• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

@surmene1967
tabiki peojeler olacak demek mühendisliğimiz gelişecek tabi ki duygusal değil daha çok toplu olarak düşünüyorum ne olacaksa beraber üstesinden gelebiliriz diyorum dediğiniz herşeyi oda da yapılabilir aidat yada diğer şikayetler ha derseniz ki odayı siyasetten uzak tutacam yada proje varsa arkanızdayım sonuna kadar fakat biraz daha bir olarak düşünelim demek istiyorum farklılık iyidir elbette farklı fikirler önemlidir bunuda kırabiliriz tabi ..

Bakın size mantıklı bir şekilde olayın tamamen para olduğunun ispatı . Asbest söküm çalışanı eğitimi asbest söken amelelere verilir ve eğitim saati en az 6 saattir.
Ne olacak bu belgeyi alınca soruyorum. Asbest sökme yetkiniz mi olacak? Cv nize mi yazacaksınız?
Konu tamamen duygusal.
Not: İsteyen olursa ben 50 TL den ASBEST SÖKÜM ÇALIŞAN EĞİTİMİ verebilirim imzalı. Bende Asbest söküm uzmanıyım. Ama söyleyeyim pek bir geçerliliği olmaz :)
ğitimin AdıASBEST SÖKÜM ÇALIŞANI EĞİTİMİ
Eğitimin Verileceği Tarih15.06.2017 Saat: 09.30-17.30
Eğitimin Verileceği YerTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği
Eğitmen BilgileriGülşen İŞÇİLİK Çevre Mühendisi / İSG Uzmanı / Asbest Söküm Uzmanı
Eğitim ProgramıAsbestin Tanımı, Türleri, Karşılaşılan Malzeme ve İşler
Asbest ve İnsan Sağlığı
Asbest Sökümünde Çalışanların Hazırlanması
Asbest Maruziyetinden Korunma
Asbest Sökümünde Çalışma Platformları
Asbest Atıklarının Bertarafı
Eğitim ÜcretiEğitim Ücreti :140 TL Eğitim ücretinin aşağıda belirtilen hesaba yatırılması gerekmektedr.
Türkiye İş Bankası Düzce Şubesi 4320-1582753
IBAN : TR960006400000143201582753
NOT : Eğitime katılım sağlayacakların, ön kayıt yaptırmak için eğitim bedelinin %30`unu yukarıda belirtilen hesap numarasına yatırmaları gerekmektedir. Ön kayıt ücretini yatıracakların, temsilciliğimizi arayarak kontenjan bilgisi aldıktan sonra ücretlerini yatırmaları rica olunur. Katılımın, katılımcı tarafından iptal edilmesi durumunda ödenen ön kayıt bedeli iade edilmeyecektir. Eğitimin temsilciliğimiz tarafından iptal edilmesi durumunda katılımcıya ücret iadesi yapılacaktır.
Eğitim Ücretine Dâhil olanlar:Katılım Belgesi
Eğitim Notları
Ön kayıt bilgileri12/06/2017 tarihine kadar ön kayıtların yapılması gerekmektedir.
Eğitimle ilgili sorularınız için İletişim BilgiieriAd Soyad : Gülşen İŞÇİLİK
Gsm: 0 380 524 64 14
E-POSTA : cmoduzce@cmo.org.tr
[TBODY] [/TBODY]

@surmene1967
ben tamamen odanın 4 4lük olduğunu tabiki demiyorum ben bu siteye üye olunca o kadar çok eleştiri yağmuru yaptım ki odaya üyeyüm oda üyesi arkadaşlarım bana kızdı fakat ben daha çok odayı değiştirebilir ve farklılıklar olabilir siyasetten uzak hatta bütün odalardan daha aktif olabiriz tabi öncelikle adımlar izlenmeli ve çevre mühendisi arkadaşların bir ve ne istediğimizi bilmemiz lazım(BİRLİKTE)

@Ferhat Elçi

Merhaba,

Odadan çıkan bu kaynaklar gerçekten ücretli mi? Metalurji Malzeme Mühendisleri Odası aidatını düzenli ödeyen üyelerine bu gibi raporları ücretsiz kargo ile gönderiyordu. ÇMO'dan bunlar ücretle mi alınıyor gerçekten?

