• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

bugun odaya mail attım ve odayı cimere şikayet ettim. attıgım maili ve gelen cevabı direk paylaşıyorum. hem suçlu hem de pişkin. nasıl bir yere kaptırdık abi kolumuzu anlamak mümkün değil.
bunlara cevap olarak da gelir-gider tablolarını paylasmalarını istedim bakalim.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    327.3 KB · Görüntüleme: 314
  • 2.jpg
    2.jpg
    160.7 KB · Görüntüleme: 315
Arkadaşlar CİMER başvurularının farklı sonuçlar doğurabileceğini değerlendirdik ve ne olursa olsun odayı zedelememek gerektiği konusunda karar kıldık. Bu nedenle CİMER başvurularını durdurmanızı ve yaptıysanızda geri çekmenizi rica ediyoruz.

Fatih ÖzcanBunu rica ederken bundan daha fazla açıklama yapmanız gerektiği kanısındayım. Zira bırakın dilekçeyi insan bu kadar saf yerine konduğunu görünce dava bile açmak istiyor.
Allah aşkına mesleğime devam ederken bu odadan nasıl çıkamıyorum ? odaya hiç kayıt olmadan çalışabilen binlerce çevre mühendisi varken !

Önceki cevapları görüntüle…
Tolgay Doğanbu konuyla ilgili bir gelişme olursa lütfen yazar mısınız zira bende artık odadan üyeliğimi sildirmek istiyorum. seçim zamanı aranıp oy vermeye gelir misin? demeleri dışında başka faaliyeti ve faydası olmayan odanın bir üyesi olmak, kendi kişisel çıkarları için çalışan bir oda için aylık 100 lıra ödemek istemiyorum kesinlikle !!

Tolgay Doğanüyeliğimizi sildirmek konusunda nasıl kullanabiliriz acaba ciddi anlamda kabak tadı veriyor artık !!daha öncesinde yine ödeme için icra takibi başlatacaklarına dair mesaj gelmişti ödeme yaptım yapınca sildirebileceğimi de söylediler hatta bana ama çıkmamayım dedim mesleğimiz için ama bu saatten sonra çıkabilmek için fırsat olursa bir dakika durmam ki benim gibi çok kişi vardır bu şekilde iletişim halinde olalım lütfen teşekkür ederim.

birapartmanda bıle aıdat oderken , asansoru kullanıyorsun , temızlık yapılıyor ,ortak elektrıkten faydalanıyorsun baska bır cok seyden ve aylık ortalama 100 tl aıdat odenıyor . ama sana uzak sana faydası tartısılacak bır olusumdan bu sekılde aylık 100 tl bır cevre muhendısının aıdat odeme durumu hıc dogru bır degıl . dıger meslek odaları hıc bu sekılde zam uygulamamıs . bu durumunun tekrar degerlendırılmesı acılen en makul sevıyesıne cekılmesını çevre muhendıslerını memnun etmelerı gerekıyor.

Sayın @Üyeler

Bildiğiniz üzere ÇMO Yönetim Kurulu bir müddet önce hiçbir oda şube veya temsilciliğine danışmadan aidat ücretlerine %355 gibi ciddi bir zam yaparak yıllık 1200 TL'ye yükseltmiştir.

Bu zamların yeniden gözden geçirilmesi ve geri çekilmesi için birçok girişim olmaktadır. Sizlerden ricamız daha önce paylaştığımız örnek dilekçe ile itirazlarınızı yapmanızdır. Dilekçeyi isteğiniz üzere güncelleyebilirsiniz.

Tercihimiz dilekçenin iadeli ve tahhütlü olarak oda adresine ıslak imzalı yollanmasıdır fakat imkanı olmayanlar imzaladıktan sonra taratıp mail ile de yollayabilirler.

