• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çok yoğun ve çökelmeyen çamurlu su arıtımı

H.Yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Yapı gereği suya içindeki malzemelerin çökmemesi için kimyasallar ekleniyor. Ancak, bu faaliyet sonucu ortaya çıkan atıksuyun da kimyasal arıtma ile çöktürülmesi sağlanmaya çalışılıyor. (tabi ki çok çok başarılı olamıyoruz)

Bu nedenle nasıl bir arıtma önerirsiniz ?

Kum tutucu ekipmanlar kullanıp, ardından kimyasal arıtma uygulamak istiyorum. Ancak kum tutucuların çalışma yöntemleri vs. hakkında da pek bir bilgim yok. Netten şuanda da araştırıyorum zaten.

Bu tarz zor bir suyu nasıl bir kimyasal arıtma ile çöktürebiliriz ? Koagülant ve Anyonik Polimer kullanıyoruz.

@H.Yet "Yapı gereği suya içindeki malzemelerin çökmemesi için kimyasallar ekleniyor. Ancak, bu faaliyet sonucu ortaya çıkan atıksuyun da kimyasal arıtma ile çöktürülmesi sağlanmaya çalışılıyor. (tabi ki çok çok başarılı olamıyoruz) " şu kısımı biraz açar mısın kardeşim. Anlayamadım. Atıksuya içindeki malzemelerin çökmemesi için kimyasal eklemek mi ?

Evet arkadaşın da dediği gibi. Hammadde hazırlanırken herhangi bir dibe çökme işlemi olmaması adına çökelme engelleyici bir kimyasal ekleniyor.

Neyin üretimini yapıyorsunuz? çökelme engelleyici olarak ne koyuyorsunuz? Debi ne kadar? Kirletici parametreleriniz nedir?

Bunu yazmak için neden uğraştınız peki ?

Hiç yazmadan önce düşünemediniz tabi, ya bu insan bilmediği etmediği bir yerde mi çalışıyor, yardım alamıyor mu diye ..

Kendinizce bir şeyler yazmaya çalışmışsınız işte.

Ekteki yazıyı inceleye bilirsiniz kum tutucu ekipmanları ile olacağını zannetmiyorum çünkü özgül ağırlığı büyük olan inorganik maddeyi havuza giren atıksu hızı azaltılarak ve havanın yardımıyla dibe çöktürülür pompayla da çekilir..

Siz daha çok çöktürme için kullandığınız kimyasallara odaklanın farklı kimyasallar deneyin alüm , demir sülfat gibi çalıştığınız üretim tesisinin özelliğine bağlı olarak katyonik polielektrolitte deneye bilirsiniz ekteki yazıda mevcut suyun ph da önemli çöktürme için eklediğiniz kimyasala uygun şartları sağlamalısınız..

Laboratuvar ortamında basit bir şekilde belirleye bilirsiniz ve gözlemleye bilirsiniz.. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• LI6EPME1-kimyasal-koagulasyon-ve-flokulasyonjar-testi.pdf
    176.9 KB · Görüntüleme: 32
e size konu ile alakalı teknik soruları sorduk bunun cevabını da vermediniz. pH ne, kullandığınız kimyasal nedir diye. Dolayısı ile @Mahmut Cimşit lafına takılıp gelip cevap yazıyorsanız kusura bakmayın ben sizin sektördeki tecrübesizliğiniz veya bilgisizliğiniz yahut yalnızlığınıza bakmam niyetinize bakarım. bu tarz konular ticari olan konulardır ve insanlar bu işlerden para kazanıyor. bedel beklemeden yardım etmeye çalışan insanları bu sefer çileden çıkartıyorsunuz kusura bakmayın. hem soru sormayı bilmiyorsunuz ağzınızdan kerpetenle sorunu öğrenmeye çalışıyoruz hem de üstüne bir de laf söylüyorsunuz.

@yarabandı siz gerçek hayatta yapamadığınız kendinizce atarı gideri anca klavye görünce mi yapabiliyorsunuz hayırdır ??

Siz kimsiniz ki beni yargılayıp kendi kafanıza göre bir şeyler türetiyorsunuz ? Ben sizin gibi densizce burada sizi yargılamaya kalkarsam altından kalmasazsınız söyleyeyim !!

Soru sormayı bilmiyormuşum lafa bak !! karşımıza geçse iki kelimeyi bir araya getiremeyecek adam gelmiş burada bizi yargılıyor ..

Neyse ki bu forumda insanlar var da az çok bir şeyler aktarıp yardımcı olmaya çalışıyor .. Yani birileri anlayabiliyor bakın !

Size teknik gelmeyen soruları geçiniz ? "Tekniğin iyi ama geliştirmen lazım" dediğiniz sorulara yöneliniz.

Bazı yorumları temizledim arada kaynayan mesajlar olabilir kusura bakmayın. Lütfen saygıyı koruyalım birbirimize karşı. Size göre açık olmayan yada yeterli detay içermeyen sorulara cevap vermezseniz sorun çözülecektir.

Aklın yolu bir işte..