• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevresel risk yönetimi- endüstriyel kirleticiler

Öyküm Hız

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar;

endüstriyel kirleticilerden (spesifik bir kirletici) oluşabilecek çevresel risk ve bu riskin yönetimine dair akademik düzeyde çalışma ve parametresel inceleme yapmış olanlarınız var ise, örnek olarak gönderme şansınız olabilir mi? teşekkürler ediyorum.

Cevap: çevresel risk yönetimi- endüstriyel kirleticiler

yasin bey; ilginiz için öncelikle teşekkür ederim.
güzel olur ; bu kirleticinin tüm çevre boyutlarıyla analiz edilmesi gerekiyor ancak. eğer elinizde örnek varsa paylaşabilir misiniz? bir inceleme şansım olursa, çok sevinirim.

ozaman size şöyle yardımcı olayım eğer denemediyeseniz;
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine gidin kaydolun ve arama yapın ve şimdiye kadar yayınlanmış tezlerin çoguna ulaşabilirsiniz aynı ismle aratırsanız ilgili dokümanıda bulabilirsiniz. iyi çalışmalar. bulamaz iseniz tekrar değerlendiriririz.
Sevgi ve SAYGILARIMLA.

bunu zaten denemiştim ; yeterli düzeyde bir çalışma bulamadım.
aslında şöyle söylemek gerekirse, hesaplamaları bulanık mantıkta yapacağım. bu nedenle, verileri iyi sunulmuş bi çalışma bulursam, yazılım oluşturmam açısından örnek teşkil edebilir diye düşündüm. yüksek lisans tezi olacak; oradaki bu konuya ilişkin tezler genelde lisans düzeyinde. dikkate aldığınız ve yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim tekrar.

verdiğim adreste(
) lisans tezleri yer almamaktadır. tamamı yükselisans ve doktrara tezleri
Çevre Konusunda 1180 adet tez var yani kısace Türkiyede yayımlanmış tüm tezler yükse ve doktara burada,
bunların haricinde yacancı kaynaklı taz bulabilirsiniz,
Sevgi ve SAYGILARIMLA

fuzzy logicle hesaplanmış uygulamalı örnek tez yok fazla ( örneğin matlab'ta hazırlanmış, yada benzeri programlarda, fuzzy logic eklentisini çalıştırma şekline yönelik bilgi vs..). kendim bir modelleme yapmaya çalışacağım. bu nedenle, uygulanmış bir çalışma arayışı içindeydim bir süredir. yabancı kaynaklardan başka veri bulamıyorum zaten ; odaya da bunu yazdığımda, sadece 2 kişi dönüş yapabildi ne yazık ki. standart risk yönetim basamaklarını sayısal analize dökebileceğim bir çalışma yapmam gerekiyor.bu nedenle buradan özellikle paylaşmak istedim. yardımcı olduğunuz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim yasin bey; iyi çalışmalar dilerim.

Çok sağolun yardımcı olamadık ama seçtiğiniz konu çok spesifik umarım başarılı olursunuz,

aslında çok fazla alanda uygulanan bir yöntem, risk hesaplarında bizim alanımızda türkiye'de fazla örneklendirilmemiş sanırım. buradan paylaşacağım bitiminde ; teşekkürler.

akademik çalışmaların çoğu spesifiktir. genel ifadeler üzerine giderseniz bulmanız zor, tekstil boyar maddesi derseniz: içerisinde yüzlerce boya var, boya isimlerinden gitmeniz lazım. örneğin Reactive Black 5 vs.

belki yardımı dokunabilir:

aslında bunun gibi bir şeyden bahsediyorum ben de.
dediğiniz gibi özel bir boyar madde ya da mesela bir ağır metal, ya da bir pbt, POPs gibi . bir tane uygulamanın bulanık mantıkla hesabını bulabilirsem, kendi hesaplarımı da bu şekilde yapacağım. ilerlemek açısından örnek araştırıyorum.

bulanık mantık: sorulan soruya cevap veriyorsunuz. %98'i bulanık olan suyu mu seçersin yoksa %98 ihtimalle bulanık olan suyu mu seçersin soru bu :) siz buna karşılık gelen algoritmayı çıkarırsınız bilgisayar buna göre hesaplar. çok değişkenlidir. siz uygulama yapacagınız ihtimale karşı bulanık mantıkda algoritma oluşturacaksınız.
ekte size yardımcı olabilecek bir tez var .

Ekli dosyalar

• Kati-atik-yonetiminde-optimal-planlama-icin-bulanik-dogrusal-programlama-yaklasimi-a-fuzzy-linea.pdf
    992.7 KB · Görüntüleme: 73

ayrıca biraz karmaşık konudur. programlama yeteneğiniz olmalı ve size yol göstermesi açısından endüstri mühendislerinden bu konu ile ilgilenen birilerini bulabilirseniz size yardımcı olacaktır. Sakarya Üniversitesinde Beytullah Bey var. kendisi hem çevre mühendisi aynı zamanda endüstri mühendisidir.

evet, farkındayım. bahsettiğiniz öğretim üyesini tanıyorum; programlamayla ilgili (matlab) birkaç şey öğrenmem gerekiyor; bu nedenle çok kişiye ulaşmaya çalıştım. dediğiniz gibi, konu çevresel olsa da; hakim olanlar genelde endüstri mühendisleri. karmaşıklığı malum konunun. yardım istediğim noktalardan dönüşler çok kısıtlı oluyor. gönderdiğiniz tez şuana kadar bulduklarım arasında en yakını aradığıma. tekrar teşekkür ederim size.

Unutmadan şunuda ekleyeyim :)

fikir vermesi açısından güzel bir makale. ayrıca yararlandığı referans kaynaklarda size yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• 11-23.pdf
    294.3 KB · Görüntüleme: 93