• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

Herkese merhaba; aidat için yapmış olduğum itiraz mailine, odadan 05.04.2023 tarihli olarak yönetim kurulunun aldığı karar gereği herhangi bir değişiklik olmayacağı cevabı verilmiştir. İtiraz maili iletenlere cevap gelen oldu mu acaba?

Çevre mühendisi, kötü kalpli Rumpelstilzchen(çevre mühendisleri odası) ile bir anlaşma imzalar. Aslında Rumpelstilzchen bir daha asla üyelikten çıkılmamak üzere çevre mühendislerini oyuna getirmişti. Çevre mühendisi atmış olduğu imzanın sonuçlarını bilmiyordu. Yapılan büyüyü öğrendiğinde iş işten geçmiş artık çok geç olmuştu. Rumpelstilzchen tarafından yapılan büyüyü bozmak için, yapılan anlaşmanın detaylarını inceliyor fakat büyüyü bozamıyordu. Blaa blaa blaa...

-Çevre mühendisi bu büyüyü bozmak için ne yapması gerekiyordu?
-Çevre mühendisi masumhane atmış olduğu imzanın bedelini bir ömür boyunca ödeyecek miydi?

Bu film Shrek 4 filminden alıntıdır. Evet tanıdık değil mi !!

güncel durum nedir aidatlar konusunda bilgisi olan var mı acaba teşekkürler

Aidat ücretlerinde değişiklik yok. Diğer odalardaki zamdan fazla. Birşey soracağım. Oda aidat paraları nereye gidiyor veya nereye gidecek. Diğer odalardan fazla olmasının sebebi nedir

Sayın Meslektaşlar,

Bir müddet önce ÇMO Yönetim Kurulu ile üye aidat artışlarının ve bir dizi diğer konuların istişaresi için bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda son fahiş artışın geri alınmayacağına dair net söylemlerden sonra avukatlarımız ile görüşmelerimize başladık. Az önce avukatlarımız ile yaptığımız toplantıdan sonra belirlediğimiz bir dizi usulsüzlük ile ilgili odayı İdari Mahkemede dava etmeye karar verdik.

Bilgilerinize sunarız...

Önceki cevapları görüntüle…
Fatih ÖzcanBu konuda bizim yapabileceğimiz nirşey varmıdır. Ben en çok hiç bir bilgi verilmeden uygulamaya geçilerek borcu olan bizlerin mağdur edilmesin dolayı kızgınım. Yaparsın artısı ama yapmadan önce nasıl ödemeler yapılmassa icraya vereceğim diye mail sms atabiliyorsa zamda da atılabilirdi.

Fatih ÖzcanMerhaba, 2019 yılından beri kamu iktisadi teşebbüsü olan bir kurumda danışman olarak çalışmaktayım. Sigorta girişlerim çevre mühendisi olarak değil danışman kodu ile yatırılmaktadır. Çevre mühendisliği mesleğimi icra ettiğim zamanlarda 2019 yılı dahil odaya olan aidatlarımı ödemiş bulunmaktayım. Bundan sonraki yıllar için bilindiği üzere bu senenin aidat miktarı olan 100 tl ile hesaplanan 3600 tl borç ihbarnamesi tarafıma mail yolu ile bildirildi. üyesi olduğum oda temsilciliğine itiraz dilekçesi yazmak istiyorum. Bu konu hakkında danışmak istediğim birkaç durum söz konusu.

Kamu iktisadi kuruluşunda çalışmam sebebiyle istifa dilekçesi vereceğim. Fakat yapılan zam sonrasında bu senenin aidat miktarıyla hesaplanan ve Çevre mühendisi olarak çalışmadığım yıllara ait borca dair ödeme yapmak istemiyorum.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinin 13. Maddesinde Üyelik ödentileri ve üyelik ile ilgili tüm ücretler, mevcut olanak ve koşullara göre TMMOB`un belirleyeceği ve/veya önereceği tavan rakamdan daha yüksek olmamasına dikkat edilerek, Oda Genel Kurulu tarafından veya Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Geçmiş yıllara ait üye ödentisi, borcun ödendiği tarihteki üye ödentisi miktarı üzerinden alınır. Üye yıllık ödentisi üyelerden peşin ya da Oda Yönetim Kurulunca belirlenecek esaslara göre taksitler halinde alınabilir.

Yukarıda yer alan ifadelerden anlaşılacağı üzere bugünün şartlarıyla geriye dönük işlem yapılabileceği açıkça belirtilmektedir. Söz konusu duruma istinaden Mesleğimi icra etmediğim yıllara ait aidat borçların iptal edilmesi gerekmektedir. Bu durumda olan ve halihazırda herhangi bir işle meşgul olmayan üyelerinde durumlarını belgeledikleri taktirde geriye dönük borçlarının silinmesi meslektaşlarımız için yararlı bir durumdur. Bu durumun kabul edilmemesi bizleri zor duruma düşürmekle beraber art niyetli bir tutum olacaktır. Bahsettiğim hususun sizin belirlemiş olduğunuz usulsüzlüklere bir katkısı olur mu?

Ayrıca geriye dönük aidat ödemelerinde yasal faiz uygulamak yerine bugünün şartları ile borç hesabı yapmak, odanın geriye dönük ve halihazırdaki gelir gider tablosunun orantısız şekilde değiştirmesi söz konusu olacağını düşünmekteyim. Sizin de bu konudaki görüşünüzü merak etmekle beraber, bahsetmiş olduğum durum için yazacağım dilekçeye katkıda bulunmanız beni mutlu edecektir.

Zeynep ZülalMerhabalar,

Bahsettiğiniz konular zaten listemizde. Önceki yıllarda aidat ücretlerinde ki artışlar makul olduğu için bir sıkıntı olmuyordu fakat şuanda ki artış borçlar kanununa uygun değildir.

Yanlış bilmiyorsam kamu kurumunda çalıştığınızı önceden odaya bildirmiş olmanız gerekiyordu. Şimdi yapacağınız başvuruyu geçmişe yönelik kabul ederler mi bilmiyorum. Bu tamamen odanın insiyatifi olacaktır.

Şimdilik size önerimiz başvurunuzu dilekçe ile yapmanız yönündedir. Gelecek cevaba göre ayrıca fikir sunabiliriz.

Gelir gider tabloları zaten başkı başına ayrı bir konu. 15. dönem rapor için ÇMO ya yolladığımız sorular aşağıdadır.
Çmo faaliyetleri ve 15. dönem raporu

Çevre Mühendisleri Odasından çıkmanın yolu var mı

Cimer Başvurusunda ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü vermiş olduğu cevap özetle; Başvurunuza esas şikâyetinizin, bağlı bulunulan odanın yetkili organlarınca çözümlenmesi gerekliliğinden hareketle Bakanlığımızca tesis edilebilecek bir işlem bulunmamaktadır

Derdimizi gayet açık ifade edecek şekilde Cimer'e başvuruda bulunmuştum.Buyrun arkadaşlar bugün Cimer'den gelen yazı. Artık yorumum yok.

1683205520739.png