• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo'dan asgari maaş hakkında gelen mail

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün asgari ücretlerle ilgili odadan mail geldi. Ben Kalite bölümünde çalışıyorum, yani resmi olarak çevre mühendisliği yapmıyorum. Acaba 3000 TL'lik brüt maaş beni de etkiler mi ?

TMMOB ve SGK arasında imzalanan protokol ile mühendis asgari ücreti brüt 3000 lira olarak belirlenmiştir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

ÇMO da diğer TMMOB bileşenleri gibi durumu üyelerine duyurmuştur.

Çalıştığınız yer SGK'ya bildiriminizi "mühendis" olarak yaparsa sigortanızı brüt 3000 lira üzerinden yatırmak zorundadır. SGK'ya mesleğinizin/ünvanınızın ne olarak bildirildiğine dikkat edin. Mühendis olarak bildirildiyseniz ve brüt 3000 lira üzerinden sigortanız yatmıyorsa iş vereniniz usulsüzlük yapıyordur. Bu durumda ÇMO'dan hukuki destek talep edebilir, hakkınız gasp edildiği için yasal yollara başvurabilirsiniz. Maalesef odaların üyeleri yerine bu süreci takip etmeleri mümkün değil. Üyenin aksini bildirmemesi halinde mevcut durumu kabullendiği var sayılır ve kanunen bir usulsüzlük görünmez.

Mühendislerin SGK'ya başka meslek kodlarıyla bildirilmesi çalışan ile iş veren arasındaki bir durumdur maalesef. Odalar kanun yapıcı mekanizmalar olmadığı için bu durumları denetleyemez, ceza uygulayamazlar. "Biz oda olarak karar aldık, herkese 3 bin lira maaş, aylık da birer çeyrek altın, bunu vermeyeni de hapse atıyoruz." gibi bir söylemin pratikte mümkünlüğü ile Odaların doğrudan yaptırım uygulayabilmelerinin mümkünlüğü aynıdır. Var olan bir adaletsizlik/usulsüzlük ilgili devlet birimine bildirilmediği takdirde yasal olarak kabul görmez. Eviniz soyulduğunda ve bu durumu polise haber vermediğinizde ortada yasal olarak bir suç yoktur. Durum bunun tam olarak aynısıdır.

"Piyasa" dediğimiz arz-talep döngüsü üzerine kurulu iktisadi bir bütündür. Piyasada çevre mühendisi ihtiyacı belli düzeyde, bu ihtiyacı sağlayabilecek çevre mühendisi sayısı da belli düzeyde. İş verenine emeğini aylık 1000 lira üzerinden kiralayanlar yüzünden çevre mühendisinin birim emeğinin karşılığı da düşüyor. Burada kimseyi suçlamıyorum. Herkes daha güzel imkanlarla çalışmak ve yaşamak ister. Ama beraber dirsek çürüttüğü sıra arkadaşlarını rakip olarak görenler, birlikte durmak yerine ufak farklılıklar etrafında minik kalabalıklar oluşturmaya çalışanlar yüzünden piyasa bu halde. Atılan her adımı "onlar ideolojik, bunlar liberal gayrısı da muhafazakar" diye ötekileştirip uzakta duranlar yüzünden yaşıyoruz ne sıkıntı yaşıyorsak. Çokça lafı geçmiş; HES özelinde ekoloji mücadelelerine laf edilmiş. Yaşadığı coğrafyanın suyuna, toprağına, havasına sahip çıktığı için kimse "öteki" olmamalı.

Şehir efsaneleri arasında yerini alır. Yasal olarak böyle bir uygulama var ise bunun takibini yapmak SGK için zor olmayacaktır. Ayrıca doğru bile olsa işverenlerin bundan kaçabileceği bir ton meslek kodu bulunmaktadır. Kimsenin de çalıştığı iş yerini şikayet edecek kadar saçmalayacağını düşünmüyorum.

Şartlardan dolayı çevre mühendisliği yapamayan biri olarak, her gittiğim iş görüşmesinde dik durup şuan ki tecrübeme göre bir maaş söylediğimde bütün patronların gözleri yerinden çıkıyor. Benim yarı maaşıma işi almak için kırk takla atıp kendi değerini bilmeyen mühendisleri görünce üzülüyorum. firmanın kaynak ustası, teknisyeni senden daha iyi şartlarda çalışırken boşuna okumuşsun ey çevre mühendisi :) çekirdekten yetişip eline bir kaynak makinası alsan üniversitede zaman kaybetmezdin

maaşın düşüklüğünü geçtim ben artık, çalışmış olduğum firmaya iş görüşmelerinde ben bedava da çalışırım diyen sözde Çevre Mühendislerimiz varken bu anlatılanların olması imkansız gibi görünüyor.