş, bucuyumuş demeden, sağ duyulu bir biçimde bir çevre mühendisi olarak bunu inceleyin.

  AB uyum yasalarına en çok uyum sağlayan ve bu konuda takdir almış yönetmeliği uyum yasalarının tersine doğru değiştiriyorsunuz. Polis ve zabıta yönetmelikler doğrultusunda ceza keser ve bu da sizin ödeviniz olsun polis ve zabıta sokakta yapılan düğünlere asker konvoyuna neye göre ceza kesecek? Gürültü yönetmeliği olmadığı aşikar. Trafiğe engel olma? Vatandaşın hakkını gaspetme? Artık bir hastanız olduğunda, uyuyan çocuğunuz olduğunda veya sesten ötürü psikolojik rahatsızlığı olan bir yakınınız olduğunda yakınlardaki düğünden veya askeri konvoydan kaynaklı sesten ötürü şikayetçi olamayacaksınız.
   
 8. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Evet baran bey milletvekili değildir haklısınız chp'den ankara aday adayı olmuş fakat seçilememiştir. polis veya zabıtanın neye göre artık ceza keseceği yukarıdaki açıklamada yazıyor tekrar okumanızı tavsiye ederim. ama ben tekrar hatırlatayim kabahatler kanununa göre. ve dediğiniz gibi şikayet edemeyeceğim konusu da yanlış. eskiden olduğu gibi yine polise şikayet edebilirim.
   
  sdagtekin, Kenan Atalar ve SaMeD_34 bunu beğendi.
 9. Taylan Bunarbaşı

  Taylan Bunarbaşı CMNet Üyesi

  2017'ye kadar gürültü haritaları, 2018'e kadar eylem planları hazırlanır denilmiş, acaba bu haritaları ve planları kim hazırlıyor ben bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum açıkçası. belediyeler ve il çevre hazırlıyorsa her ilde bunları hazırlayacak donanım yoktur diye düşünüyorum, yada özel laboratuvarlara mı yaptıracaklar? bu konuda beni aydınlatır mısınız?
   
 10. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.