Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Coğrafi bilgi sistemi uzmanı hakkında

Konu, 'ARŞİV' kısmında Pelin Güven tarafından paylaşıldı.

 1. Pelin Güven

  Pelin Güven CMNet Üyesi

  coğrafi bilgi sistemi uzmanı olabilmek için nereye başvuru yapmalıyım ?
  herhangi bir kurs veya yapmam gereken bir başvuru tarihi var mı ?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesinin işbirliğiyle düzenlenecek sertifika programıyla, özel sektörün ihtiyacını karşılamak üzere 15 bin coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilecek...

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, özel sektörün CBS uzmanı ihtiyacını karşılamak için harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anadolu Üniversitesinin işbirliğiyle yeni sertifika programı açacak.

  Programla, son dönemde dünyada yaygın kullanılan coğrafi bilgi sitemlerinin, kamu ve özel sektörde hızlı ve etkin kullanımının sağlanması için CBS uzmanı yetiştirilecek. Sertifika programıyla, 15 bin gencin özel sektör ve kamu kurumlarında istihdamına imkan sağlanacak.

  Eğitimlerle, coğrafi bilgi teknolojileri ve yönetim sistemleri konusunda veri yönetimi, stratejisi ve tekniklerine sahip, analitik düşünen, hızlı karar veren ve sorun çözen elemanlar yetiştirilecek. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, CBS operatörü ve uzmanı meslek standartlarını ve yeterliliklerini belirlemek üzere protokol de imzaladı.

  Bu bölümleri bitirenler sertifika alabilecek

  Programa, CBS operatörlüğü için tapu kadastro, harita ve kadastro gibi bölümlerden en az ön lisans mezunu olanlar başvurabilecek.
  CBS uzmanlığı için de harita, jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisliği, şehir planlama, peyzaj mimarlığı, coğrafya bölümlerini bitiren lisans mezunları başvuru yapabilecek.

  CBS nedir?

  Coğrafi bilgi sistemi, dünyadaki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel sorunların çözümüne yönelik mekana ve konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünü olarak tanımlanıyor.

  CBS sayesinde, kamu ve özel sektörde doğru ve güncel bilgiye zamanında ulaşılması, problemlerin çözümü ve ortak proje uygulamaları kolaylaşıyor. Birimlerarası koordinasyon ve hızlı bilgi akışı, mevcut uygulamaların geliştirilerek kaynak tasarrufu sağlanması ve güvenilir veri arşivi oluşturulması da CBS'nin ilgi alanları arasında bulunuyor.

  (AA)
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 3. Pelin Güven

  Pelin Güven CMNet Üyesi

  detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim.
   
 4. Hamza Ay

  Hamza Ay CMNet Üyesi

  Çevre mühendisleri olamıyor mu CBS uzmanı ?
   
 5. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  Kırmızı ile yazılmış kısımda görünüyor.
   
 6. Anadolu Üniversitesi mezunuyum, Alper Hocamız sağolsun ( ki Bakanlığa bu projeyi sunan odur) Çevre Yönetimi dersi kapsamında bize uygulamalı CBS eğitimi vermişti ve bu dersten geçmek için notumuzun hatırı sayılır bir kısmını bu uygulamadaki başarımıza bağlamışlardı... ve tüm dönem boyunca bu uygulamanın biz çevre mühendisleri için ne kadar yararlı ne kadar gerekli olduğundan dem vurulmuştu.Bizlere bu fırsatı vermemeleri garip olmuş..
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...