• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin maaş bordrosu

• Konuyu başlatan Şahin Kartal
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ş

Şahin Kartal

Asgari ücret tarifesini onaylayıp yayınlayan Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin tarifeye uygun maaş bordrolarını burada yayınlamasını istiyorum

niye ses vermiyor bu ÇMO

Belki de yanlış kanaldan yanlış bir şekilde ve gayri resmi şekilde resmiyeti olan bir belgeye ulaşmaya çalışıyorsundur?

Dilekçe var, mail var. TMMOB binası var. Ne ispatlamaya çalışıyorsunuz anlamış değilim.

Önce Mehmet Soğancı ile başladı sonrasında ÇMO'ya sarıldı. Herhalde bir sonraki adım da ÇMO önünde eylem olur sanırım :)

hiçbir resmi belgeye hiçbir gayri resmi yoldan ulaşmaya çalışmıyorum onayladıkları tarifeye uyup uymadıklarını üyelerine göstermelerini istiyorum, ıspatlamaya çalıştığım bir şey var doğrudur o da ÇMO nun ütopyada yaşıyor olması

Meslek odaları, meslektaşlarının hak ettiği ortamlarda ve hak ettiği maaşlarda çalışmaları için, üye sayısı ve gücünün etkisi ile yaptırım yapmak için mücadele eder. Meslektaşlarının kötülüğü değil, birlik gücü ile daha iyi koşullarda olmaları için mücadele eder. Amacınız üzüm yemek ise Odamızda yapılan toplantılara katılarak neler yapıldığı, nasıl zorluklarla yapıldığını görüp, belki bir el de siz verirsiniz.

@Tijen Canişcioğlu
profilinizden anladığım kadarıyla 10 yıl ve üstü tecrübeye sahipsiniz. tarifeye uygun bordrunuzu görelim samimiyetinize inanalım

bir şey ispat etmek zorunda değil hiç kimse kabul, ancak böyle ütopik rakamları yayınlamak nedir bende mantığını anlayabilmiş değilim. bunu gören yeni mezun ve ya öğrenimi devam eden arkadaşların kapıldığı hayalleri bir düşünsenize. sonra iş hayatına başladığında yaşayacakları hayal kırıklığını taahül bile edemiyorum.

@ibrahimduzen
hayal kırıklığını bırakın işveren sgk da bu rakamlar üzerinden prim yatırdığı için, işveren üzerinde maliyet artıyor ve işveren de o açığı kapatmak için maaşı düşük veriyor kağıt üstünde maaş 3 bin ama fiili ödenen maaş 1200 1300 TL

hala ses yok ÇMO dan

bende buradan başbakana sesleniyorum
asgari ücret neden 949,07

Yoksulluk Sınırı 4.014,17
Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

çıkarsın millet bordrosunu başbakana göndersin.

- berberler odası tarifesi vardı düşük fiyata traş yapılmayacaktı.
-esnaf sanatkarlar odaları senelerdir bıkmadan usanmadan bu tarifeleri yayınlarlar.

Şimdi gelelim ÇMO' ya

deveye sormuşlar - neden boynun eğri nerem doğru ki demiş.

Bu tarifeler ne işe yarar diyen olursa hiç bir yasal zorunluğu yoktur. Mahkemelere bazen emsal teşkil ettiği oluyormuş.

Çevre mühendisi olupta ÇMO ya üye olma zorunluluğunuzda yok. Artık hiç bir proje onayında oda zorunluluğu da yok.
Yani TMMOB' u ve kollarını zaten devlet saymıyor. Kim neyi ispat etmeye çalışıyor onu anlamadım.

Bence az yazmışlar şöyle 100.000 falan yazılmalıydı.

yazdıklarını sen bir gözden geçir asgari ücret tarifesinin bağlayıcılığı yasal zorunluluğu yok diyorsun ya işte git sgk ya ben çevre mühendisi çalıştırıyorum diye bildir yasal zorunluluğu neymiş göreceksin

cevap bekliyoruz ÇMO

Bu ücretlerin düzelmesi için iki temel öğe var bunlar yapılan toplantılarda görüşülmüş ve mücadelesi devam eden görüşler ..

Birincisi şuan SGK da yanlış bilmiyorsam 2012 den itibaren Çevre Müh Asgari ücreti belirleniyor. Bundan dolay nasıl hiç bir yerde 949 mu neyse bu rakamın altında herhangi bir çalışan bulunduramıyorsa iş yerleri ve bunu tespit ettiklerinde ceza kesiliyorsa SGK tarafından, aynı işlemi kendi sistemlerinde tarama yaparak Çevre Müh. Asgari Ücreti Olan Brüt 3000 TL ücretin altında çalışan yerleride süzebilirler ve cezayı kesebilirler. Yani bu keşmekeşi anca bu yolla düzeltebiliriz. Yoksa şuan oda yönetimlerinin kendi başlarına hiçbir yaptırım güçleri yok.

