• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sempozyum ÇMO Adana Şube 2020 Seçim Adayı Nitelikli Çevre Mühendisleri Röportajı

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
1. Merhabalar. Öncelikle CMNET tarafından gerçekleştirilen ÇMO Adana Şubesi Aday Röportajına katıldığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Öcal: Tarafımıza göstermiş olduğunuz ilgi için biz teşekkür ederiz. İsmim Muhammet Öcal Çulcuoğlu. 1990 yılı Hatay/İskenderun doğumluyum. 2013 yılında Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Çevre Yönetim sektöründe çalışmaktayım.
Sariye: Teşekkür ederiz. İsmim Sariye Şahin. 1988 yılı Adana/Ceyhan doğumluyum. 2012 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Geri Kazanımlı Kağıt-Karton Üretim sektöründe çalışmaktayım.
Buket: Teşekkürler. İsmim Buket Karabaş. 1990 yılı Adana/Seyhan doğumluyum. 2016 yılında Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Atıksu Arıtma sektöründe çalışmaktayım.

2.Seçimlere girecek olan grubunuzdan ve gruptaki görevinizden biraz bahseder misiniz?

Öcal: Grubumuzun Yönetim Kurulu Asil Adayıyım.
Sariye: Grubumuzun Yönetim Kurulu Yedek Adayıyım.
Buket: Grubumuzun Yönetim Kurulu Asil Adayıyım.

Ülkemiz üzerinde esen sert rüzgarlar herkesi, her şeyi etkilediği gibi bizleri de ziyadesiyle etkiledi. Mesleğimizi hak ettiği şekilde icra etmek zorlaştığı gibi meslek onuru ve meslektaş haklarını savunmak neredeyse imkansız hale geldi veya getirildi.

Tüm bu zorluklara karşın ülkesini, milletini ve mesleğini seven her Çevre Mühendisi gibi önümüzdeki olumsuz sürece seyirci kalamaz, kutsal gördüğümüz “Ekmek Davamız” için tüm meslektaşlarımızla birlikte geleceğimizi inşa etmek adına vermemiz gereken mücadele gerçeğini göz ardı edemezdik.

İşte bu noktadan hareketle; Ülkemizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözünü kendisine şiar edinen, Kurtuluş Savaşımızda dağınık bir şekilde düşmanla cenk eden vatanperverlerin bir araya getirilmesiyle Düzenli Ordunun kurulduğu ve “Özgürlük” uğruna yekvücut mücadele etmelerinin sağlandığı gibi “Ekmek Kavgası” veren tüm meslektaşları tek bir çatı altında toplamak isteyen, kimlik ve duruş sahibi olmak adına sorumluluk almaktan çekinmeyen Nitelikli Çevre Mühendisleri Grubu olarak odamızı daha iyi yerlere taşımak adına bu onurlu göreve talip olduk. 23 Mayıs 2019’da açıkladığımız adaylığımız öncesi ve sonrasında elimizdeki kısıtlı imkanlara rağmen şubemize bağlı olan Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerindeki meslektaşlarımızı ziyaret ederek odamızı anlattık, kendimizi tanıttık ve projelerimizden detaylıca bahsettik. Aldığımız olumlu dönüşler de bizi hem mutlu etti hem de mesleğimizin geleceği adına bizleri umutlandırdı. Geldiğimiz bu noktada meslektaşlarımızın ferasetine inanıyor, odamız ve mesleğimiz adına en güzelini diliyoruz.

3.Mevcut Yönetim İşleyişinde eksik ve hatalı bulduğunuz yönleri ile haklı ve doğru bulduğunuz yönlerini anlatabilir misiniz?

Öcal: Öncelikle, yönetmeye talip olduğumuz ÇMO Adana Şube Yönetim Kurulunda görev yapan meslektaşlarımızın yaptıkları ve yapamadıkları çalışmaların takibinde, verdikleri emeklerin farkındayız. Kendilerine teşekkürlerimizi sunar, bayrağı devraldıktan sonra da tecrübelerinden faydalanmayı temenni ederiz. Sonuç olarak kapısına kilit vurulan bir odayı açan ve temsilcilikten şube haline getiren bir yönetimin bu başarısı her zaman hatırlanacaktır ve hatırlanmalıdır. Bununla birlikte 10 yıldır odamızı aynı anlayış yönetmektedir. Bu kolay bir hadise değildir. Büyük bir özveri gerektirir. Neticesinde de mevcut yönetimimizde haliyle mental açıdan yorgunluk yaratmış olup istenilen verim artık alınamamaktadır. Süreç içerisinde de meslektaştan uzaklaşan ve belli bir kesim ile faaliyet gösteren bir oda görüntüsüyle bizleri üzmekte ve değişim olması yönündeki kararlılığımızı her geçen gün daha da arttırmaktadır.

4. Sizi mevcut yönetimden ayıran en belirgin özellikleriniz nelerdir?

Buket: Her şeyden önce gençliğimiz ve dinamizmimiz bizi mevcut yönetimden ayıran özelliklerimizdir. Daha da fazlası uygulama konusunda kararlı ve istikrar konusunda inançlı bir grubuz. Net ifadelerle kendimizi meslektaşlara anlatıyoruz. Her çevre mühendisi gibi bizim de mesleki kaygılarımız olmakla birlikte bu kaygıları bertaraf etmeye yönelik çözümlerimiz de mevcuttur. Bu konudaki en büyük hedefimiz; ÇMO’ nun çağdaş, üretken, yenilikçi bir anlayışla çevre ve insan sağlığını korumayı temel amaç edinerek sorunlara akademik ve teknik açıdan en uygun çözümler bulan nitelikli bir kurum olmasını sağlamaktır.

5.ÇMO ‘nun üye ilişkileri konusunda ki stratejisini doğru buluyor musunuz? Odaya küskün olan üyelerin fikrini değiştirmek ve tekrar odaya kazandırmak için nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Sariye: Maalesef doğru bulmuyoruz. Daha doğrusu bu konuda herhangi bir strateji göremiyoruz. Odaya küskün olan veya istifa eden meslektaşlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde her geçen gün odamızın kan kaybettiğine şahit oluyoruz. Biz, öncelikle meslektaşlara samimi davranacağız. Onları asla yok saymayacak, her türlü dertlerini dinleyeceğiz. Mevzuat kapsamında yapılması zorunlu uygulamalar öncesi mutlak suretle ön bilgilendirme yapacak, meslektaşımızın ayağına gitmekten imtina etmeyeceğiz. Çözüm noktasında yapmış olduğumuz çalışmalarla kendilerine umut olacağız. Her şeyden önce meslektaşlarımız, odasını ailesi bilecek ve bugüne kadar oluşamayan aidiyet duygusunu kazandıracağız.

6.Yönetime geldiğinizde yapacaklarınızı ve ileriye yönelik projelerinizi anlatabilir misiniz?

Öcal: Mesleğimize katkı sunmak adına gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz projelelerimiz; mesleğimizi ileriye götürecek konularda, alanlarında tecrübeli ve başarılı arkadaşlarımızın gayretleriyle, tüm meslektaşlarımızın faydalanabileceği şekilde, ülkemizin gerçekleri gözetilerek hazırlanmış ve sağlam temeller üzerine dayandırılmıştır. Odamız kuruluş tarihi olan 23 Mayıs 1992 tarihinde esinlenerek hazırladığımız 23 projeyi meslektaşlarımızla süreç içerisinde paylaştık.

Yönetimi devraldığımız takdirde;

1) Meslektaşların odaya olan bağlılıkları arttırılacak.
2) Üniversitelerin her daim görüşleri ve destekleri alınacak.
3) Meslektaş yararına eğitimler yapılacak.
4) Komisyonlar kurulacak.
5) İş bulma zorlukları asgari seviyeye indirilmeye çalışılacak.
6) Bütçe yönetimi ile ilgili çalışmalar yapılacak.
7) Sanayiciler ile meslektaşlarımızı bir araya getirecek etkinlikler gerçekleştirilecek.
8) Seminer ve sempozyumlar düzenlenecek.
9) Kamu kurum ve kuruluşları ile doğru iletişim sağlanacak.
10) Basın ve medya organları ile program ve röportajlar yapılacak.
11) Danışman firmalar ile ilişkilerde samimiyet ve süreklilik olacak.
12) Meslektaş ve öğrenciler için etkinlikler düzenlenecek.
13) Adana’da Çevre Fuarı yapılması sağlanacak.
14) Teknik geziler düzenlenecek.
15) Yıllık staj planlamaları yapılacak.
16) Odamızın Adana Kent Konseyi’ne üyeliği sağlanacak.
17) Çalıştaylar düzenlenecek.
18) Meslekte onur yılı törenleri düzenlenecek.
19) Mezun buluşma organizasyonları düzenlenecek.
20) Düzenli olarak genel üye toplantıları tertip edilecek.
21) Sosyal kulüpler kurulacak.
22) Özel sektördeki kuruluşlar ile indirim protokolleri yapılacak.
23) Mesleki söyleşiler düzenlenecek.

7.Biliyorsunuz ki Çevre Mühendisleri için günümüzde kamu veya özel sektör bünyesinde iş bulmak, maaş yetersizliği, iş yerinde mobbing gibi sorunlar mevcut. Bu sorunlara karşı yönetime geldiğinizde bir çözümünüz olacak mı?

Sariye: Evet, bu durum mesleğimizin başlıca problemlerinden. Bu konuda çeşitli çalışmalarımız elbette olacak. Kısaca belirtmek gerekirse bizim yönetimimizde; sanayici ve çevre mühendisini bir araya getirecek çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Seminer, sempozyum ve çalıştaylara özellikle sanayicilerin katılımı sağlanacak. Mega Proje olarak sunmuş olduğumuz “Çevre Fuarı” projesini hayata geçirmek için büyük mücadele vereceğiz. Bu vesileyle meslektaş, çevre firmaları ve sanayiciler sürekli aynı ortamlarda bulunmuş olacaklar. Bunun dışında kamu kurum ve kuruluşları ile doğru ilişkiler kurularak meslektaşlarımızın işlerini kolaylaştırmaya çalışacağız. Ayrıca yine meslektaşlarımızı sadece seçim zamanı değil her zaman iş yerlerinde ziyaret ederek, amirlere ve işverenlere karşı meslektaşımızın güçlü ve dik durabilmelerini sağlayacağız. İş yerlerinde olabilecek sıkıntılara karşı meslektaşlarımızın güç alabileceği ve hukuki haklarını kullanabileceği etkili bir oda olacağız.

8. 42000’den fazla üyesi olan bir online topluluk olarak CMNET Hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Yönetime geldiğinizde sitemizden etkinlik/organizasyon çalışmaları, duyurular, bilgilendirme vb gibi konularda destek almayı düşünüyor musunuz?

Buket: Belirttiğiniz gibi yoğun bir üye sayısı olan CMNET, meslektaşlarımızın bilgi edindiği ve mesleğe olan bağlılık konusunda yararlandığı etkili bir platform. Yönetime geldiğimizde elbette CMNET’in desteğine başvuracağız. Bunun yanı sıra daha fazla meslektaşa ulaşma konusunda bölgemizde çok sayıda ortak etkinlik düzenlemeyi, akademik ve teknik açıdan fevkalade düzeyde seminer, sempozyum ve çalıştaylar yapmayı planlamaktayız. Meslektaşlarımızın yararına olacak her koşulu ve ortamı CMNET ile samimiyet çerçevesinde sağlamayı her zaman isteriz ve karşılık bekleriz.

Bu vesileyle de bizlerle röportaj yapma inceliğini gösterdiğiniz ve kendimizi anlatma şansı verdiğiniz için siz değerli CMNET Ailesi’ne çok teşekkür ederiz. 19 Ocak sonrası alacağımız yetkiyle sizlerle mesleği ve meslektaşı daha fazla konuşmayı temenni eder, çalışma hayatınızda başarılar dileriz.

1579246942155.png

Günaydın ,

Böyle bir konu açmadık Ancak bilgilendirme açısından güzel fikir. Bunu değerlendirebiliriz :)

Ankara'da Yenilikçiler kazanarak mevcut yönetim değişti.
Adana da Genç Ç.m grubu kazandı mevcut yönetim sabit kaldı
İstanbulda 2 Şubatta yapılacak
Bursa'da da aynı şekilde mevcut yönetim değişerek Sinerji grubu kazandı.