• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO ' nun Genel Üye Toplantısına Katılan Oldu Mu ?

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Bilindiği gibi ÇMO 'nun bugün Genel Üye Toplantısı var.. Katılan arkadaşlar burada görüşlerini yazarsa seviniriz.. Böyle kurul toplantıları neden hafta içi yapılır bunu da anlamak mümkün değil.. Toplantı ilanında " Bir yıl boyunca yapılan Şube çalışmalarının değerlendirilip meslek sorunlarımızı ve önümüzdeki sürece ilişkin çalışma programımızı tartışacağımız toplantımıza katılımızı önemle rica ederiz." yazılmıştı. Orda olup bir kaç şey söylemeyi çok isterdim..

İYİ ÇALIŞMALAR

Sayın arkadaşlar,

Toplantı yapıldı ve bitti kısaca bilgiler vermek istiyorum. Toplantıda 35-40 kişi kadar vardık. Neredeyse tüm sandalyeler dolmuştu. Bu ilgi gerçekten sevindiriciydi.
Toplantı oldukça keyifli ve verimli bir şekilde geçti herkesin o ortamda olmasını arzu ederdim. Komisyonlardan üye ilişkilerine oda ekonomisinden çevre görevlisine kadar bir çok konu konuşuldu. 3 saat süren toplantı gerçekten dolu dolu geçti. İstanbul şubeden, izmir şubeden üyeler ankara genel merkezden başkan, 2. başkan ve oda sekreteride toplantıda yerlerini almıştı. Tam bir beyin fırtınası gerçekleşen toplantıda başkandan ve yöneticilerden gerçekten samimi cevaplar aldık. Bir konu özellikle dikkatimi çekti ve değinmek istiyorum.

Oda-üye ilişkilerinde ciddi bir sıkıntı olduğu hakikat bunu kimse inkar etmiyor fakat çözüm yolunda ilerleme sağlanamıyor. Bu bağlar sıkı olmayınca da güçlü meslek ilkesi gerçekleşmiyor ve gerçekleşmeyecek. odanın sözünü dinletebilmesi ancak arkasına aldığı binlerin desteğiyle olacaktır. Fakat arada neden oluştuğu tam anlaşılamayan soğuk duvar her iki taraftanda aşılamıyor.

Buna bağlı olarak çevre görevlisi konusu konuşuldu sanılanın aksine oda genel merkezi bu yönetmelik için her kapıyı zorladığını ve kısmende olsa başarılı olunduğunu söylediler. Geçmiş yönetmeliklere bakılınca meslek sayısının azaltıldığını ve yönetmeliği oluşturan kişiler üzerinde sürekli baskı oluşturulduğu bilgisini aldık. Odanında üyelerden istediği bir konu var. Özellikle yönetmelik konusunda üyelerin bireysel hareket etmemesini istediler. Bireysel hareketlerin hem bölünmelere neden olduğunu hemde amaca ulaşılamadığını söylediler. Bu konuda gerçekten haklılar. Bizlerin artık odayla ortak çalışmayı öğrenmesinin zamanı geldide geçiyor.

Bireysel hareket ettiğimiz yada hareket etmediğimiz her gün mesleğimizi sona götürüyoruz. Peki bizler ne istiyoruz? Mesleğimizi mi yoksa herhangi bir yere girip hayatımızı devam ettirmek mi? Eğer herkesten "mesleğimizi devam ettirmek" cevabı geliyorsa bunun tek bir yolu var. Egolarımızdan kurtulup geçmişte olanları unutup, sadece geleceğin planını yapıp odaya ve mesleğimize sahip çıkmak. Çevre görevlisi konusunda beklediğimiz sonuçlar çıkmaz ise odanın üyelere eyleme geçin çağrısı olabilir. Bu çağrıya oda ne yapıyor, odayla işim olmaz diyip kulaklarımızı tıkar isek. Farklı sektörlerde iş aramaya başlayabilirsiniz. Tabi diğer sektörler çevre mühendisliğini tanır ise.

Ortak akılı, ortak eylemi, mesleğimizi yaşatmak için kullanalım artık. Keşke dememek için birlik olalım.

Dip Not : Sevgili arkadaşlar oda bazı planlarını maddi nedenlerden dolayı yapamıyor maalesef. Özellikle bu konuda odanın ciddi desteğe ihtiyacı var. Sizlere bağış yapın demiyorum. Ama lütfen aidatlarını ödemeyen var ise bunları ödeyelim.

Oda biziz, biz odayız ! lütfen bu çerçevede lütfen herşeyi tekrar düşünün ben ne yaptım yada ben ne yapmadım demenin zamanı geldi. Maddi olanaklardan personel eksikliğinden yapılamayan aktivitelerin suçlusu oda değil. Emin olun bizleriz.

Herkese Saygılar

toplantı cuma saat 19 da başladı. hafta sonuda olunca bu sefer 5-6 gün çalşıyoruz bir günümz dinlenmek için kalıyor onu datoplantıya mı haracayalım diyenler olacaktır. insanlar hafta sonunu kendine ayırablrler bu şeklde.

fatih bey toplantıda birşey dikkatimi çekti. aramızda bir tane dahi akedemisyen yoktu. hiç bir üniversiteden bir tane araştırma görevlisi yrd.doç veya dç. yoktu neden katılım göstermiyorlar. yada daha önceki toplantılara gelen olmuşmuydu. onların gelmesi çok önemli çünkü bir tanesinn gelmesi otomotik olarak en az 150 çevre mühendisi arakadaşa ulaşması demek. onlarıda görmek çok iyi olur diye düşnüyorum.

Her zaman katılım gerçekleştiremiyorlar Lokman bey fakat odanın istanbuldaki akademisyenlerle sürekli ileitişimde olduğunu biliyorum..

Lokman Bey bu toplantılar her gün olmuyor yılda 1 kez.. ee müsade edin de herkez yılda 1 günü ayırsın.. Bu şelikde saat 19:00 da da başlasa karşı tarafta oturan hangi kişi yetişebilir .. Bunların arasında bayanlar olduğunu da düşünürsek 19:00 da başlayan toplantı kaçta bitiyor, ve bu kişi evine nasıl gidecek.. Mantıklı düşünülürse saati geçe almanın hiç bir anlanı yok.. Önemli olan tüm üyelerin uygun olduğu ortak zamanı yakalamak.. Bunun da hafta sonu olmasından başka alternatifi yok.. Hee buna rağmen gelmeyen gelmez ama siz elinizden geleni yapmak zorundasınız..