Bende Danışmanlık sektöründe çalışmaktayım. Şuan rekabet İstanbul da fiyatları dibe vurdurmuş durumda ilk önce aynı baroların belirlediği gibi ücret belirleyip bunun aşağısında danışmanlık hizmeti vermememiz gerekiyor. Sözün özü aynanın karşısına geçip kendimize bir bakalım biz ne yapıyoruz Çevre Mühendisliğinin değerini koruyabilmek için..

ÇMO tarifesine göre bir hesap yapalım bu rakamlar piyasada var mı yok mu görelim
1- işveren yeni mezun bekar bir çevre mühendisi istihdam ederse
3000 tl asgari ücretle çalıştırmak zorunda
bu durumda ödenecek primler
Çalışana Göre
Sgk Primi 420 TL
İşsizlik Primi 30 TL
Vergi Matrafı 2.550 TL
Asgari Geçim İndirimi 73 TL
Gelir Vergisi 309 TL
Damga vergisi 23 TL
Kesinti Toplamı 782 TL
Net Ödenecek 2.218 TL (Çevre Mühendisinin eline geçen)
İşverene Göre
Sgk Primi 615 TL
İşsizlik Primi 60 TL
Toplam Prim 675 TL
Sgk'ya Ödenecek Tutar 1.125 TL
Vergi Dairesine Ödenecek Tutar 405 TL
İşçiye Ödenecek Tutar 2.218 TL
İşveren Toplam Maliyet Tutarı 3.748 TL (İşverenin cebinden çıkan)

5 yıl tecrübeli evli ve 2 çocuğu olan bir çevre mühendisi istihdam ederse
bu durumda asgari 5300 tl ile çalıştıracak
Çalışana Göre
Sgk Primi 742 TL
İşsizlik Primi 53 TL
Vergi Matrafı 4.505 TL
Asgari Geçim İndirimi 99 TL
Gelir Vergisi 577 TL
Damga vergisi 40 TL
Kesinti Toplamı 1.411 TL
Net Ödenecek 3.888 TL (Çevre Mühendisinin eline geçen)
İşverene Göre
Sgk Primi 1.086 TL
İşsizlik Primi 106 TL
Toplam Prim 1.192 TL
Sgk'ya Ödenecek Tutar 1.987 TL
Vergi Dairesine Ödenecek Tutar 716 TL
İşçiye Ödenecek Tutar 3.888 TL
İşveren Toplam Maliyet Tutarı 6.591 TL (işverenin cebinden çıkan)

Bir danışmanlık firması düşünelim 1 kişi en az 5 yıl tecrübeli 1 kişi en az 2 yıl tecrübeli olmak üzere 3 kişi istihdam edilecek
2 kişi 5 yıl ve daha az olduğu için 2 x 3.748 = 7.496 ve 1 kişi de 5 yıl tecrübeli olduğu için 6.591 tl olmak üzere toplam 14.087 lira mühendis maaş gideri olacak bir de sekreter çalıştıracak onun da maliyeti 2.000 TL toplam maaş gideri 16.087 TL oldu. bu danışmanlık firmasının bir de ofis kirası, ulaşım giderleri, telefon, yemek gibi giderleri var bunları da 5.000 tl düşünelim

TOPLAM maliyet 21.000 TL oldu

bu üç mühendisin tamamı EK2 tesislere danışmanlık veriyor ve hepsi de tam kontenjanla çalışıyor kabul edersek 48 firmaya danışmanlık verilebilecek

bir tesisin danışmanlık firmasına maliyeti 21.000/48 = 437,5 TL olacak
bu danışmanlık firmasının %25 kâr etmesi için ek2 listesinde bulunan tesislere en az 584 TL ile danışmanlık yapması gerekir.

bu fiyatlar piyasada varsa buyrun asgari ücreti uygulayın

Bu hesaba dolambaçlı yoldan piyasadaki fiyatı yükseltmek deniyor.:)

İndirimli fiyatı ne diye hesaplansın ki? Buradan o zaman ÇMO'nun yaptığı ütopik rakam açıklamak değil de Bakanlığın yapmadığı, ÇMO'ya yapın diye söylediği Danışmanlık Asgari Birim Fiyat" politikasına gidiyor. Yani yine ÇMO bir şekilde çözümü kendince bulmuş oluyor.

Peki böylesine bir çözüm sizlerin aklına gelir miydi? Lab. asgari fiyat listesini bile firmalar delik deşik ediyorken bile bence bu çözüm şu anda elimizdekilerin iyisi. Pratik değil ama şu anda elimizde bu var. Daha iyisini söyleyebilen ve yaptırabilen beri gelsin.

işte bu asgari tarife orda durduğu sürece işveren de çevre mühendisine 1300 liradan yukarı maaş vermez. işverenin meşhur bir lafı vardır "işini bilmeyen kasabın kıçına kaçar masabı" işverene bir şey olmaz olan çevre mühendisine olur köle gibi 1300 liraya talim eder

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...