Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cmnet bayan mühendisler dayanışması

Konu, 'ARŞİV' kısmında Eda Altınay Tekin tarafından paylaşıldı.

 1. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

  Bir bayan mühendis olmak sınav vize koşturmasından çalışmaktan okula saçlarını taramadan gelmek kendi bölüm arkadaşları tarafından hep paspal bakımsız ve bitik görünmek demektir.Bundan dolayıdır ki ilk 2 sene kendi bölümünden erkekler tarafından beğenilmeyip erkeklerin uluslararası ilişkiler vb sosyal bölümlerdeki bakımlı ve boya küpü kızlara rağbet etmesi demektir. Bir bayan mühendis olmak ; erkek kankanın kız kankandan daha çok olması demektir. Bir bayan mühendis olmak; Düzenli not tutmak derslere düzenli girmek vize haftası bir sürü iltifat duymak demektir. Bir bayan mühendis olmak; Diğer bölümden arkadaşlarınız dışarda ortam yaparken evde proje hazırlamaktır. Bir bayan mühendis olmak; Gözü yükseklerde demektir. Bir bayan mühendis olmak; elindeki mühendislik kitabından grur duymak demektir.
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Biz kim miyiz? bizler kentli, kariyer sahibi, otuzlu yaşlarda ve bekâr kadınlar. ..
  Türkiye'nin Brigitte Jones'ları, Ally Mc Beal'leri...
  Biz kim miyiz?
  Annelerimiz bizi evlendirmeye çalışır, patronlarımız performanslarımızı arttırmaya...
  Arabanın motor gücüne değil, rengine tav olur alırız...
  Dev şirketleri yönetir, iç çamaşırı rengine bir türlü karar veremeyiz...
  Çeşme başını bıraktık, chat başında sevgili arıyoruz. ..
  En önemli sorunumuz; doğru erkeği bulmak!
  Gündemimiz; aşk, erkekler, ilişkiler!
  Korkularımız: aldatılmak, yalnız kalmak, kilo almak!
  Sloganımız: "Çocuk da yaparım kariyer de!"
  Şaşkınlığımız: Kariyer yaptık evde kaldık!
  Dertlerimiz: Kararsızlık, tatminsizlik, arayış!
  Özlemimiz: Çocuk! Çocuk! Çocuk!
  Havuz problemimiz: "Sperm bankasına bir uğrasam mı?"
  Kabusumuz: Doğurabilmek için 35'ten önce evlenmek şart!
  Teşhisimiz:bayan olmak çok zor keşke erkek olsaydık...

  (alıntı:30 mumlu pasta kitabı)
   
 3. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

  Çok Güzelmiş :) Teşekkürler
   
 4. Okan Öztürk

  Okan Öztürk CMNet Üyesi

  Maşallah ne doluymuşsunuz yav
   
 5. keops

  keops CMNet Üyesi

  çok iyiydi :) hiç bu açıdan bakmamıştık :)paylaşım için teşekkürler...
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bir bayan mühendis olmak; Not ortalaması 4.00 olsa da yaptığı işe güvenmeyen erkek meslektaşlara sahip olmak demektir. eklemek istedim :)
   
 7. Aybike Sarıçiçek

  Aybike Sarıçiçek CMNet Üyesi

  edacıımmmm süper sesimiz olmuşsun.. daha güzel tanımlanamazdı 'bayan mühendis' :)
   
  Eda Altınay Tekin bunu beğendi.
 8. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Resmen bu başlık altında ayrımcılık mı yapıyosunuz :) Tek dayanışma olmalı ÇEVRE MÜHENDİSLERİ dayanışması. haksızmıyım
   
 9. salih38

  salih38 Misafir

  ee birazda haklılar ama :)
   
