Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çmo istanbul ; mesleğimiz, emeğimiz, geleceğimiz için yola çikiyoruz !

Konu, 'ARŞİV' kısmında efeakcelik tarafından paylaşıldı.

 1. efeakcelik

  efeakcelik CMNet Üyesi

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyeleriyle birlikte mesleği ve emeği için yola çıkıyor!

  Sertifikalandırma yöntemleriyle akademik yaşamı hiçe sayılan, esnek çalışma saatleriyle zamanından çalınan, emeğinin karşılığını alamayarak geleceği güvencesizleştirilen Çevre Mühendisi dünü, bugünü ve yarını için harekete geçiyor.

  Meslek hayatında karşılaşılan başat sorun olan düşük ücret ile çalışmaya karşı yapabileceğimiz bir şey var!

  ÇMO çatısı altında biraraya gelelim! TMMOB SGK Protokolü`ne sahip çıkalım! Çalışma yaşamımızdaki sorunlara çözüm bulalım!

  Günümüzde mühendisler çalışma yaşamlarında ‘güvencesizliğin` farklı biçimleriyle karşı karşıya kalıyor. Düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve SGK priminin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi bu durumun en yaygın örnekleri arasında sıralanıyor.

  31.07.2012 tarihinde TMMOB ve SGK arasında imzalanan ve 2013 yılında uygulamaya konulan protokole göre TMMOB; ücretlerin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret miktarı belirleyerek SGK`ya iletmektedir. TMMOB tarafından belirlenen asgari ücret 2014 yılı için brüt 2.800 TL`dir. SGK ile yapılan bu protokol ile TMMOB`nin belirlediği asgari ücretin altında maaş ödemesi yapılmasının önüne geçilmiştir.

  Mühendisiz Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz! İnsanca Yaşayacak Ücret Güvenli Gelecek İstiyoruz! Düşük Ücretle Çalışmaya ve Eksik SGK Bildirimlerine Karşı Harekete Geçelim!

  Asgari Ücret Ne Demek?

  Ücretli mühendislerin belirlenen ücretin altında çalıştırılmalarını önleyecek bir haktır. Belirlenen asgari ücret ile düşük ücretle çalıştırılma ve eksik SGK bildirimleri engellenebilecektir.

  Bu Protokolden Nasıl Yararlanabiliriz?

  Çalışma yaşamındaki her hak gibi belirlenen asgari ücretin ücretli mühendislerin, üyelerimizin çalışma yaşamındaki alt sınır ücreti olabilmesi ancak mücadele süreciyle gerçekleşecektir. Bu mücadelede odamızın ve üyelerimizin üzerine düşen görevler büyük önem taşımaktadır.

  Çevre Mühendisleri Odası Ne Yapacak?

  Eksik bildirimlerin muhatabı olan işyerlerine uyarı yazısı gönderilip süreç takip edilecek. 2800 TL altında yatan prim tespitleri SGK`ya iletilecek ve gereğinin yapılması talep edilecek. Hukuki yollara başvurularak asgari ücretin hayata geçmesi sağlanacak.

  Çevre Mühendisleri Odası Üyeleri Ne Yapacak?

  Üyelerimiz oda ve şubelerle irtibata geçerek asgari ücret çalışmasında etkin görev almalı ve mücadeleyi ilerletmelidir.

  ‘Mühendisiz Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz` kampanyası için ilk adımı atıyoruz. Üyelerimizin çalıştığı bütün iş yerlerine TMMOB-SGK Protokolünü gönderiyor ve sonraki sürecin takipçisi oluyoruz.

  Sesimizi ulaşabileceği her yere ulaşabileceği bütün biçimlerde yolluyoruz. İşverenler bilmeli ki kimsenin emeği sahipsiz değildir. Üyelerimiz birlik ve beraberlik içinde kendilerine dayatılan düşük ücret, uzun çalışma saati, eksik SGK bildirimi ambargosunu kıracak mesleğine, geleceğine ve emeğine sahip çıkacaktır.

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
  İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

  http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=91230&tipi=91&sube=2#.VHZGTPl_sjw
   
  Ferhat Bağaç ve esra ertuğrul bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...