• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çok Fazla Boş Zaman Sorunsalı

cevrecıhuseyın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Arkadaşlar Merhaba,

Uzun süredir muzdarip olduğum bir konuyu sizlerle paylaşıp fikir almak istiyorum.
Ben kurumsal bir firmada çalışıyorum, isim vermek istemiyorum. Çevre mühendisi olarak çok fazla bir yoğunluğum yok, hatta hiç diyebilirim.
Bundan önce çalıştığım yerlerde de benzer sorunlar yaşadım. Sürekli kendimi otururken buluyorum.
Meslekte 5. yılım. Yeri geliyor 1 hafta boyunca 1 mail atmadığım bile olmuyor.
Bu durum beni iyice meslekten soğutmuş, bunaltmış durumda. Kabus gibi..
İnsan kendini işe yaramaz biri gibi hissediyor, boşuna maaş alıyormuşum gibi.
Sırf bu sebeple bu sene üniversite sınavına girip yeni bir meslek edinmeyi düşünüyorum, bu meslek artık beni mutlu etmiyor bunu anladım.
Maaşım iyi bir seviyede diyebilirim, haftasonum yok resmi tatiller mevcut.

Önerilerinizi şiddetle rica ediyorum.
Danışmanlıkta hiç çalışmadım, daha yoğun olur belki severim diye danışmanlığa geçmeyi bile düşündüm.
sizlerin bu kadar çok boş vakti oluyor mu ? nasıl değerlendiriyorsunuz ?
bunun için meslek değiştirmeye değer mi ?
herkes rahat batıyor diyor ama ben derdimi anlatamıyorum..
gerekirse yorulayım üniversite zamanı çok ağır işlerde çalıştığımda oldu daha mutluydum..
ne dersiniz ? yorumlarınızı esirgemeyin lütfen

Hocam Merhaba,

Şiddetle sektör değiştirmeni öneririm, keza ben de aynı şeyi yaşadım ama şuan keyfim yerinde. Danışmanlıkta da maaşın yaptığın işe göre düşük gelebilir eğer kaliteli bi yer bulmazsan. İnce ele sık doku hemen hemen aynı süreçlerden geçmişiz :) Bende inşaat mühendisliği kazanmıştım hala devam ediyor ama şuanki iş yoğunluğumda fazla olduğundan çok ilerleyemiyor.

* Personelin yıllık çevre eğitimleri tamam mı?
* Atık Yönetimi doğru yapılıyor mu? Kaynağında ayırma tamam mı?
* Atık miktarları belirleniyor mu? Belirlenmiyorsa basit bir teraziyle atıkları ölçüp bunları kayıt altına alabilirsiniz. Daha sonra bu atık miktarlarını bölüm bazında değerlendirebilirsiniz.
* Yüksek Lisans yapmayı düşündünüz mü?
* Arıtma tesisiniz yok mu? Onunla uğraşırken de çok zaman geçiyor.

Başka ekleyebilirim de düşünmem lazım :)

Merhaba,

şuan hangi sektördesiniz acaba ?
şuan maaşım iyiyken danışmanlıkta daha çok iş yapıp daha düşük maaş almak muhtemelen zoruma gidecektir ama aklıma başka sektörde gelmiyor
[automerge]1574671581[/automerge]
merhaba zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler, @Ender Öztürkk

personelin çevre eğitimleri osgb firmasının uzmanları tarafından yapılıyor, müdürüm var o böyle karar vermiş eğitim adına hiç bir şey yapmıyorum.
atık çıkmıyor ek-1 ek-2 tabi değiliz, arıtmada yok. yani sıfır değil ama sıfıra yakın onlarda çıkışı yapılıyor tabi ama tahmin edersiniz ne kadar zaman alcağını.
yüksek lisans düşünmüyorum açıkçası, çünkü şuan bile meslekten verim alamazken yüksek ne işime yarayacak bilemiyorum. akademik olarak diyorsanız o kısmını hiç düşünmüyorum

En güzel sektör hurdacılık ("geri dönüşüm" de yazayım da bazı arkadaşlar alınmasın)?. Sağa sola laf anlatmaktan nasıl akşam oluyor anlamıyorsunuz. Her adımına dahil olmak zorunda olduğunuz için de gelecekte bu alanda iş kurma planları yapmaya başlıyorsunuz. Hem toplum yararına çalışıp hem de para kazanıyorsunuz. Bu işte çok iyi maaş alan mühendisler de tanıyorum. Şöyle iyi bir geri dönüşümde iş bulabilirseniz herşey istediğiniz gibi olmuş olur. Naçizane?

