• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çuval pp midir pe mi?

Nermin Tuğralı

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar,
özellikle amabalaj TAT ve GDTlerinde çalışan arkadaş bilirler. ambalaj atığı olarak aldığımız çuvallar polipropilen mi yoksa polietilen midir? naylonlar polietilen onu biliyorum fakat çuval kafamı karıştırıyor acaba PE mi yoksa PP olarak mı bildirimi yapılmalı? bir sorum daha var su damacalarının malzeme cinsi polikarbonmuş. polikarbonun amb. atık sisteminde plastik cinsi olarak belirtilmemiş. o zaman su damacalarının bildirimleri nasıl yapılacak?

iyi çalışmalar dilerim.

Çuvalın çeşidine bağlı olarak değişebilir ya YYPE-HDPE (esnemeye dirençlidir) ya da çok yüksek ihtimalle ve genelleme ile PP'dir. İki malzeme cinsini biribirinden ayırt etmek için analiz haricinde çeşitli sanayi usulu yöntemler mevcut.
Çuval imalatı yapan tesislerin web sitelerine göz atabilir genel bilgileri bulabilirsiniz.
Örnek:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Yasemin Aslantürk
biz hep PET girdik umarım çuval için demiştir Alper Bey

@Kudret Gülay Birdal
gülay hanım sımdı soyle damacanalarda herturlu cıns karıstırılıyormus pp pet pvc onun sonucunda olusuyormus sıkıntı olmayacagını sanıyorum karısık ambalaj atıgı olarakda gırebılırsınız ?

@Ercan Selvi
ama ben karışık ambalaj atığını A firmasından aldığım ve miktar olarak ne kadarı kağıt ne kadarı naylon belirleyemediğim ambalajlar için karışık ibaresini kullanıyorum dediğiniz de aklıma yattı tabi başka seçenek de yok gibi :)
teşekkürler...

@Kudret Gülay Birdal
genellıkle sehır ıcı toplama yapan tesıslerde karısık ambalaj atıgı seklınde gırılır.. bence karısık olarak gırın ;)

@Alper Bilgin
Peki su damacanaları için karışık mı girmeliyiz bu bilgiyi de verebilir misiniz?