• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

Bizlerle aynı hassasiyeti taşıyan ve bu mantık ve vicdan dışı zammın düzeltilmesi için çağrı yapan ÇMO İzmir ve Bursa Şubelerine şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca Muğla şubemiz twitterde dahil ve bilgileri olmadığına dair paylaşımda bulunmuştur.

2023 aidat itiraz.jpegcmo bursa.jpeg

Son düzenleme:
Şubelerin merkeze itiraz edebilmesi güzel bir demokrasi örneği mi yoksa ortak konuşulmadan alınan kararların göstergesi mi bilemedim.

valla nasil yaparim bilmiyorum, becerebilir miyim onu da bilmiyorum ama, bu saçma odadan çıkmak için elimden ne geliyorsa yapacağım... hiçbir şekilde hakkımızı savunmuyorlar ama para alma konusunda hiç afları yok. bu vesileyle bir anımı da paylasmak isterim.
BTB almak için SMM oldum, o zamanlar 10 yıllık mühendisim, asgari mühendis maaşı 3500 TL, 5 yıl üstü mühendis maaşı asgari 6600 TL idi. benim patron ÇMO merkezi aradı ve maaşımı 3500 yatırırsa da kabul edeceklerini söylediler. iste bu ÇMO mühendisin hakkını ancak bu kadar savunuyor...

31 ARALIK ITIBARIYLA GOZUKEN AİDAT 792TL IKEN 3 OCAK ITIBARYLA 4800TL GOZUKUYOR .ŞAKA GIBI BIR ANLAYIS . YAPILAN ZAM ESKI BORCLARI DA ORTALAMA AYLIK 100TL YAPIYOR . KIM YAPIYOR KAC KISININ KARARI BU DURUM ANLAMIS DEGILIM. YENI UYE OLACAK CEVRE MUHENDISLERI BOYLE BIR DURUMDA UYE OLACAKLAR MI .ACILEN ODA UYELIKLERINI IPTAL ETMEK EN MANTIKLI KARAR . BÖYLE OLUR SA . YADA ACILEN MAKUL BIR ZAM POLITIKASI UYGULAYARAK HERKESI MEMNUN EDICI BIR RAKAM BELIRLENMELI

30 Aralık 2022 tarihinde 2 yıllık aidat ücretimi yatırdım 528 TL olarak. İyi ki yatırmışım diyorum yoksa nur topu gibi 3600 TL borcum olacaktı. Ödenmeyen yılları da güncel fiyattan alıyorlar. Bu zamana kadar aidat hatırlatmaktan başka bir işlevini görmedim. Çıkmak istedim son 1 yıllık SGK dökümü istediler Çevre mühendisi olarak çalışmayacakmışım ve ayrıldıktan sonra çalışamazmışım. Diplomamı onlardan aldım sanki. Neresinden tutsam çürümüşlük. Cİmerden şikayet oluşturdum bi sonuç alır mıyım bilmiyorum.

bugun odaya mail attım ve odayı cimere şikayet ettim. attıgım maili ve gelen cevabı direk paylaşıyorum. hem suçlu hem de pişkin. nasıl bir yere kaptırdık abi kolumuzu anlamak mümkün değil.
bunlara cevap olarak da gelir-gider tablolarını paylasmalarını istedim bakalim.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    327.3 KB · Görüntüleme: 314
  • 2.jpg
    2.jpg
    160.7 KB · Görüntüleme: 315
Sayın meslektaşlar,

ÇMO tarafından yapılan %355 lik aidat artışı için ekteki dilekçeyi oluşturduk. Odaya üye meslektaşlarımızda şahsi olarak başvurularını yaparlarsa faydalı olacaktır.

Bizlerde bu sırada sonraki adımlarımızı planlamaya devam edeceğiz.

Ekli dosyalar

• ÇMnet ÇMO İtiraz Dilekçe.docx
    14.8 KB · Görüntüleme: 117
Arkadaşlar CİMER başvurularının farklı sonuçlar doğurabileceğini değerlendirdik ve ne olursa olsun odayı zedelememek gerektiği konusunda karar kıldık. Bu nedenle CİMER başvurularını durdurmanızı ve yaptıysanızda geri çekmenizi rica ediyoruz.

Fatih ÖzcanBunu rica ederken bundan daha fazla açıklama yapmanız gerektiği kanısındayım. Zira bırakın dilekçeyi insan bu kadar saf yerine konduğunu görünce dava bile açmak istiyor.
Allah aşkına mesleğime devam ederken bu odadan nasıl çıkamıyorum ? odaya hiç kayıt olmadan çalışabilen binlerce çevre mühendisi varken !

Önceki cevapları görüntüle…
Anonim (afc6)Sonuç itibariyle ÇALIŞIYORLAR ve resmi kurumlardaki çevre mühendisleri bile var. Madem zorunlu tespit edilsin zorlansın herkes ki bu ücret de doğru değil. Ben her ay ödediğim bir fatura gibi 100 tl bu insanların cebine mi koyacağım? Karşılığı ne peki, o da yok? Önceden kısmen buna göre düşük (o bile saçma geliyordu ama) olduğu için dava süreçleriyle uğraşmamak için pek kimse bulaşmıyordu. Şimdi insanlar bu kadar büyük bir ücreti vereceğime dava da açarım diyecek. Şahsi fikrim.

Fatih Beyin böyle bişey yazarak insanların çekinmesini sağlaması sebebiyle açıklama yapmasını rica ettim.

Tolgay Doğanüyeliğimizi sildirmek konusunda nasıl kullanabiliriz acaba ciddi anlamda kabak tadı veriyor artık !!daha öncesinde yine ödeme için icra takibi başlatacaklarına dair mesaj gelmişti ödeme yaptım yapınca sildirebileceğimi de söylediler hatta bana ama çıkmamayım dedim mesleğimiz için ama bu saatten sonra çıkabilmek için fırsat olursa bir dakika durmam ki benim gibi çok kişi vardır bu şekilde iletişim halinde olalım lütfen teşekkür ederim.

Fatih ÖzcanArkadaşlar çekinmenizi gerektirecek birşey değil. ÇMO yada TMMOB dilekçelerinizi yollayın. CİMER'e şikayet ederek odaların pasifize edilme ihtimalini ortaya çıkarabiliriz ki bunu istemeyiz. Kötü yönetiliyor olabilir şuan fakat yegane birliktelik noktamız orası ve tamamen egale edilmiş bir oda hiçbirimizin işine gelmez.

Yoksa birilerinden çekiniyoruz olarak algılanmasın, sadece mesleki örgütümüz ne olursa olsun elimizde kalsın istiyoruz.