• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo'dan asgari maaş hakkında gelen mail

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün asgari ücretlerle ilgili odadan mail geldi. Ben Kalite bölümünde çalışıyorum, yani resmi olarak çevre mühendisliği yapmıyorum. Acaba 3000 TL'lik brüt maaş beni de etkiler mi ?

Ya koca koca mühendislere iletişim dersi vermeyelim şimdi burada. Kopmadan yapsınlar :) Kapının altından atsınlar yazıyı, bir dost diye telefon açsınlar, gizli e-mailler atsınlar :D Zam alırlarsa şaşırmış gibi yapıp, hiç beklemiyordum deyip sevgi barış üstüne bi konuşma yapsınlar falan :D

Günaydın Arkadaşlar,

Odanın atmış olduğu mail ile birlikte maaşlarımızı nasıl yükseltebiliriz, nasıl asgari fiyat tarifesi ve üstüne fiyat pazarlığı yapabiliriz ve nasıl bu durumu iyileştiririz diye tartışmanızı beklerken sizler, bu odadan bir şey olmaz, bizi de etkilemez, yalan bu işler diyerek baştan yenilgiyi kabul ediyorsunuz.

@Melih Coşar Sadece olaya gerçekçi bakıyoruz. Fiyatların yükselmeyeceği gerçek 1000 tl ye çalışmayı kabul edenler olduğu sürece kimse tutupta kimseyle fiyat pazarlığına girmez. Çünkü patronların ben zaten bu paraya çalışacak mühendiste bulurum diye bir düşüncesi var. Ve bulurlar da. Bunu hepimiz biliyoruz. Kimsenin odayla bir sorunu olduğunu da düşünmüyorum tekrar okudum kimse odadan bir şey olmaz anlamına bile gelecek bir şey söylememiş. Burada herkesin bahsettiği şey piyasa belli ve oda ne kadar fiyat belirlerse belirlesin piyasanın fiyatının artmayacağı. Piyasayı iki kuruş paraya baştan çalışmayı kabul eden bizler düşürdük ama asıl suç insanları da iki kuruş paraya çalışmaya mecbur bırakacak hale getiren devletin. Bizim bir çözüm önerimiz yok bu duruma , sizin varsa gerçekten duymak isteriz.

Oda bu konuda somut adımlar atmalıdır diye düşünüyorum ben. Böyle bir fiyat belirleyerek fiyatları buraya çekmeleri imkansız. Bu konuda bireysel yapılan çalışmalar sonuçsuz kalıyor ve kalmaya devam edecektir. Patron bana işine geliyorsa çalış çalışmıyorsan çık diyebilir fakat bununla ilgili oda yasa/yönetmelik herhangi bir şeye dayandırarak bir çalışma yapsa daha iyi netice alınabilir. Tabi HES'lere direnmelerinden zaman kalırsa.

@Serkan Çiçekay Direnişleri karıştırma şimdi D:

Gerçekçi olalım yapılabilecek tek şey sgk dökümlerinin incelenerek cezai işlem uygulanması olur. Ama bunu da yine ne bizler ne oda başarabilir. Devletin bizlere öyle bir para verme gibi bir niyeti olmadığı için kendimizi de yaksak kimsenin umurunda olmaz. Burada saatlerce, günlerce aylarca konuşsak ne değişir. Bu ülkede asgari ücretin altına ,sgksız çalışan milyonlarca işçi var, madenlerde çalışan kaçak işçiler çocuk işçiler var. Yani bizlerin maaşına gelinceye kadar bu ülkede çözülmesi gereken çok ve daha önemli problemler var.

sizden olmaz arkadaş.
hiç kimse mücadele edelim demiyor.
hayalinizde oda deyince 'oda bizim maaşlarımız için bişe yapsın yaaa!! ne işe yarıyor' diyoruz.
ewy. çokta haksız sayılmayız.
ama oda bir adım atınca da onu yerle bir etmek çokta etik olmaz güzel insanlar.
Evet belki bu girişim bir işe yaramayacak.
ya da çevre mühendisinden memnun olan patronlar 5-10 arkadaşımıza 3000 brüt olmasa da güzel bir zam alacak.
en azından 5-10 kişi için bir şeyler değişecek.

