• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

@Gökalp Minik
Gökalp Bey, eğer çevre mühendisliği yapıyorsaniz ÇMO ya kayıt olma zorunluluğunuz var. evet kayıt olmadan çalışan bir sürü insan var, pek bir uygulamasi yaptirimi vs. yok ama, yönetmelikte net bir şekilde çevre mühendisliği yapılıyorsa odaya kayıt olma zorunluluğu yazıyor...

@Tolgay Doğan
Yurt dışında çalışan veya çalışmayı hedefleyen arkadaşları da düşünmelisiniz. Ayrıca ben odaya kayıtlı birisi olarak bir faydasını veya hedefini görmüyorum malesef. Tek yapılan şey aidat ücreti almak. Kayıt yaptırsakta yaptırmasakta mezun olduktan sonra bunu ödeme zorunluluğumuz var maalesef.

ÇMO üniversitedeyken bir iki kez kayıt parası verdik cüzzi miktarlardı sıkıntı yok ama kayıt parası verip ardından hiçbir şekilde bir çalışma yapılmaması bilgilendirme yapılmaması ayrı bir şey.

Oda ne işe yarıyor sorması ayıp ? Mezun olduktan sonra odaya kayıt olmadım ve olmayıda düşünmüyorum şahsen. Gereksiz para kaybı gibi görüyorum. Şahsi Fikrimdir.

Odadan mesleğimiz için ciddi bir adım bekliyoruz. Oda kendi ideolojisine göre hareket etmeyi bırakıp mesleki haklarımız üzerinden ciddi adımlar atması gerekiyor.

Konuyu baştan sonuna kadar tek tek yapılan yorumları okudum. Öncelikle olaya taraflı bakmamak gerekiyor. Bende ÇMO bünyesinde uzun zamanlar öğrenci temsilciği görevi yaptım.

- İlk olarak şuna değinmek istiyorum ; oda bugüne kadar ne yaptı sorusu bir çok yorumda var. Bu soru çok yanlış bence. Sadece ÇMO Ankara Merkez olarak bakıyorsak öncelikle bunu değiştirmeniz lazım. Çevre Mühendisleri Odası olarak bir çok yerel yönetim kendi illerinde büyük çalışmalar içerisinde, yani bu çalışmaları burada sıralamaya kalksam bunun içinden çıkamam. Bu noktada ki çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlar bana özel olarak ulaşabilirlerse Hangi yerellerde hangi çalışmaların daha önceden yapıldığını ve ya yapılacağını aktarabilirim. Bilgim dahili dışında olan bir çalışma varsa öğrenebilirim. Yani ÇMO yereller olmak üzere bir çok çalışmada var ve aktif şekilde çalışmaktadır. Yapılan bu çalışmalar ne düzeyde etkiliyor süreci bu tartışma konusu olabilir ama yapılan yorumlara karşılık bunu söyledim. İkinci konuya gelecek olursam ;

- Aidat konusunda bilgi aldım, bende çevre mühendisi olarak çalışmamı sürdürmekteyim ve başta da dediğim gibi ÇMO içinden gelen biri olarak odaya kayıtım bulunmamakta. Kayıt olduğum andan itibaren geriye dönük mezuniyetimden bugüne kadar ki ücretleri ödemek zorunda kalıyor yeni üyeler, Öncelikle bunu söylemeliyim, ayrıca 1000 TL üzeri borç olduğu takdirde de yasal takip süreci otomatik olarak başlamaktaymış . Bu noktada bende bir çok kişi ile aynı düşüncedeyim.
Yani düşünecek olursak , mezun olmuş bir meslektaşımız 2 sene çalışmadığını varsaysak büyük bir yük ile başlamış oluyor, buna nasıl bir çözüm üretilebilir bunu konuşmamız lazım bence. Aklıma Gelen ilk çözüm belkide Sigorta girişi başladığı anda aidatların da bu süreçte işlemesiyle olabilir. Eminim düşündükçe bundan daha farklı yaratıcı şeyler çıkacaktır. Yinede aidat konusunda bende sizlerle aynı düşüncedeyim. Üyelik sildirme işlemi var fakat üyeliği sildirebilmek için tüm borçların kapanmış olması gerekmekteymiş.

- Üçüncü olarak gene bu konuyla ilgili sıkıntı ve düşüncelerinizi buradan çözemeyeceğimiz açıktır. İlgililere bu sıkıntılarınızı aktarırsanız buna duyarsız kalmayacağından eminim. Baran Bey atılan en ufak e-mail bile cevap vermekte,sonuç olarak oda başkanı. Aktif olarak kullandığı mail adresi ; baranbozoğlu@gmail.com , baran_bozoglu (twitter) ya da baran.bozoglu (instagram) sosyal hesaplarından kendisine ulaşabilirsiniz.

- Son olarak böyle uzun bir metni zaman ayırıp sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

@Mert Uğraşkan

üyeligi sildirme o şekilde olmuyor malesef. çevre mühendisliği yapmayıp ayrıca bunu kanıtlamanız isteniyor belge ile. ancak bu şekilde çıkabiliyorsunuz üyelikten ayrica olur da tekrar girmeniz gerekirse de taaaaaaaaaa en baştan yine mezuniyet tarihinden itibaren bütün yıllar için ödüyorsunuz. yani mezuniyet 2010 sa bir nedenle 2017-2018 arasında 1 seneligine üyelikten cikarsaniz herhangi bir sebeple tekrar üye olmaniz gerekirse 2010 dan itibaren tekrar aidat alıyorlar. bu direk düpedüz mafyalıktır, zorbalıktır...

Ben ÇMO ya üye oldum, 2015 te mezun oldum ve işe girdiğim tarihten itibaren borcum çıktı. Mezun olduğum tarihten itibaren değil.

Yaklaşık 10 senedir çevre mühendisiyim ve 9 yıldır bir fiil çalışıyorum. 9 yıl boyunca 6 sene boyunca odaya aidatımı ödedim. Bu sürelerde odadan sürekli olarak kronik eğitimler haricinde bir aksiyon görmedim. Oda olarak verilen eğitimlerin yanında mesleki haklarımızın savunucusu olmasını beklentilerimize sadece beklenti olarak kaldı. Benim gördüğüm başkanın medyada programlarında tam bir meslek odası davranışı göstererek karşıyız her şeye karşıyız mantığı ile görevini devam ettirdi. 9 yıl boyunca mesleki olarak kazanımımız oldu da benim mi haberim yok diyorum. Tüm meslektaşlarımdan aynı geri dönüşü alınca düşüncelerimden şüphe duymamam gerektiği ortaya çıkıyor. Lütfen artık Mesleki olarak bir kazanım elde edilecek aksiyonlar görmek istiyorum.
:acpsnr: Hastanelerde alınan indirimleri bırakın artık.
:acpsnr:Tatil yerlerindeki alınan indirimleri bırakın artık.
:acpsnr:yılda 3 kere tekrarlanan eğitimleri bırakın artık.
:acpsnr:Mesleki Tecrübeye sahip meslektaşların bir araya gelmesi ve kariyer günlerinin yapılması çalışmalarına başlanılması gerekmektedir.

Hatalı ve kırıcı sözlerim var ise şimdiden özür dilerim.

Sizlere daha başka bir örnek vereyim. 2012 yılında üniversiteden mezun oldum. Odaya kayıt olmadım. 1,5 yıl çevre mühendisi olarak çalıştım. Sonra askere gittim. Döndüğümden beri mesleğimi yapmıyorum. Ben şimdi odaya kayıt olmak istediğimde 6 yıllık aidatı neden ödeyeyim? Odadan mesleğimi yapmadığım sürece bir yarar görmüyorum, eğitimlerine katılmıyorum.. Bu aidatların kayıt olmaya kalkınca mesleğimizi yapmadığımız süre boyunca bile alınmasının haksız olduğunu düşünüyorum.

Bunun yerine çevre mühendisi olarak çalıştığımız ve çalışmadığımız zamanları belgeleyip; mesleğimizi yaptığımız zamanlarda aidat alınması daha mantıklı.

Örneğin: Mezun olmuşsunuz, odaya kayıt olmuşsunuz, mesleğinizi yapmışsınız, aidat ödemişsiniz. Sonra "ben bakkal açmak istiyoruml" diyip bakkal açmışsınız. Odaya kağıt verip odadan çıkmışsınız. 15 yıl sonra bakkallığı bırakıp, tekrar çevre mühendisi olup, oda kaydı yapmak istediğinizde 15 yılın aidatını ödemek mantıklı geliyor mu?

---

Hadi şöyle bir ütopya düşünelim: Odaya kayıtlı olan herkes; borcu olanlar borcunu kapatıp, odadan kaydını sildirse ne olur? ;)

@Tolgay Doğan

Yanlışlık yok, doğrusu o zaten.. Üye olurken çalışmadığınız dönemden borçlu olmuyorsunuz. Ancak şuan zaten üyeyseniz, çalışmadığınız dönemlerde de odaya ödeme yapma yükümlülüğünüz var

Bu oda sistemi resmi mafyacılık resmen. Haraç ödemeden belli başlı işleri yaptırmıyorlar. Ben üye değilim, asla olmam da. O parayı çöpe atacağıma fakire veririm, hayır kurumuna bağış yaparım, kimsesizlere yada şehit ailelerine destek olurum, beş-altı senelik borç bir kurban fiyatına denk geliyor, odaya yedireceğime kurban keser ihtiyaç sahiplerine dağıtırım. Oda topladığı bu haksız paralarının hesabını ahirette nasıl verir onu bilemem artık. Lafa gelince de haklarımızı çok iyi savunduğu söyleniyor da sanki biz suçluyuz onlarda bizim avukatımız, sanki mahkeme salonunda bizi savunuyorlar. Bizim zaten bi hakkımız yokki. Önce hakların elde edilebilmesi gerekir ki ondan sonra savunması yapılabilsin.

Şuradakileri okudukça yüreğim acıyor resmen. Biri der kapatalım diğeri der mafyacılık oynuyorlar. He kardeşim kapatalım. Evet kardeşim odadakilerin hepsi mafya.

Artık böyle yazacağım. Hayır öyle değil diye açıkladıkça kimse dikkate almıyor. Oda zaten buralara uğramıyor, ÇMO ana sayfasında takılıyorlar. Biz de ortada kalıyoruz "odanın adamı" diye. Keşke odada görev alıyor olsaydım da en azından odanın adamı laflarınızı hak etseydim.

Odanın bu suçlamaları haketmediği aşikar.Kendileri burada yoklar onu anladık da odada çalışanlar da sizler gibi çalışan insanlar. Elit kesim vb değiller.

Oda'nın iş yapmasını bekliyor muyuz? Kimse memnun değil mi işleyişten?

O zaman herkes bir zahmet elini taşın altına koyacak. Gidecek oda toplantılarına, mail atacak sonra gelecek burada yazacak ben bunu dedim bunu söyledim veya şu konuşuldu bu konuşuldu diye. Muhalefet ise orada muhalefet edeceksiniz. Ben fırsat buldukça gidiyorum toplantılara gördüğüm kişiler aynı kişiler. Onlar da odada görev yapanlar, ve orada çalışanlar. Yine ben çalıp ben oynuyorum ama gelip de buraya konumu açıp yazıyorum.

Öyle yarım ağız klavye arkasından sallamakla olmaz bu işler değerli arkadaşlarım. Bir derdiniz varsa buyrun anlatın. Orada kimse sizi yermez, size kimse yaptırım uygulamaz.

Bir de odaya batırayım iğneyi. Her katıldığım toplantıda şunu diyorum: sosyal medyaya önem verin. Sizler ÇMO'sunuz buraya gelin kullanıcı adınız ve şifrelerinizi zaten önceden oluşturmuştuk yine şifre verelim. Yeter ki kendinizi anlatın. 100 defa anlatın, 1000 defa anlatın. Yazıp çizmez, sessiz kalırsanız size yöneltilen suçlamaları onaylamış olursunuz. Üyeler size gelmiyorsa siz gidin üyelere. Ortada bir sıkıntı var bunun için ne kadar uğraştığınızı anlatın. Yardım isteyin. Sonuçta bizler iş arkadaşıyız. Hangi sektör olduğunun önemi yok hepimiz bas bas bağırıp dik durmadık mı "Çevre Görevlisi Değil, Çevre Mühendisiyiz" diye.

Şurasında hepimiz mühendislik yapıyoruz. Şu işleri bu zamana kadar çözmemiz gerekmez miydi?

@Baran Ulutaş
valla sizin oralarda nasil bilmem ama bizim buralarda oyle degil. ben 2008 de mezun oldum 2011 de odaya üye oldum o 3 yıl boyunca da calismamistim ama catir catir 3 yıllık aidat aldi Antalya ÇMO.

@Zoransavic
umarim bir gün odaya üye olmak zorunda kalmazsınız ne diyim :)

@Melih Coşar
son paragrafiniza sonuna kadar katiliyorum. ama allah için soyleyin
- odaya üye olmadan meslegimi yapamamam ne demek?
- üniden mezun olduktan sonra çalışıp çalışmadığına bakmadan her yıl için aidat almak ne demek?
- bir şekilde üyelikten çıkmayı başardın diyelim, tekrar üye olmak zorunda kalırsan yine mezun olduğun yıldan itibaren para talep etmek ne demek?
ben bu olaylara mafyacılıktan başka soyleyecek kelime bulamiyorum. bu arada ben bu elestirilerin hepsini mail yoluyla odaya da yapıyorum . ama tenezzül edip bir kere bile cevap vermediler. o yuzden iste burdan biz çalıp biz oynuyoruz, biraz yardırıp içimizi soğutuyoruz hepsi bu :)

oda şubeleri farklı şeyler yapmış sanırım işsizken üye oldum iş bulabilmek için mezun olduktan sonra üye oldum aidat almaya başlamışlardı .