Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çöktürme Tankı Yüzeyinde Yosun

Konu, 'ARŞİV' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

 1. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  Biyolojik arıtma tesisimizin çöktürme tankının yüzeyinde yaklaşık üç haftadır yem yeşil yosunlaşma var ve BOI KOI değerleri yükseliyor. Haziran başında arıtma revize edildi difüzör sayısı arttırıldı ve bakteri aşılaması yapıldı. İlk zamanlarda bir problem yoktu. Sıcaklarla bi ilgisi olabilir mi?
  Arıtma tesisi 400 konutluk evsel atıksu arıtma tesisi. Su rengide giderek siyahlaşıyor. Bakteriler ölüyor galiba.
   
 2. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  dediğiniz gibi sıcaklık bir faktör olabilir onun ölçümünü yaptınız mı hiç sanırım sıcaklık değeri 36,5 olmalı
   
 3. Kerem Şenel

  Kerem Şenel CMNet Üyesi

  sıcaklığın 36-37 dereceyi aşmasıyla birlikte yeşil sülfür bakterilerine uygun ortam oluşur. bunlar etkin hale geldiklerinde çöktürme havuzunda yüzeyinde toplanır çökelmezler. demirsülfat verir, C/N/P beslemesi yaparsanız bir miktar etkisini azaltabilirsiniz ama asıl çözüm sıcaklığı düşürmeniz gerekir. Sıcaklık yükseldiğinde O2 konsantrasyonu da azalacağından denitrifikasyon artar, bu da zaten çökelmeme problemlerine neden olur.
   
  Erol DALKILINÇ bunu beğendi.
 4. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  veya şunu da yapabilirsiniz atık suyu seyreltme yoluna gidebilirsiniz.
   
 5. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  malum havalar sıcak olduğunda sıcaklığın düşmesi için kışı beklemek yada arıtma tesisine gölge yapmak lazım :) bu yosun problemini bi kaç arıtma da daha görmüştüm.
  atık suyu seyrelmeye gitmemiz mümkün değil. oksijenle ilgili sıkıntı olamaz blower oksimetreye göre çalışıyor. çökeltmeye kimyasal ilavesi belki çözüm olabilir. yorumlarınız için teşekkürler.
   
 6. Sedat Güven

  Sedat Güven CMNet Üyesi

  Çökelme havuzunun yüzeyi sıyrılarak uzaklaştırılıyor mu?
  Eğer sadece evsel arıtma ise, ölü bakterileriniz oluşmakta buda çökeltim yüzeyine çıktığını düşünüyorum. (görmediğimden sadece yorum bu) Güneşi görmesi ile beraber, yosunlaşmalar başlamış olabilir. Havuzun fotosunu çekebilirseniz ve paylaşırsanız daha gerçekçi yorumlar yapılabilir. Aksi takdirde çoğu yorum havada kalabilir.
   
 7. Çağdaş Hacıoğlu

  Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

  Seyreltme hem ekonomik değil hemde yasal değil...Geri devir oranını arttırmak sıcaklığın bir nebze olsun kontrolünü sağlayabilir kanımca( Tesis bu prosese uygunsa) ÇO konsantrasyonlarını ve blower verimlerini kontrol ettiniz mi?
   
 8. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  Çöktürmede savak kullanılıyor. Şimdilik geri devir oranını arttırıp, blower devrini yükselttim bikaç gün bekleyeceğim bakalım ne olacak.
   
 9. akdenizyıldızı

  akdenizyıldızı CMNet Üyesi

  slm,
  Projede hesap edilmeyen yosunlaşmaya bağlı oksijen tüketimi çok fazla artar, aeratör ve difrüzörler bir noktadan sora daha çok yosunla çalışır. Bu hem fazladan enerji kaybı demektir hem bakterilerin inhibasyonuna yol açmakta hem, oksidasyonun önüne geçmekte hemde KOİ ve BOİ yi yükseltmektedir.
  Yosun ve alg önleyici kullanmanızda fayda var, ama bunar algasit olmamalı yoksa mevcut bakterilerinizi de öldürürsünüz. Bu arada sağlıklı olan yol sistemi kuran firma ile irtibata geçin.
  http://www.akdenizyildizi.com.tr/BP-1502.html
   
 10. Çağdaş Hacıoğlu

  Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

  Yüksek kirlilik yüklerinde, susuzlaştırmaya gelmiş aç çamuru (sorun giderilene kadar) havalandırmaya almayı tavsiye ederler aslında ama denendiğini hiç görmedim, riskli bir yöntem gibi gelmiştir hep...
   
 11. Mk1453

  Mk1453 CMNet Üyesi

  C/N/P oranınızı kontrol etmeniz gerekiyor. C oranınız gereğinden fazla yükselmiş N oranınız kesin düşük P oranınızda muhtemelen yüksek gözüküyor. Sıcaklıkla o kadar da çok ilgili bir durum değil. Lakin asıl önemli nokta oksijeninizin yetersiz kaldığı. Oksijen miktarını aşırı derece arttırmalısınız. Sorun çözülücektir. Çözülmez ise DEBİ BOD COD TOK NO3-N PO4-P giriş çıkış değerlerinizi yollarsanız kesin çözüm konusunda yardımcı olabilirim.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.