üzgünüm ama bana ne ailem tarafından ne de ülkem tarafından toz pembe bir hayat sunulmadı.
her şeyi mücadele ile yaptım yapıyorum.
mücadele etmeden kazanmaya yada kaybetmeye çok alıştık.
evet. başarısız olabilir odamız çmo.
ama bakın bir şeyler yapmaya çalışıyor.
en basiti bir adım atmış ya..
kendisini etkileyen bir dolu yasa çıktığında bile mücadele etmeyen bu toplumun kazanımlar elde etmesi olanaksızdır.
65 te emeklili olacaksınız artık deyince insanlar bebeklerinin sigorta girişlerini yaptılar.
Hatta koca bir ülke yaptı bunu..
Bunu başka bir ülkede anlatsanız size inanmazlar.
protesto eden gruplar oldu da... o grup ya chpli ya kürt, ya anarşist ya komünist ya ülkücü ya türkücü...
grev bile yapılmadı hatırladığım kadarıyla..
emeklilik yaşını protesto etsen 'vatan haini' diyorlar.
Kadrolu işçiyi 4b ya da ne bilim öylesine işten çıkarınca protesto edersen ya da desteklersen anaşirt oluyon 'Türkiye nin büyümesini hazmedemiyorlar' oluyorsun.
ya da tam mücadelenin ortasında açlık grevindesin birisi çıkıp 'mücadele edeceeeenizde neolcak hacı' diyor.

bakınız az gelişmiş bir ülkenin kalifiye mühendisleri olarak;
hani çok iyi seviylerde olan o çok gelişmiş ülkelerin o işçi kanazımlarının 'armut piş ağzıma düş' ile olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsuz.
Türkiyenin, avrupanın ve amerikanın yakın geçmişini lütfen okuyun.
Orada ki maaşalara imreniyoruz. çalışma koşullarına, ar-ge ye vb..
cumartesinin tatil olmasına mesela...
O insanar bu seviyelere gelmek için ne canlar verdi... ne açlık grevleri yaptılar. ne fabrika sahiplerini indirdiler.
Açlık grevleri, iş durdurma grevleri... talanlar bile oldu.
o malum çok gelişmiş ülkeler bu süreçleri atlattılar.

biz ise patronların yönettiği bir ülkede 'işçi hakları'nı onlara bakıp taklit yapıyormuşuz gibi yapıyoruz. ama patorunu destekliyoruz.
mesela haftalık 45 saat uygulamasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bile '45 saat çalışıyormuşşuz' gibi yapıyor.
şimdi sakin sakin yazmaya devam ediyorum da sen elinde kısıtlı olanağı olan ÇMO ya gelene kadar ÇSGB bakanlıkları yada diğer bakanlıklarda yapılan haksızlıklara bir bakıver.. verilmeyen haklarımıza...

tüm sistem patronları zengin etmek üzerine kurulu.
ve bu sistemin ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI tarafından değiştirmesini mi bekliyorsanız biraz film izleyin.
hayal gücünüz tam olmamış...
Şimdi size 'Emperyalizm blaa blaaa blaa' desem ya komünist anarşist ya da başka bişey diye düşünürsünüz.
ya da dünyanın ekonomik düzeninden bahsetsem.
capitalist sitemin nereden geldiği ve nereye gittiğinden bahseteliyim belkide.
ama bahsetmicem. banane.. herkes herşeyi öğrenmek zorunda değil.
hem iki kitap okuyun canım. ben niye anlatım.

ben sadece
-mücadele etmenin kötü bişey olamdığını,
-mücadele ettiğin için HAK'sızlıklara karşı çıktığın için allahsız-kitapsız olmayacağın
-mücadele edip etmeme durumuna göre AKP,CHP ya da hdp li de olmayacağını...
-ben oturayım, klavyeden eleştirim birileri mücadele eder nasılsa, bir şeyler çıkarsa ne ala gibi düşünce yapısında olduğunuzu kabullenemediğimi
-yanlış yaptığında, sizin ya da bir başkasının HAK'kı yendiğinde; değil patronun ya da siyasetçinin, ananızın babanızın bile karşınıza dikilmek zorunda olduğunuzu
söylemek istiyorum.