@H. Pınar Çulha çok teşekkürler yorumunuz için, geri dönüşüm sektörü biraz farklı bir sektör gerçekten, kolay değil her insan yapamaz bu sektörde. ama meslek değiştirmek gibi köklü bir değişime gitmek yerine en azından denenebilir diye düşünüyorum, sağolun

cevrecıhuseyınMerhaba,
10 yılımın 5 yılı danışmanlıkta geçti. şehir dışı programlar, terminallerde havaalanlarında yazılan yetişritilmeye çalışılan raporlar, müşteri bulma çalışmaları vs stres dolu bir süreç yaşadım ve tek hayalim sabit bir noktada çalışmaktı. istifa dilekçem cebimde gezdim hep. çok şükür dualarım kabul oldu ve 5 yıldır da bir tesisteyim. ve şu an yaşamakta olduğunuz sürecin bir benzerini yaşıyorum. ilk 1 yıl fazla rutinden depresyona bile girdim :) ama sonra bu rutine de alışıyorsunuz. meslekteki güncellemeleri takip etmek adına bir çok kaynağı takip ettim hala ediyorum. bazen hiç işime yaramayacağını bilsem bile sunumlar oluşturuyorum. yönetmelikleri gözden geçiriyorum. unuttuğum şeyleri buradan arkadaşlarıma soruyorum. vs vs. yani aslında vaktinizi kaliteli değerlendirirseniz huzurlu olursunuz. sanayi bölgesindeki arkadaşlarımın çoğu da aynı şekilde. yalnız değilsiniz :)
yerinizden kıpırdamayın hem de böyle bir dönemde

tmgd kursuna gidin, o 2 cilt kitabı öğrenmek zevkli ve uğraştırıcı hem kişisel gelişim illa yapmak zorunda değilsiniz ama ihtiyaç halinde işinize yarar. Sonra iş güvenliği var, şimdi kursa gitseniz Mayısta sınava gireceksiniz, ders çalışmanız gerekecek. Enerji yöneticiliği var. Mayısta eğitime gidersiniz Temmuzda sınava girersiniz. 1 yılınızı doldurur bunlar :)

Bulunduğunuz sektörde ilerlemeyi deneyin,vazgeçmeyin, mutlaka ilerleyebileceğiniz bir alan vardır. Hem kendi işinizi yaparsınız hemde sektör bazında kendinize bir şeyler katarsınız buda farklı kapılar açabilir size. Çevre müh. olarak devam etmek s-zorunda değilsiniz sonuçta. Örneğin şirkette kullanılan bir yazılım programı varsa onu öğrenin. hangi sektörde çalışıyorsunuz? @cevrecıhuseyın

Not: danışmalığa dönmenizi tavsiye etmem. :)

cevaplarınız için teşekkür ederim

@Bursa_Çevre_İSG aslında herkes böyle söylüyor, bir kere bu düzene alışan çok bocalar diyorlar, ama daha yolun başındayım diyorum şimdiden körelmiş paslanmış gibi hissediyorum kafam çok karışık

@deryanil aslında bu dediklerinizi bende yapmaya çalışıyorum en azından yönetmelik vs okuyorum tabi arada sırada işlerimde oluyor ama bunlar gün içerisinde toplamda 2 saatimi anca alıyor. aslında şuan ortamda pek sıcak değil çok sohbet muhabbet olmuyor, açık ofis şeklinde ve haliyle zaman geçmiyor böyle olunca

@Gülay isg belgem var aslında. diğer dediklerinize kayıt olduğumu düşünsem bile bunlara gün içerisinde çalışamayacağım. açık ofis çünkü herkes birbirini görür vaziyette müdür yanımda falan o yüzden açıp başka birşeylere çalışmak abes kaçabilir

Boş oturmak abes değil ama bir konuya çalışmak abes karşılanıyor, üzücü. Açık ofis işi en kötüsü ( son 6 aydır açık ofisteyim ve kötü hissediyorum.)

@Gülay açıkçası boş oturmuyor gibi davranmaya çalışıyorum 8 saat ızdırap gibi geliyor geçmek bilmiyor asla, şuan çalıştığım yerde çevre mühendisine hiç ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum çünkü herhangi bir yönetim süreci yok niye alım yaptılar onu bile anlamış değilim. açık ofis kesinlikle hoş değil
[automerge]1574676665[/automerge]
@cgdm lojistik sektörü diyeyim. herhangi bir çevre süreci yok nerdeyse.. danışmanlığı neden tavsiye etmiyorsunuz peki ? ve meslek değiştirme fikri, 4 sene daha okumak falan gözümde büyüyor ama başka yol da bulamıyorum

@cevrecıhuseyın ben de öyle görünmeye çalışıyordum dosyalar önümde falan takılıyodum artık arsızlığa vurdum şuanda tepemde kamera, yanımda başka biri ekranı görebiliyor ama ben Cmnet 'te takılıyorum. Masamın üstü evrak kalabalığı :koptum: