• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

@Baran Ulutaş
burada yanlış olan uyarı veya bilgilendirme yapmadan direk icra kağıdı gönderilmesi. tabiki üye isen gerekli şartları yerine getireceksin. söz konusu ücreti gözden çıkarırsın ve odadan hizmet görürsün. ben göremedim. odaya kayıt olurken söylesinler ödeme yapacaksan üye ol diye :)

@Melih Coşar
10 sene değil. çıkarılan tutar 6 sene içinmiş ve hesaplama yapılırken geçmiş yılların aidatları 2017 yılı aidatı baz alınarak hesaplanıyormuş.

Ben üyelik ücreti aylık 12 tl yıllık 144 tl sigara parası vb. ifaleri kullananları da anlamıyorum. Size ne hemşehrim milletin cebinden sigara da içmiyorum alkol de beni neye göre karşılaştıracaksınız? Kaldı ki üyelik iptali konusunda aynı hızı ve özveriyi göstermiyorlar. Yamyamlık başka bir şey değil savunan da çayını içip , o da da demlenen kıyakçıları....

@Ercan Özcan zaten belirtiliyor, çeşitli evraklar imzalıyorsunuz, üye olduğunuz yılın aidatını peşin veriyorsunuz. Odamız bir mesleki dayanışma kurumudur. Bizim bireysel olarak yapmakta zorlandığımız işleri, topluluk halinde yapmaya çalışıyorlar. Odada seçimle gelen yönetim kurulu üyeleri her geçen gün mesleğimizi daha iyi icra edebilmemiz, daha iyi şartlarda çalışmamız, daha daha daha.. iyi durumda olmamız için çalışıyorlar. Resmi websitesinden gelişmeleri takip edebilir, belirli süre aralıklarla yapılan üye toplantılarından bilgi alabilirsiniz.

Bizi temsil eden bu arkadaşlarımız için desteğimi hiçbir zaman çekmedim.

Ayrıca ödemeler bizim en başlıca görevimizdir, yaklaşık 10 yıldır bir kez bile websitesinden girip borcunuzu takip etmediyseniz, bence odamızın bildirim yapmasına hiç gerek yok. Kendiniz sorgulamalıydınız.

kpss de 14 tane çevre mühendisi atanıyorsa bence kendini sorgulaması gereken oda dır ben odayı takip ediyorum her gün bi yerde arzı endam edip foto çekip duruyorlar... çevre mühendisliği aslında sanılanın aksine çok daha fazla ihtiyaç var sadece sahipsiz kaldığı için biz çevre mühendisleri bu haldeyiz...

Ayıptır sorması çevre mühendisleri odasının kaynağı kalmadı da kendi üyerinden birşeyler koparmaya çalışıyor. Bir üyelip yaparılır eğer iş yapabiliyorsan zaten herkes seni destekler(tabib odası gibi) odanın adı var ama yaptığı icraat yok . Biz sadece üyelik aydatını tahsil edelecegi zaman odanın adını duyuyoruz. Bir yere bir üyelik yaparsın üyeler aydatalarını vermediği zaman belirli bir süre kısıtlaması getirsin ve üyelikten çıkarısın. Mühendisler odası öyle değil maşallah üyelerin üyelikleri düşmemesi için her şeyi zorlaştırısın sonra aydatları çogalınca aman ben bunu faiziyle icraya veriyim dersin ve bi kaynak oluşturursun ne güzel. Bugüne kadar bir icratını görmediğimiz bir odanın aydatını neden ödemeliyiz. sadece bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorum ben. Aydat ödemeyen üyenin üyeliğini iptal et eğerki lazım olursa yine üye yaparsın. Ne diye senelerce bekleyip aydatlar birikince icra yolu ile bir şeyler koparmaya çalışıyorsun. Bu senin yaptığın işin kalitesini gösterir başka bir şey değil. O

Odamız üyelerinin kanını emmekten başka bir işe yaramıyor. Orada çalışan insanların emeğine tabi ki saygımız sonsuz, lakin emilen kanların % 5 anca oraya gidiyor, geri kalan paranın nereye gittiğini bilen yok. Sadece üye aidatı olarak düşünmeyin, BTB,LPG,Eğitim,vs birçok yerden para alıp, yan gelip oturulan bir yerdir ÇMO.

Yorumları baştan sona okudum aralarda gerçekten feci noktalar var. Biri demiş kpssye çevre mühendisi atanmıyorsa odanın suçudur diye. Burada devlet politikalarını eleştiremeyen adamlar gelmiş odaya sallıyor. Kafanıza taş düşse oda attı diyeceksiniz. Şimdi bana da sallayacaklar odanın adamı diye. Belki bir milyon defa söylememe rağmen ne odanın ne de başka bir yerin adamı oldum. Sadece çevre mühendisi olmaya çalıştım. Bir de haksızlık yapıldığını düşündüğüm noktalarda burnumu işin içine soktum. Tabi bir zaman geldi oda da bana burada kendilerine "sistematik linç" yaptığımı söyledi, kendilerini bazı noktalarda eleştirdiğimde. Baran arkadaşım söylemiş aslında sizler de yönetime geçin diye ancak şu iki yaklaşım arasında fark görmüyorum. İnsan kınadığını yaşamadan ölmezmiş derler aynı şeyleri sizin de başkalarına yapacağınızı görmek çok da zor değil.

