• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

Kısmet olursa katılacağım. İş durumum elverirse. Zaten elimden geldiğince yer almaya çalışıyorum. Orada da buluşursak tanışırız.
Gerekli olduğu zaman ilgili yönetmeliklere ulaşmak sıkıntı olmuyor. Teşekkür ederim.

Çok farklı açıdan bakıyoruz. Mahkeme ye vermeden önce bir uyarı yapılabilir ondan bahsediyorum. Bir insan 10 yıl aidat ödemiyor ise (sorumsuz olabilir, parası olmayabilir, vb.) o zaman onu üyelikten at. Üyelik de tutma. Ancak neden atılsın ki, 10 yıl olur 12 yıl olur 15 yıl. Süre uzar aidat tutarı artar. Nasılsa mahkemeye vermiş sin 10 yıllık aidatı tahsil edeceksin. (Kaybetme gibi bir şansı yok odanın.) Mahkemeyi kazan al parayı sonra at üyeyi. Ancak oda dan atılmak yok ?????

1- borcu olan bir çok üye universite zamaninda zorla veya yönlendirme ile üye olan insanlar. hatta bir cogu da uni bittikten sonra hic bir sekilde cevre mühendisligi yapmamis insanlar. bunlar geriye donuk calismadiklarini ispatlasalar bile eski borclari silinmiyor. benim zamanimda cevre gorevlisi olmak icin oda üyeligi zorunluydu sonra kaldirdilar. bu sekilde olsa ben de üye olmazdim kesinlikle.

2- odadan aldigim her belge ile isimi daha iyi temsil etme kismini acikcasi anlamadim. ben oda kimligimi sadece otellere girerken güvenlige veriyorum baska da bir faydasi yok, btb olmadan calisan yüzlerce danismanlik firmasi var normal calismaya devam ediyorlar. sizde bir ornek varsa dinlemek isterim. bizden alinan her ücretin meslegimi daha iyi yerlere getirmesi konusuna gelecek olursak, odaya 11 yildir üyeyim, 2500 tl maas aliyorum.

3- her üyenin düzenli odeme yapmasi icin onlari odanın faydali olduguna inandirmak lazim. ama oda bunu yapmak yerine burnundan kil aldirmayarak herkesi mahkemeye veriyor ya da yazilan sikayet maillerine tenezzül edip dönmüyor bile...

4- oda bir kamu kurulusu degildir. o zaman sanirim üyeler devlet memuru olurdu. ay ne de güzel olurdu :D

5- her türlü dayatmaya karşıyım. odaya üye olma zorunlulugu da bir dayatmadır. ben çevre mühendisligini kazanirken ya da mezun olup is ararken bana faydasi olmayan bir oda, calisirken odaya üye olmak zorundasin diyor. dayatmanin tillahi...

saygılar...