Adres: HATAY 2 SOKAK 24/17 06650 ÇANKAYA - ANKARA
E-Posta: cmo@cmo.org.tr

Şimdi sesimizi çıkarmazsak her birlikte yüksek aidatları ödemek zorunda kalacağız. Bir dilekçeden ne olur demeden herkesin vakit ayırarak itirazlarını yapmasını beklemekteyiz.

Flx1q4uXEAIYag7.jpg

Son düzenleme:
Fatih ÖzcanMerhaba Arkadaşlar tüm mesleki haklarımızın korunması adına Oda Yönetim Kurulu kararı Mali İşler ,ile iglili olan
MALİ İŞLER KOMİSYONU KARARLARI (
Komisyon üyeleri: Mahsut ŞEKER, Derya Nur DENİZ, Sinan KURBAN, Mustafa ERTEMİZ, Hülya YILDIZ, Müge BAĞIRGAN, Fehmican ÜNSALAN

MİK1
Önerge: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği`nin "üyelik ödentileri" başlıklı 13. Maddesine aşağıdaki fıkranın "Geçici madde" olarak eklenmesini öneriyoruz. "Çevre Mühendisleri Odası`na 31/12/2022 tarihine kadar ilk defa mevcut üyelerin aidatları ile ilgili af çalışmalarının yapılması"

Gerekçe: Odamıza üye meslektaşlarımıza kolaylık sağlayarak, üye aidatlarının ödenmesi gelir arttırmak için önem arz etmektedir.

Önergeyi verenler: Yusuf ACAR, Fatih TEZEL, Olgaç SÜRMELİHİNDİ, Mustafa DEMİRCİLER, Aydın ARSLAN

Komisyon kararı: 13. Maddeye eklenmesi istenen geçici madde oy birliği ile red edilmiştir.

OY BİRLİĞİ İLE RED EDİLMİŞTİR.
MİK2
Önerge: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinin Üyelik Ödentileri" başlıklı 13. Maddesine aşağıdaki fıkranın "Geçici Madde" olarak eklenmesini öneriyoruz. "Çevre Mühendisleri Odasına 31.12.2022 tarihine kadar ilk defa üye olacaklardan geçmişe yönelik üye aidatı talep edilmez."

Gerekçe:
Odamıza üye olmak isteyen meslektaşlarımıza kolaylık sağlayarak, üye sayımızı artırmak için önem arz etmektedir.

Önergeyi verenler: Ümit Ziya POLAT, Metin Caner GÜNSEVER, Mehmet ÇEVİK, Mustafa DEMİRCİLER, Aydın ARSLAN

Komisyon kararı: Önerge oy birliği ile değiştirilmiştir: "Çevre Mühendisleri Odasına 31.12.2022 tarihine kadar ilk defa üye olacakların mesleğini icra etmesi şartı ile geçmişe yönelik üye aidatı talep edilmez."

OY BİRLİĞİ İLE RED EDİLMİŞTİR.
oda
İK3
Önerge: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği`nin "Üyelik Ödentileri" başlıklı 13. Maddesinin a bendinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesini öneriyoruz.

"a) Üyelik ödentileri ve üyelik ile ilgili tüm ücretler, mevcut olanak ve koşullara göre TMMOB`un belirleyeceği ve/veya önereceği tavan rakamdan daha yüksek olmamasına dikkat edilerek, Oda Genel Kurulu tarafından veya Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Geçmiş yıllara ait üye ödentisi, borcun ödendiği tarihteki üye ödentisi miktarı üzerinden alınır. Üye yıllık ödentisi üyelerden peşin ya da Oda Yönetim Kurulunca belirlenecek esaslara göre taksitler halinde alınabilir. Üye aidatı yıllık olarak tanımlansa da yönetmelikte tanımlanan aidat muafiyetleri dışında; eğitim, belgelendirme, istifa gibi durumlarda borç- alacak ilişkisi aylık olarak değerlendirilir."