Hastayız biz arkadaşlar, bir şeyin suçunu kendimizde aramak yerine başka yere atmak hastalıktır. Haksızlığa uğrayan adamın yanında durmayı politik düşünce ile bağdaştırmak hastalıktır. Odada çalışan meslektaşlarımızın ne kan emiciliği kaldı ne mafyalığı, ne de yan gelip yatmışlığı... Böyle bir düşünce hastalıktır arkadaşlar.

Sizlerden rica ediyorum şu şapkamızı önümüze alıp biz de düşünelim, iğneyi kendimize batıralım. Suçu biraz da kendimiz de arayalım.

Yahu bende bunu anlamış değilim ÇMO ne işe yarıyor? @Melih Coşar "aynı şeyleri sizin de başkalarına yapacağınızı görmek çok da zor değil" demişsiniz, e tabi ki bu şartlarda kim odada çalışmaya gitse aynı prosedürü uygulayacak. Ben veya odadan memnun olmayan meslektaşlarım, odada çalışan meslektaşlarımızla bir sıkıntımız yok, odanın ne işe yaradığını anlamak istiyoruz. ÇMO ne işe yarıyor?

Çevre Mühendislerinin kendi odası dışında, bu konuları gündeme getirebileceği başka bir kurum yada kuruluş var mı? Kime anlatsın derdini ?
Arkadaşlarımın eleştirisinin çoğu haklı ve bir soru soruyor: ÇMO ne işe yarıyor ? Çok zor değil bunu açıklamak.

Sayın arkadaşım hükümet politikası elbette yanlış şuan tartıştığımız konu odanın ne yaptığı. çevre mühendisi arkadaşların müzdarip olduğu en temel konu atama değil mi ee haliyle çevre mühendisleri odası bu konuya eğilmiyorsa çevre mühendisliğinin en büyük sorununu kamu oyuna meclise taşımıyorsa o zaman söylermisin lütfen ne iş yapıyor bu oda. Kendini bilmez biri doktora laf attığında tabipler odası yurt genelinde eylem yaptırıyor yeri yerinde oynatıyorsa çevre mühendislerinin bu kadar sorunu niye hiç dile getirilmiyor demek istediğim bu ben hükümetin adamı değilim yeri geldi çok da eleştirdim bimere de yazdım eleştiri ve önerilerimi...

@Melih Coşar

Melih bey dediklerinize birebir katılıyorum. Zaten odamız kamu alımları konusunda çok hassas. Son yıllarda kaç kez bakanlar, önemli milletvekilleri ile görüşmeler yapıldı sayısı yok. Başka bir arkadaşım Çevre görevlisi durumunu oda kaldırmadan ben odaya destek olmayacağım demiş. Bu konuda da bakanlarımız, müsteşarlar ile bir çok kez görüşüldü. Hem de her görüşmede başka arkadaşlar birarada olup olaya farklı yaklaştılar. Odamızın 2016'nın son aylarında Çevre ve ş. bakanı ile yaptığı görüşmede bakanımız bu konuyu itina ile dinlediğini bu konuda çalışmalar yapacağını söylediğini biliyorum. Hatta o toplantıdan beri Çevre mühendisi olmayanlara Çevre görevlisi olma eğitimi ve sınavı açılmadı. Ama gel görki bunu bile bilmeyen arkadaşlar gelip forumlarda odamızı eleştiriyor. Takip etmeden, araştırmadan sadece buradan odaya saldırıyor.

Odayı günah keçisi gibi herşeyin suçlusu olarak kabul etmemek lazım. Biliyorsunuz ki benim de odayı eleştirdiğim noktalar var. Odayı herşeyle suçlamak yanlış geliyor bana. Devlet eğitim politikası kapsamında her ile üniversite açıldı. Bu üniversitelerin şu an tam rakam aklımda değil ama 70e yakın örgün ve ikinci öğretim çevre müh. var diye biliyorum. Bu okullardan mezun olanların hepsini devlet bünyesine katamayacağını biliyoruz. Burada özel sektör devreye giriyor. Ayrıca odayı açtığı eğitimlerden bahsedilmiş. Biz kendimizi geliştirmezsek bakanlığın bizlere direttiği çevre görevlisi ibaresinde savunduğu fikirleri de kabul etmiş oluruz. Çünkü bize diyorlar ki çevre mühendisleri mesleki olarak kendini geliştirmesi lazım. Yani bize yetersizsiniz diyorlar. Yapılan çalıştayı sonuç bildirgesine de yansımış ki belli periyotlarda bakanlık çalışanlarının çevre görevlilerine bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapılmasını yansımış. Bu arada hükümetin görüş olarak odalara bakışını odaların eskı yönetimlerinin hükümetine göre konulara bakış açıları oluşturmuş durumda

@surmene1967
valla ben ödüyorum aidatımı. unuttuğum da oluyor ama icralık olmadım henüz. :)
tek merak ettiğim alınan paraların ne olduğu. evet sabit giderler var eğitimler var vs. anlıyorum ama hiç para kalmıyorsa o da kötü. kalıyorsa noluyor o paralar merak ediyorum.

@Gülfem Polat

Sizin yazınızdan yarım saat önce oda başkanından böyle bir tweet gelmiş, zamanlaması manidar olmuş :D Gerçi çok detaylı anlatım yok, şu kadar para toplanıp şuraya gitti diye. Ama belki bulunduğunuz bölgenin ÇMO'su ile iletişime geçerseniz daha detaylı bilgi verirler.
Dipnot: Odaya üye değilim. :rolleyes:

https://i.hizliresim.com/ERVln8.jpg