Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Çöp" değil "Elektrik" (Süleyman Demirel Ünivertesi)

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  [​IMG]

  Süleyman Demirel Üniversitesi’nde her türlü atığı termal filtre şartlarında biyogaza çeviren reaktör geliştirildi.

  Üniversitenin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi YEKARUM tarafından geliştirilen reaktörden biyoyakıtla birlikte kompost yani gübre de elde edilebiliyor.

  YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, yemekhanede yemek atıklarını toplayarak özel bir sistemle bunları parçaladıklarını ve suyla karıştırdıklarını söyledi.

  Karışımın, biyogaz reaktörü içinde 37-55 derece sıcaklığa getirildiğini dile getiren Üçgül, malzemenin işlenerek metan gazı üretildiğini bildirdi.

  Üçgül, biyogazın metandan oluşan bir gaz olduğunu hatırlatarak, bu sistemle sadece biyogaz elde etmediklerini, atıklar biyogaza çevrildikten sonra sıvı ve gaz kısımları ayrılarak gübre de elde ettiklerini vurguladı.

  Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi olarak alternatif enerji kaynakları üzerinde çalıştıklarını kaydeden Üçgül, biyogazın, doğalgazın kullanılabildiği her alanda kullanılabildiğini, ısıtma amaçlı, gaz motoru yakıtı, jeneratör, elektrik üretimi gibi alanlarda da kullanılabildiğini söyledi.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...