 10. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  bence buna "bayan mühendis olmak” olarak değil de, " toplum ve iş hayatında kadın olmak" adı altında bakılsaydı, yazacak ve konuşacak çok daha fazla şey olurdu.
  Bayan bir mühendis olarak şunu söylemek istiyorum ki; buradaki bayan meslektaşlarım gibi çoğunluğunu erkek öğrencilerin oluşturduğu bir fakültede, normal bir üniversite öğrencisinin yapması gereken sorumlulukları yerine getirerek geçirdim. Projeler için sabahlamak, ödevleri zamanında yetiştirmek için zaman zaman evde oturup ders çalışmak, şu an baktığımda, övünç duymam gereken şeyler yerine, yapılması gayet mantıklı bir hareket olarak geliyor. Üniversite yıllarında, diğer bölümlerdeki bayan arkadaşlarım mühendis olmadıkları için, benden daha az çalışmakta ya da daha az emek harcamakta değillerdi. Ya da ; mühendislik fakültesindeki kızların kendilerine vakit ayıracak kadar zamanı olmadıklarını, okula bakımsız bir halde gittiklerini , proje-ödev hazırlamaktan sosyal hayattan geri kaldıklarını düşünmüyorum. Aksine, mühendislik fakültesindeki öğrencilerin, cinsiyet farketmeksizin, sosyal hayatlarını ve sorumluluklarını bir arada götürebilen , çok yönlü insanlar olabildiği fikrindeyim. İşini, doğru, hakkını vererek ve severek yapan her insan gibi gurur duyuyorum mesleğimle. Mühendislik mesleğinin bizlere kazandırdığı büyük ve önemli şeylerden biri, “farkındalık” olsa gerek. Bundandır ki; hangi branştan olursa olsun, mühendis kimliği olan bireylerin topluma yön gösterici fikirler ortaya koyabileceğini düşünüyorum. Bundandır ki, ünvanlarımızı, diğer meslek gruplarındaki insanları kendimizden farklı görerek ya da onların basit işler yapıyor olduklarını düşünerek değil de, zincirin her bir halkasının tüme nasıl etki edeceğini düşünerek kullanırsak , çok daha farklı-sürekli gelişen bir toplum kültürü geliştirebiliriz. Bundandır ki, kadın ya da erkek, toplum içinde farklı olduğuna inanan insanların, yine ünvanlarını kullanmak yerine , zeka ve yapılan başarılı işleri ortaya koyarak kendilerini kanıtlamalarının çok daha bilinçli bir hareket olacağından yanayım. kadın..ya da erkek.. bu durumda kazanılacak şey, mutlak suretle, saygı olacaktır.
   
 11. Müjgan Ergül

  Müjgan Ergül CMNet Üyesi

  Sesimizi burdan duyurmak en anlamlısı olmalı :))) ve haklı olduğumuzu düşünen meslektaşlarımıza da teşekkür ediyorum :))
   
 12. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi


  Teşekkürler :)
   
  Öyküm Hız bunu beğendi.
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  Ben buna katılmıyorum Öyküm hanım.:)
   
 14. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  katılmayabilirsiniz; bu bence insanların çevresiyle doğrudan ilgili.
  çevremde benle aynı mesleği yapmayan, ancak üniversite yıllarında oldukça emek harcayan ve şuanda yaptıkları işlerde çok başarılı olan insanlar var. genelleme yapmanın burada haksızlık olacağını düşünüyorum. elbette ki yaptığımız iş kolay bir iş değil; elbette ki çok çalışıyoruz, ama bu olması gereken bir şey; bundan yakınmanın doğru olmadığını söylüyorum. yukarıda yazdıklarım ne demek istediğimi çok net ifade ediyor sanırım. bununla birlikte, görüşünüze ve harcamış olduğunuz emeğe saygı duyabilirim ancak.
   
  Gülfem Polat bunu beğendi.
 15. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  birazcık espiri olsun biraz eğlenelim güzel şeyler yazalım dedik bazılarınız ciddiye alıp işin zorluklarından girdiniz konuya bazılarınız az daha çete kuracağımızı söylüyor ayrımcılıkmış. vb... herneyse sustum...
   
 16. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

  Bence de benimde amacım sadece eğlence içindi katılıyorum sana Çiğdem ama iş baya ciddiye bindi :D
   
 17. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  "beğenme" butonu da talep etmeliyiz bence :) yerinde bir girişim olurdu.
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ben de latife amaçlı yazdığımı ifade etmek isterim ama galiba yanlış anlaşıldı :oops: , sadece demek istediğim projelerimizle az zaman harcamadık bunu bana çevremden bir çok ifade etmişti :) herkesin emeğine saygımız sonsuz sonuçta... ;)
   
 19. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

  Burası serbest kürsü buradaki yazı amaçları biraz olsun eğlenmek Bayanlar tartışma için yazmadım yazıyı sadece biraz gülelim öyle değil mi ? :D
   
 20. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kesinlikle :harika:
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...