15 gün önce LPG sorumlu müdürlük hakkında bir şey sormak için odayı aradım, 10 güne kalmadan şu kadar borcunuz var diye ihtarname göndermişler. Ödemezseniz hukukun üstünlüğünü kullanırız vs bildiğimiz şeyler işte. Ben üye olduğumda sadece kimlik almak için üye oldum ve sadece 4 buçuk ay çevre mühendisliği yaptım sonraki kalan 6 yıllık çalışma hayatımda hiç çevre mühendisliği yapamadım, şimdi şöyle birşey var yeni mezunsunuz ve sarılacak dal arıyorsunuz, ÇMO hemen gel gel yapıyor, çünkü seni bir kere bağlasın ona yeter. Sende mühendisim, odaya bile kayıtlıyım diyorsun ama sana söylemiyorlar bu parayı her yıl vereceksin vermezsen mahkemeye verir alana kadar uğraşırız diye. Ben ilk LPG sorumlu müdürlük hakkında aradığımda da -ben çevre mühendisliği yapmıyorum ama aidatımı ödemek istiyorum, ben çevre mühendisliği çok yapmadım ama gençlere yardımcı oluruz dedim. İstanbul Şubeden yardımcı olabileceklerini söylediler sağ olsunlar. Ama dediğim gibi 10 güne kalmadan ihbarnameyi de gönderdiler. Dün gittim bütn borcumu ve 2019 yılını da ödedim. Kaydımı da sildirmeyeceğim ama telefonla aramadan yada cep telefonuna bir mesaj at bari ya bunu bile yapmadan eve ihbarname gönderilmesi etik değil. Bana mail atıyoruz diyorlar, ben 7 yıl önceki mail adresimimi hatırlayacağım. Bir de şu var, askerliğimi yedek subay olarak bir yıl yaptım, bu sürede de para ödememem gerekiyormuş ama buna da bahaneleri -gitmeden önce ve geldiğinizde bize haber verecektiniz, vermediniz hakkınız gitti. - Ya ben bir yıl askerlik yapmışım sonuçta belgem de var diyorum bana -malesef elimizden birşey gelmiyor gitmeden haber verecektiniz diyor. Ankara merkezde bu işlere bakan bir hanım arkadaş var. İşi zor çünkü kalıplara sokulmuş oda emir kulu. Benim gibi durumda olan herkesle de uğraşıyordur. Ama iş mantık sınırlarını aşınca insan karşısındakini de düşünemeyebiliyor. Şimdi bütün bu yaşananlar odanın suçu değil de, daha önce hiçbir iş tecrübesi olmayan, yönetmelik nedir bilmeyen yeni mezun çevre mühendisinin mi suçu?

Yeni mezun arkadaşlar umarım odaya kayıt olmadan önce bu yazımı okursunuz.

Merhaba arkadaşlar,
Odaya istifa evraklarımı gönderdim. Toplandıkları ilk kurulda istifam kabul oldu ve kabul maili geldi. Gönderdiğim evraklar şunlar:
1) İstifa dilekçcesi
2) SGK işe giriş bildirgesi
3) SSK hizmet listesi
4) Oda aidat dekont listesi
5) Oda kimlik kartı
6) Firma çalışma belgesi
7) Firma personel kartı fotokopisi

Hayırlı olsun.. birkaç sorum olacak, yanıtlarsanız sevinirim... ben de bu konuyu araştırmıştım bir ara...
çevre mühendisi olarak çalışıyor musunuz? çalışmıyorsanız bunu nasıl belgelediniz? bunu da istiyorlar sanıyordum...

SGK Dökümü verebilirsiniz, arkadaş sıralamış zaten, çalışma kodları var mesleklere göre o kodları kapsamayan bir işteyseniz kodlardada bilinir örnegın 2324 gibi

Merhaba arkadaşlar oda aidatında çalışmadığımız dönemleri sgk hizmet dökümüyle ispatlarsak o dönemlere ait borçları ödemeyebiliyorumuyuz

ÇMO odası ile konuşmadım fakat böyle bir bilgi veya duyumum vardı. Yani siz çalışmadığınızı kanıtlar iseniz ödemek durumunda kalmıyorsunuz. Ancak odayı arayıp kesin bilgi almak da fayda var. Belki farklı bir istekleri veya şartları olabilir. ?‍♀️

Ben iş güvenliği uzmanlığı yaptığım zamanları aidattan düşürmek istedim. SGK da isg uzmanı da görünüyor kabul etmediler. Taksit yaptırdım 2 taksit kaldı bitmek üzere

Yok oda kabul etmiyor arkadaşlar gerekçeside oldukça saçma açıkçası bu borcu ödeyip dava açmayı düşünüyorum odaya çalışmadığım dönemin aidatını alamaz benden birçok mühendisler odası bu konuda yardımcı olurken cmo neye dayanarak böyle birşey yapıyor bu konunun asla peşini bırakmayı düşünmüyorum bizler kolay para kazanmıyoruz kalkıpta hiçbir iş yapmayan adamlar benden bu parayı talep edemez
[automerge]1562223177[/automerge]

Moderatörün son düzenlenenleri: