Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çmo ankara'da 26.11.2013 tarihinde yapılan toplantı hakkında değerlendirme

Konu, 'ARŞİV' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar,

  Hepinizin bildiği üzere 26.11.2013 tarihinde Çevre Mühendisleri Odası, Ankara Şube'de Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik (21.11.2013 tarih ve 28828 sayılı Resmi Gazete) hakkında bir toplantı düzenlenmiştir (toplantıya ilişkin detaylar ÇMO Ankara Şube web sayfasında yer almaktadır). Bu toplantıya toplamda 100 küsür kişi ile birlikte 35 Danışmanlık firması katılmıştır. Bu 170 küsür danışmanlık firmasının bulunduğu Ankara için oldukça az bir rakamdır.

  Oda Başkanımız Baran Bozoğlu; Güçlü Oda, Güçlü Çevre Mühendisliği sözünü vurgulayarak, çevre mühendisi meslektaşlarımızın da odadaki çalışmalara katılmaları, görüş bildirmeleri, toplantılara katılmaları konusunda biraz daha istekli olmaları gerektiğini vurguladı. Mesleğimize ancak bir arada ve güçlü olursak sahip çıkabileceğimizi, tek ses ve tek yürek olmamız gerektiğini önemle dile getirdi.

  Odada toplantıya katılan danışmanlık firmalarından bazıları söz alarak Yönetmelik'teki Bakanlık personeline sağlanan yetki kıyağına karşı olduklarını, eğer ki bir sınav düzenlenecekse aynı sınavın Çevre Görevlisi belgesini alacak devletteki personele de düzenlenmesi gerektiği dile getirildi.

  Genel olarak "Çevre Görevlisi" kavramının Çevre Mühendisi tanımını sağlamadığı, bu kavramın Yönetmelikte belge kovalamak tanımına indirgendiği ancak tesislerdeki durumların belge kovalamaktan fazlasını ve özellikle bir çevre mühendisi disiplini ile yaklaşımının gerektirdiği dile getirildi. Mesleğimizin, başka meslek grupları tarafından yapılmasının önüne bu şekilde geçileceğinin önemi özellikle ve önemle vurgulandı.

  Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik Eklerde yer alan tesis kapasiteleri ile ilgili olarak bu yönetmelikte verilen sürelerin yetersiz olduğu, Ek-1'de yer alan tesislerin 2 günde incelenmesinin çevresel açıdan yetersiz olduğunu, 2 günde ancak evrakların toplanarak üstünkörü hizmet verileceğine dikkat çekilmiştir.

  ÇMO, mücadelenin henüz bitmediğini, Çevre Mühendislerinin haklarını meslektaşları ile birlikte savunacaklarını ve bu Yönetmeliğe bir dava açılacağını bildirerek toplantıyı sonlandırmıştır.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...