@Ayse Gul
BENDE BİLMEDİĞİM İÇİN SORUYORUM YAPILAN ÇIKARTILACAK BU KAYNAKLAR GENE ÜYELERE PARAYLA MI SATILACAK AMA TAHMİNİMCE ÜCRETLİ OLACAKTIR ÜCRETSİZ SADECE AJANDA GELİYOR ... HA PARDON BİDE BU KAHVALTI OLMAZSA OLMAZ ...

odanın bir icraat yaptığı yok. yaptığı tek şey başkan seçimlerinde bellirli bir grup'un sectiği ki bu tabiki kendi menfatine yararlı olacak kişiyi seçiş ülerinden aldığı paraları bir şekilde kullanmak. Vay efendim odaya üye olmasaydınız. o zaman üye olmayı zorunlu kılmasaydın. Vay efendim odanın çalışmasını beğenmiyorsanı kendiniz ekip oluşturun bir şeyler yapın. Zaten bunu söylemekle bir icraat yapmadığın belli oluyor. Ben bir işe yaramıyorum benden iyi yapan varsa gelsin yapsın demeye getiriliyor. Arkadaşım sen oda olarak bir üyeni icraya veriyorsan. Senin yaptığın tek şey üye aidatı adı altında bir şeyler almak. Vay efendim her şey 144 lira için miş. Kardeşim çok paran varsa benim aidatımı da ver. Eğerki o parayi ben kazanıyorsam her kuruşunun nereye gideceğine ben karar veririm. Kimse karışamaz. Odaya zorunlu olmasam üye olmazdım zaten. Ve malesef kendi mesleğimi yapmadığım halde üyeliğimi iptal ettiremiyorum. Hani o cay içmeye davet eden arkadaşlarımıza sesleniyorum. Çay parasınıda mı bizde alacaksınız. Benim üyeliğimi Çevre mühendisliği diplamam olduğu için neden iptal ettirmiyorusunuz. Kaldı ki bu diplomayı kendi emeklerimle aldım size neden kendi emeğimin karşılığına bir şeyler vermek zorundayım....... Eğer oda bir işe yarasaydı bir çok çevre mühendisi kendi mesleği dışında bir iş yapmazdı. Çevre mühendisi bir çok arkadaşımız işe girişte çevre mühendisi diplomasını verip çevre mühendisi işi dışında her şey yapıyor. Siz oda olarak bununla ilgili bir şey yaptınız mı .Ha şimdi diyeceksiniz ki daha iyisini yapabiliyorsanız ekibinizi kurun gelin siz yapın. Yapamıyorsanız kapatın dukkanı karkadaşım üyelerinizden boşa aidat istemeyin o zaman.........

@Ahmet Dalkıran

Meslektaşlarımızın dayanaşacağı odaya benzeye başka bir kuruluş kurun o zaman.. Dernek gibi.. Odayla ilgilenmezseniz, hiçbir şeyden haberiniz olmaz.

Eğer yılda bir 144 lira vermeyi çok görüyorsanız, mesleki dayanışmaya hazır olduğunuzu düşünmüyorum..

Takmışsınız 144 lira vermek çok mu diye. Evet çok. Niye çok ortada gözle görülür bir şeyler yok. Yine aynı lafa gelmiş "çok biliyorsanız siz yapın".

Eleştiriye açık olmalı insanlar. Ama ÇMO yönetimindeki arkadaşlar sağolsun sıfır eleştiri istiyor. Eleştiriler geliyor daha ne yapabiliriz, nerede eksik yapıyoruzu sorgulasanız odadan yana değil de meslekten meslektaşlardan yana olsanız keşke.

Yıllardır bitmiyor bu tartışmalar bu gidişle de bitmeyecek. Oda düzelmedikçe de verdiğim her kuruş haram olsun.

Sistemi kurmuşlar

odaya mezun olduğunuzda değil yaklaşık 4 yıl sonra üye oluyorsunuz üye olmadığınız zamanın parası alınıyor. üyelikten çıkmak istiyorsunuz imkanları zorluyorlar. çıktınız diyelim 5 yıl sonra geri geldiniz. O geçen 5 yılında parası alınıyor.

Yani fiyat hesaplanırken şimdi-mezun olduğunuz gün hesaplanıyor. (Not: çalışmadığınız yıllar için ödeme yapılmıyor. Tabi sözlü beyanda kabul edilmiyor.)

Çalışmadığım yıllar için de ödeme alınmıştı. Çalışılmayan yıllar için ödeme nerede yapılmıyor? Hatta maden mühendisi arkadaşlarım vardı askerlik ve çalışmadığı yıllar alınmıyordu, bunu belirtmiştim ama çevre mühendisleri odası almıştı.

@EsraNurSağır
Çevre danışmanlık firmasında gerekmiyor fakat ÇED yeterliği olan danışmanlık firmasıysa gerekiyor

@Baran Ulutaş

bende paraya dayalı bir mesleki anlayışın etik olmadığını düşünüyorum. Odayla ilgilenmek istemiyorum vede ilgilenmiyorum neden acaba hala üyeliğim iptal edilmiyor. Nedeni gayet acık üye parası alınması için. Benim odaya üyeliğimi iptal etsinler ben dernek de kurarım başka bir haber kaynağı da. Ha bu arada çevre mühendisleri odası sayesinde hiç bir haberden haberdar olmadım. Sadece maile gelen ücretli eğitimlerden haberdar oldum. Zaten ücretli eğim olunca her kuruluş ister istemez sizi buluyor. Burda ÇMO dan yetkili birileri varsa benim üyeliğimi iptal edin lütfen.......