Kısaca 1700 tl maaşın öyle klavye başında oturarak 2500tl olmaz paşam. kusura bakmayın.
ha belki ayağa kalksanızda olmayacak,
ama hakkınızı aramamak dini inancınız ya da insanlık onuruz açısından sizin yakanızı asla bırakmayacak.

Dip not: şimdiye kadar ki meslek hayatımda 2015 yılı dahil ÇMO ile hiç iyi ilişkilerim olmadığını söylemek isterim.
sakın beni oda yönetiminden vb sanmayın.
sadece bizim mahallede; kötüye kötü, iyiye iyi derler..
Çevre Gönüllüsü

Arkadaşlar, bu işlerin çözümü denetimler ve cezalar ile düzeltilebilir. Ancak ülkemizde ne yazık ki denetim mekanizmaları işlevsel ve etkili bir şekilde çalışmıyor. Ne yeterli sayıda personel var ne de denetlemeyi herkese eşit kılabilecek bir bürokratik edep var. Bu yüzden bir dava sahiplenilecek ise öncelikle çözüme giden yolda kök nedene sarılmak lazım. Yani kısacası siyaset ve bürokrasi - ikileminin temiz ve eşitlik ilkesi düzleminde kalması bunun yanında denetim mekanizmalarının işlevsel hale getirilmesi amaçlanmalıdır. Ondan sonra maaşların belirli bir seviyeye gelmesi için çabalanır karar alınır uygulatılması denetlenebilir. Ama şu anda bu hayal. O yüzden yazının çıktısını alıp kendi savaşınızı kendiniz verin diyorum, biraz da insanların adaleti kendilerinin sağlamaya çalışması gibi bir şey. (tabi anarşik olmadan) :D

@ritimsiz Çok güzel söylemişsin. Hepimiz çok güzel söylüyoruz bence kimi buraya yazıyor sen gibi uzun uzun kimi içinden söylüyor. Ama hepimiz üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri söylüyoruz. Herkes her şeyin farkında zaten.

Dip not: Ben her 1 mayısta odanın kortejindeyim, her haksızlıkta sokağa dökülen kitlenin de içindeyim. Kötüye kötü, iyiye iyi demek için. Hepinizi beklerim. Burdan yazmakla bir şey çözülmüyor malesef.

@Dilan yüreğinize sağlık diyorum o zaman. ama oda iyi bir adım atmış. bu yüzden kimseyi demoralize etmeye gerek yok. bekli 96. denemesinde başaracak. ama hareket var.
eğer kitlesel olarak, değil adım atma küçük bir kımıldama bile yapsak iyidir.
belki sonraki maaşlar ile ilgili maili akşam haberlerinde duyarız...
yada bir gün boyunca oturup tüm bakalınlık çalışanlarının twitter adreslerini kilitleriz.
ne bilim protesto bu iyisi kötüsü, etkili olanı illaki var. kapsamlı düşünmek lazım :)
ya da tüm illerdeki çevre il müdürlüklerinin ya da ÇSGB evrak kaydına bir gün boyunca maaşla ilgili yazıalrı yazıları veririz.
belki bir gün TARİHİN EN YÜKSEK KATILIMLI ÇEVRE MÜHENDİSLERİ GREVİ ni gerçekleştiririz.
gerçi böyle bir grevi maaş için yapmak biraz etik gelmeyebilir. ÇEVRE için yapabiliriz ama.
kısacası evet önümüzde ki 5 yılda hiç birşey değişmeyebilir.
ama DEĞİŞECEK!! DEĞİŞMEK ZORUNDA!!

@ritimsiz Twitter kitleme olayı olabilir. Ama o kadar çevre katliamı yapılırken sesi çıkmayan kitle para için çıldırdı falan gibi igrenç haberlerde çıkabilir :komik::komik: ama yine de twitter olayı mantıklı olabilir.