Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çmo asgari ücret(2700 tl) yazısı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Bedel tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Bedel

  Hakan Bedel CMNet Üyesi

  MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ASGARİ ÜCRETİ ÜZERİNE
  TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE


  Sevgili Arkadaşlar,
  31 Temmuz 2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurulu ile Birliğe bağlı odalarımızın üyelerine yönelik bir protokol gerçekleştirdik.
  Karşılıklı mutabakata vararak imzalanan bu protokolün amacı: "Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK‘ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılması"dır.
  Bu protokolün dayanağı; 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun 100. maddesi ile 16.05.2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu‘nun 13. maddesinin (g) bendi ve 14. maddesinin (d) bendidir.
  Bu protokole göre Birliğimiz "ücretlerinin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK‘ya iletecektir". Yine bu protokole göre SGK; "Sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı, diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt etmektedir".
  Birliğimizin bu protokolü imzalanmasının dayanağı ise 24-25 Eylül 2010 tarihlerinde Ankara‘da gerçekleştirilen TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu‘nun aldığı karardır:
  "Mühendis, mimar ve şehir plancıları meslek örgütleri ile birlikte tüm emekçilerin insanca yaşamaya yetecek asgari ücret hakkı mücadelesine katılırlar. TMMOB, üyeleri olan emekçi mühendis, mimar ve şehir plancıların da aralarında bulunduğu tüm işçi sınıfı için insanca yaşam ücretinin belirlenmesi mücadelesini diğer emek ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte verir. TMMOB ve bağlı odalar yasa ve yönetmeliklerden aldıkları yetkiyi emekten yana değerlendirerek, insanca yaşanılacak ücreti mühendis, mimar, şehir plancıları için asgari ücret olarak ilan eder ve uygulanmasını sağlar."
  Sevgili Arkadaşlar,
  Konu ile ilgili olarak TMMOB Yönetim Kurulu gerekli ve yeterli bir dizi örgüt içi toplantıyı gerçekleştirdikten sonra 24 Kasım 2012 tarihinde 110 no‘lu kararı aldı ve SGK‘ya "Kurumunuz ve Birliğimiz arasında imzalanan protokol gereğince, 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücret, Orman, Orman Endüstri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri (Meslek Yasası gereği daha önce ayrıca hazırlanmıştır) hariç 2.700 TL olarak belirlenmiştir. Uzmanlık alanlarında odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu alanlar, arazi çalışmaları, mesleki deneyimin arandığı alanlar ile şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmaz. Bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretleri alınan sorumluluk gereği asgari ücretin üzerinde olmak zorundadır" şeklinde iletti.
  Sevgili Arkadaşlar,
  Hepimiz şimdi elbirliği ile bu uygulamayı yaşatmak ve büyütmek zorundayız. TMMOB tarafından belirlenmiş ücretin altında çalışan arkadaşlarımızın durumları örgütümüzün bu çabayı güçlendirmesi ile düzelebilecektir. Oda Yönetim Kurulları, üyelerimizi bu konuda mutlaka bilgilendirmeli ve olası yanlış uygulamaların düzeltilmesi için çaba sarf etmelidir.
  "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" sözümüzden hareketle; sorunu olan üyelerimizin başvuracağı yer başta Odalarımız olmak üzere TMMOB‘dir. Açık deyimiyle örgütlülüğümüzdür.
  Hepimize kolay gelsin.

  Mehmet Soğancı
   
 2. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Evet benim mailime de gelmiş..
   
 3. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  Bizim mailimize geliyor olması güzel fakat asıl güzel olan e-posta / posta yoluyla çevre paydaşları işverenlere gitmesi, gidiyor olmasıdır.
   
 4. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  işverenelre de gidiyor, BTB li firmalara. Bizim firmanın mailine geldi.
   
 5. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  iyi de mailleri biz okuyoruz zaten :(
   
  Yasemin Kocabey bunu beğendi.
 6. Gizem Kayıkçı

  Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

  Bütün firmalara iletildi mi acaba mailler. Asgari Danışmanlık ücretleri mail olarak geldiğini biliyorum ama çevre mühendisleri için asgari ücret yazısı firmamızın mailine gelmemiş olabilir
   
 7. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Bizde herkes okuyor mailleri, ayrıca 2013'ten önce asgari ücret tarifesi için mail gelmişti bize yine, odaya kayıtlı tüm BTB' li firmalara mail iletiliyor. En azından bizim İzmir şubede böyle oluyor. Ayrıca asgari ücret tarifesine uyulmadan proje dosyası için gerekli belgelerin alınamayacağı da yazılıydı gelen mailde.
  Durumu hep birlikte bekleyip göreceğiz.
   
 8. Hakan Bedel

  Hakan Bedel CMNet Üyesi

  yazıyı tam olarak paylaşmanız mümkün mü?
   
 9. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Sayı : 12 / İZMÇMO / 0859 Tarih:28.11.2012
  Konu: Atıksu Arıtma Tesisleri Proje Onayı Üye Sicil Belgesi Hk.


  SAYIN BÜRO TESCİL BELGELİ FİRMA YETKİLİSİNE

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Atıksu Arıtma /Derin Deniz Deşarjı Tesisi Proje Onayı 20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Genelgenin EK-5’inde Proje kapsamında İstenen Belgeler Başlığı altında Atıksu Arıtma Tesisleri Proje Onayı Üye Sicil Belgesinin de olması gerektiği bildirilmiştir.

  Bilindiği üzere Proje Onay Üye Sicil Belgeleri Şubelerimiz tarafından düzenlenmektedir. Sözkonusu belgelerin düzenlenebilmesi için Şubemizden yapılan başvurularda; Biri koordinatör olmak üzere projeyi hazırlayan üç çevre mühendisinin;
  - Başvuru Formları, (Odamız WEB sayfası Belgelendirme bölümünde OKB başlığında Atıksu Başvuru Formu yer almaktadır.)
  -Odamızın Asgari Ücret Tarifesi üzerinden yatırılmış olan SGK Dökümleri
  -Odamızın TR830006400000142130744794 nolu İş Bankası hesabına yatırılan belge ücretine dair dekontun yer alması gerekmektedir.
  Bu kapsamda Odamız asgari ücret tarifesi yazımız ekinde yer almakta olup, Odamıza yapılan Üye Sicil Belgesi başvurularında yukarıda belirtilen hususlara uyulması gerekmektedir. İlgili belgelerin yer almadığı ya da uygun olmayan belgelerin yer aldığı başvurular Odamız mevzuatı gereği kabul edilmeyecektir.
  Bilgilerinizi önemle rica ederim.

  Demet TURHAN
  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
  İzmir Şube Yönetim Kurulu Sekreteri

  Ek: Asgari Ücret Tarifesi


  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2011-2012 Yılı Asgari Ücret Tarifesi

  Net Brüt
  · A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 3.221,70 TL. 4.500,21 TL.

  · B Grubu Çevre Mühendisi (5-10 yıl deneyimli) 2.231,60 TL. 3.117,18 TL.

  · C Grubu Çevre Mühendisi (ilk 5 yıla kadar deneyimli) 1.749,09 TL. 2.443,20 TL

  Mail de sözü geçen ekli dosyada ekte bulunmaktadır.

   

  Ekli Dosyalar:

  didim bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...