@EsraNurSağır
Şart değil ama bazı konularda zorunlu kılınmış. Üye olduğunuzda da mezun tarihinden sonraki her yıl için üyelik alınıyor. Bana sorarsanız üye olmayın. Üyelik size sadece arkanızdan gelecek olan üye aidatı getirecektir....

@Gülfem Polat

oda benden 5 yıllık bir ücret alıp bunu icraya vererek faiz ve avukat masrafları da katıyorsa. odanın odalıkla bir işi kalmamış sadece haraç kapısı olmuştur. Benimde verdiğim odaya her kuruş haram olsun. O paralar birilerinin cebine gidiyorsa o parayı yemeden kursagında kalır inşallah.....

@Baran Ulutaş

Sizin maddi durumunuz çok iyi olabilir @Baran Ulutaş . Ama bu ülkede asgari ücretle çalışan çevre mühendisleri olduğunu unutmayınız. Kıt kanaat geçinen ( benim gibi ) arkadaşlar olduğunu unutmayınız. bana göre çok. benim maddi koşullarım bir sürü belge almanın gerekliliğinin olduğu mesleğimizde bir de bu ücreti belki kaldırmıyor. Doğrudan kendinizi baz alarak yola çıkarsanız yanlışa düşersiniz. Ben de üye değilim odaya. şayet üye olmam gerekiyorsa mezun olduğum yıl olan 2011 yılından günümüze tüm yılların ücretini isteyecekler. Peki ama neden. ben geride bıraktığım yıllarda odaya gereksinim duymadım ki. oda da benim için hiç bir şey yapmadı. İyi ama tahsil etmek istedikleri bu aidatlar neden. ne amaçla. ben bu yıldan itibaren çalışmak istiyorsam bu yıldan itibaren aidat almaya başlasın. bana göre tamamen soygun. @surmene1967 arkadaşımızın görüşlerine katılıyor ve Odanın siyaset yapmaktan, muhalif olmaktan başka hiç bir gerekliliğinin olmadığını düşünüyorum.

Tamamen şahsi görüşümdür. Sizlere de çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.

1.si Odanın eleştirilecek tek konusu bana göre proje dosyalarındaki bürokrasi iş kolaylaştırmıyor. SGK dökümü isteniyor kimse kimseyi 3300 TL'den işe almıyor. Odayı eleştirene kadar kendi bakanlığımıza bir bakın derim birey olarak hiç bir iş icra edemiyoruz çevre danışmanlık firmalarına ÇEVRE GÖREVLİSİ denen bana göre dünyanın en saçma olaylarından birini almak zorunda kalıyoruz. Ben hep söylüyorum hep söyleyeceğim günün birinde gerekirse bu işinde peşine düşeceğim Çevre Danışmanlık firması açıyor isen Ek-1 ve Ek-2 listesinin asgari fiyatını aşağı çekmeyeceksin. Buraya firma adı vermeyeceğim adam sitesinde reklam yapmış Ek-1 600 Ek-2 300 TL diye. Oda bunların peşine düşüp hukuki işlemleri takip etsin avukat tutsun bir şey yapsın bence bunları eleştirin derim. Asgari ücret koymayacaksın o zaman. Ben iddia ediyorum Bütün Çevre Danışmanlık şirketleri asgari fiyat altına çalışıyor 30 yer bağlayıp 300 den bakacağına 15 yere bak tam fiyatından bak yürü git işini de adam gibi yap ayda 1 gün gidip fatura götürme firma sahibi de ne mühendisi kağıtçı demesin bu kadar basit. Sözüm meclisten dışarı 700 Tl'yi 300'e 150'ye çek ; 1000'i 500'e çek uzun vadede bütün çevre mühendislerini etkile 144 aidata laf konuş. Bu devran böyle giderse ömür boyu bu muhabbetler bitmez. Bence bakış açınızı değiştirin derim. En basiti iş ilanlarına bakın istenen belgelere bakın. Çevre Görevlisi , İSG , TMGD. EHLİYET bile ÇEVRE MÜHENDİSİ kriterinin yanında daha ön planda kalıyor. ÇEVRE MÜHENDİSİ nerede geçiyor ?

@OzanBD
ÖYLE DEME 144 ÖNEMLİ :D bakanlığı eleştiremiyorlar sonuçta devlet kurumu ya görende çevre mühendisin bu hallerde olmasının sebebi odaymış gibi tabiki odanın yanlışları en çok eleştirenlerdenim fakat sahip çıkıp yanlışları düzeltmek için köstek değil birlikten geçer birlik diyince de millet atlıyor hemen ir olup gereken yapılır .. oda daha düzgün çalışır o zaman çevre mühendislerinin bu halde olmasının sebebi 1) BİZLER ÇEVRE MÜHENDİSLERİ 2) DEVLET odanın yanlışları gözden gelemeyiz tabiki muhelefet diyor arkadaşlar devlet vermeyince halay mı çekecek oda diye soruyorum ... muhalefet olunca devlet vermeyecek mi bazıları gibi yalayıcı mı olmak gerekiyor birşeyler koparmak için ?