• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin maaş bordrosu

• Konuyu başlatan Şahin Kartal
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ş

Şahin Kartal

Asgari ücret tarifesini onaylayıp yayınlayan Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin tarifeye uygun maaş bordrolarını burada yayınlamasını istiyorum

niye ses vermiyor bu ÇMO

@Abdulkerim Doğam

Ben ÇMO ile ilgili birşey demedim
@Abdulkerim Doğam
1. ben ÇMO ile ilgili birşey yazmadım.(Yazılarıma bakarak görürsünüz.
2. Benim maaşım veya sgk m ile bir sıkıntım yok (Genel anlamda olan şeyleri yazdım.
3.Herkes sizin gibi şanslı değil iş ve işveren konusunda....

kimse kusura bakmasın iş veren çevre mühendisini en az 3000 tl brüt ile çalıştırmalıdır.ki bence bu bile az....
ve bu maaş ile başlayanlar var ve bu normal bir durum olmalı artık

çevre mühendisi istihdam etmek zorunda olan bir iş yeri mühendisine maaşıda verecek ... zaten para kazanıyor onlar siz neyi tartışıyorsunuz anlamadım. küçük işletmeler için yönetmelik hükümleri ayrı, mevsimlik çalışanlar için ayrı onların bazıları ya istihdam etmek zorunda değil yada dönemsel istihdam edecek tüm kolaylıklar sağlanmış iş verene ki bence fazla bile yapılmış...
ama yok 1000 tl ile çalışmalısınız zihniyeti oldukça daha çok tartışırız...

yeni başlayan çevre mühendisi nette 3000 tl almalı arkadaşlar

@Erol Dlklnc

ya ben doğrudan size cevap vermek istemedim bu konuda doğrudan kişiler yerine ortaya laf söyleyeyim dedim. kusura bakmayın amacım bu konuda sizi hedef almak değildi.

@Şahin Kartal

önce o konunun iyileştirilmesi ve sorunun çözülmesi için toplantı yaparım. çok ciddi bir konu ise neden olmasın?

@Şahin Kartal , ÇMO yönetim kurulunun da TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı 'da çıksa burada size çalıştıkları yerlerde aldıkları maaş bordrolarını açıklasa ne değişecek ? Siz kendinizi bu şekilde işe aldırmak istiyorsanız izlediğiniz yol yanlış bir kere. Tut ki sizi bu şekilde işe aldılar. Siz yine aynı sertlikte ÇMO'ya karşı yazmaya devam edebilecek misiniz? Yazsanız bir türlü yazmasanız bir türlü. Hayır tam olarak ne demek istediğinizi de ne tür bir mesaj vermek istediğinizi de anlayabilmiş değilim. Yukarıdaki arkadaşlarımın söylediği üzere aynı danışmanlık piyasasında olduğu gibi mühendislikte de siz 3000TL'yi "dışarıda sizden çok var" diyen patron edası ile gördüğünüz üzere bir gıdım yol kat edemeyiz. Kaldı ki 150-200TL'lik danışmanlık yapanları da görüyoruz. İşin ne kalitesi kalmış ortada ne de amacı. Kendinize 1000-1200TL'yi reva görüyorsanız eğer, gidin kasiyerlik yapın, reyon görevlisi falan olun. Hiç değilse aldığınız sorumluluğa, çektiğiniz strese değmez.

Yukarıdaki sorumu/sorularımı yineliyorum:
- ÇMO Yönetim Kurulu size maaşlarını açıklasa ve bu ücretler üzerinden alıyor olsalar sizin açınızdan ne değişecek? Tut ki almıyorlar o zaman ne diyeceksiniz?
- TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı'nın sizi gerçekten Mühendis Asgari'sinden işe alacağını zannediyor musunuz? Hem de bu yolla?

aklımızla alay etme hiçbir çalışan çalıştığı işyerini şikayet edip orada işe devam edemez ayrılsa bile o şikayetin davası yıllarca sürer ve şikayet sahibi başka bir yerde de kolay kolay iş bulamaz çünkü eski işyerinden ayrılma sebebi olara çalıştığım yeri şikayet ettim diyeni kimse işe almaz

@Melih Coşar
ben kendimi zorla işe aldırmaya çalışmıyorum bordrolarını açıklasalar eğer imzaladıkları tarifeye uygun maaş alıyorlarsa o zaman bak yöneticilerimiz alıyormuş herkes de alabilir diyeceğim alamıyorlarsa (%99,999 alamıyorlar) o zaman bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyeceğim kendilerine. bu tarifeye neden karşı olduğumu da önceki mesajlarımda detaylıca yazdım okuma zahmetinde bulunursan ne dediğimi de anlamış olursun

Ben okuma zahmetinde bulundum hesaplamalar da güzel olmuş bu arada elinize sağlık. Ancak görevleri gereği söz konusu insanların diğer mühendisleri düşünmesine ve çalışanların yararına savaş vermesine "sorumluluk" deniyor benim kitabımda.

yanlış cephede verilen savaşın sonu sarıkamış gibi olur

işveren üzerinde maliyet yükseltildikçe işverenin yapacağı ilk iş çalışanın maaşından kesmektir

Peki o zaman. Burada gösteri yapmaya gerek yok. Açın interneti, Bilgi Alma Yönetmeliği kapsamında isteyin Baran Bey'den bordrosunu, o da size cevabını uygun dille verir zaten siz de almaya çalıştığınız belgeyi alır burada gösterirsiniz biz de sesimizi keseriz. Bunun için buradan esip gürlemeye gerek yok. Niyetiniz ciddi ve samimi olsaydınız (ki ben hiç zannetmiyorum) şu dediğimi çoktan yapmış olurdunuz.

ben niye alıp yayınlıyorum kendisi de eminim ki burayı takip ediyor kendisi takip etmiyorsa bile oda yönetiminden birileri takip ediyor yayınlasınlar

Olması gerekeni oldurmak için şikayetle iş yapmak ne kadar mantıklı bilmiyorum. Neticede her koyun kendi bacağından asılı. Piyasada çevre mühendisliği açısından iş bulma sıkıntısı yaşandığını zannetmiyorum. Maaşlar uçuk olabilir ama burada tartışacağım konu maaşlarla ilgili olacaksa da ben yıllara göre maaş skalasının belirlenmesi doğru mudur bunu tartışırım.

ben de yıllara göre maaş belirlenmesine karşıyım birisi 15 yıllık tecrübeye sahiptir ingilizce bilmiyordur teknoloji bilmiyordur biri yeni mezundur 3 dil bilir teknolojiyi gözü kapalı kullanır bu durumda hangisi yüksek maaş almalı

@Şahin Kartal
Şahin Bey, bir şeylerden şikayetçi olduğunuz apaçık ortada bimer' e şikayette bulunursanız gerekli inceleme başlatırlar ÇMO hakkında sizinde içiniz rahat olur bu şekilde bir yerlere varamazsınız...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...