Önergeyi verenler:
Sedat DUREL, Miray DOKURER, Ömür YAŞAYAN

Gerekçe:
Üye aidat ödentisi yıllık olarak tanımlandığı için eğitim, belgelendirme, istifa gibi durumlarda işlem yapılırken sorun yaşandığı için söz konusu şekilde değişiklik yapılması faydalı olacaktır.

Komisyon Kararı:
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği`nin üyelik ödentileri başlıklı 13. Maddesi a bendi oy birliği ile red edilmiştir.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLMİŞTİR.

ÇMO oda Mevzuatı açık ve nettir. Üyelikten istifa şartları Madde 11 de , Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı çalışmaları ise Madde 18 de belirtilmiştir. Ne yazık ki odamız şu an TMMOB tarihinde bir ilke imza attı.. %355 zam oranı belirleyerek . Çok isterdim iyilikler, başarılarla imza atsın ama malesef üyeler adına bir harcama yapmadan oda gelir gider tablosu bahane edilerek böyle bir zammı kabul etmiştir. Çevre Mühendisleri Odası kuruluş amaçlarına ters olanan bir zihniyetle çalışan , mesleğimizle, meslektaşlarımızda ilgili davalarda yok iken meslek dışı tüm davalarda olan yönetim kurulu , oda üye aidatının belirlenmesinde de bir usulsüzlük yapmıştır. . TMMOB ve tüm odalar buna uyarken bizim oda odamız bu meslek örgütüne yakışmayan bir karar almıştır. Üstelik bu kararı alırken tüm oda şubelerinin, temsilciliklerinin, üyelerinin görüşü alınmadan , onayı alınmadan verilmiştir.
Acıkcası tüm meslektaşlarımı istifa yerine Olağanüstü Genel Kurul toplantısının yapılması gerekirse Olağanüstü seçimlerin yenilenmesi talebinde bulunması kanaatindeyim.
Bana katılan olur katılmayan olur herkese saygılıyım. Ama TMMOB bünyesinde Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği çalışmalarının ne meşakkatle onaylatıldığını bilen biri olarak Çevre Mühendisleri Odası kolay kurulmadı ve teşkilatlanması kolay olmadı. Bugün istifa eden ve edecek üyeler kolay odaya üye olmadı. Bir kaç kendini bilmez için Odadan yıllardır aidat ödeyen, her yerde bir etkinliği olduğunda katılmaya destek olmaya çalışan ben ve bizim gibi meslektaşımız değil, kendini bilmez, meslektaşının hakkını, hukukunu savunmayan, umursamayan , odanın gelirlerini kendi doğruları doğrultusunun da harcayanlar, oda yönetiminden el çekmesi gerek. Sözüm meclisten dışarı ,oda yönetiminde tüm iyi olan son ana kadar önerge verip mesleki hakları savunmaya çalışan arkadaşlarıma da sonsuz teşekkürler eder. Oda Genel Kurulunun meslektaşlarımızın haklı talepleri doğrultusunda gerekli düzenlemeleri ivedilikle atmasını canı gönülden dilerim.

Son düzenleme:
Hiçbir vasfı olmayan senelerdir meslektaşlarımızı sömüren oda yönetimini tekrar tekrar kınıyorum. Görmeyeli oda baya baya tefecilik, siyasi parti sözcüsü vs vs yolunda yol almış gitmiş. vayy bee.. Yazık emek veripte gerçekten mühendislik yapmaya çalışan meslektaşlarımıza.. Seçim zamanı her grup bi melek oluyor ama koltuğa geçince herkes değişiyor. 🤔🫣😤😫

cimerden gelen cevap, adamlar hiçbir kuruma bağlı da değil arkadaş anlamadım gitti. cimerden farklı cevap alan var mı arkadaşlar?

1673428440331.png

Merhaba,

Şimdi dilekçe örneğinin çıktısını alıp bende dolduracağım da mail atacağım taranmışınız. Bir de kargo yapmam gerekir mi?