• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cips paketleri ve ambalaj geri dönüşümü

Ayşegül Öner Albayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BOTAŞ
arkadaşlar merhaba,
ben çalıştığım kurumun lojman sakinlerine geri dönüşüm hakkında bilgilendirme sunumu hazırlıyorum; ancak bi noktada takıldım: bu cips, çikolata vb ambalajların (halk arasında janjanlı dediğimiz :) paketler) geri dönüşümü hakkında bilgisi olan var mı? geri dönüşümü varsa kaynakta ayrımı nasıl olmalı? plastik içermesi sebebiyle plastiklerle mi atılmalı yoksa geri dönüşümü olmayacak mlz.ler içerdiğinden direkt evsel çöpe mi atılmalı? acil olarak yardım lazım:))
herkese iyi çalışmalar..

asia meraba bahsettiğiniz konuyla iligili benim bildiğim onlar kağıt türünün içinde geçtiği fakat geri dönüşümünün daha farklı oldugudur... umarım yardımcı olur bu bilgi...

@aysenuryasemin
ozur dılerım asia bende yalnıs bır bılgı almısım senıde yalnıs yonlendrmek ıstemem dogrusunu ogrenıp cevaplamya calısıcam sorunu....:(

tşk ederim arkadaşlar cvplar için, Murat Bey, geri dönüşümle uğraşan arkadaşların bilgilerini sizden alabilirsem sanırım daha yardımcı olur çünkü sunum için zamanım çok az.. şimdiden tşkler, kolay gelsin herkese..

Yanlış bilmiyorsam ambalaj atığı olarak kaynakta ayrı toplanıp ilgili firmalara teslim ediliyor. Ambalajların geri dönüşümünü yapan firmalar bunları alıp değerlendiriyorlar. Kendi bölgenizde vardır sanıyorum bu tür bir firma.
Öte yandan geri dönüşüm işi yapan arkadaşlara bu çeşit işlerle ilgili danışmak için ben de ulaşmak isterim. Murat bey bana da o konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

konuya biraz geç kaldım ama bundan sonra ki arkadaşların okuması için yazayım...öncelikle (asia) ambalaj atıkları (poşete benzeyenler)tat firmalarına geldikten sonra zaten ayırım yapılıyor...yumuşak olanları polietilen olarak geçiyor...biraz daha sert olanları polipropilen... ama sizin bu konuda yapmanız gereken plastikler içine atmak...meyve suyu paketleri gibi kağıt üzerine folyo varsa bile onlar biraz daha uğraştıran işlemlerden geçerek geri dönüştürülüyor...

Geçen yıl yeni başlamıştım işe ve personel eşlerine yapacağım sunum için sormuştum bu soruyu, ama emin olamamıştım kağıt plastik vs.. ne olduğundan. Sonra gittim marketten çeşit çeşit ambalajlar aldım cips, çikolata vb üstündeki işaretlere baktım genelde PP yazıyor ve sunuma gelenlere de doğrudan ambalaj üzerinden gösterdim, bu şekilde çözdük.teşekkür ederim tekrar. Yalnız suanki problemim bu atıkları tam olarak nasıl göndereceğimi bilemiyorum. biz sahamızda kendimiz ayrıştırıyoruz kağıt, plastik, cam ve metaller olarak. 15 gunde bir topluyoruz,biriktiriyoruz. ancak çok küçük bi belde belediyesi sınırlarındayız, evsel çöplerimiz bile bikaç gunde bir ancak alınabiliyor. atık yönetim planları olmadığını düşünüyorum. izlemem gereken yol nasıl olmalı,yani istediğimiz yere verebilir miyiz, yardımınız olabilir mi?

merhaba aslında küçük bir yerde olmanız avantaj ve daha temiz düzenli bir şekilde görevinizi yapabilirsiniz. bende amablaj geri dönüşümde tesisinde çalışıyorum ve ordada cips atıkları farklı yerde toplanıp işlem görüyor kağıt gibi suyla karıştıgında hamur halıne gelmedıgı ıcın. toplayıcı aranızın bölge planınını cıkarıp güzergah belırleyıp çöplerın toplanmasını duzenlı bır sekılde saglaya bılırsınız aksı takdırde kumbara verdıgını yerler ya da çöp toplama açısından çok sıkayet gelıyor koku problşemı en basta olmak uzere. yardımcı olmaya calısırım kolay gelsın