• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Dalgıç pompa gürültüsü

Dilek Penmek

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, kuyu içerisindeki dalgıç pompa gürültüsü için nasıl önlem aldırılabilir. Pompayı değiştirdik santrifüj pompa kuyu için uygun değil. Yeni dalgıç pompada aynmı şekilde gürültü oluşturuyor. Pompadan ziyade kuyunun akustiğiylede ilgili olabilir diye düşünüyorum ama net bir çözüm bulamadım.

Pompa Gürültüsü

Pompanızın özellikleri önemli pompayı değitirirken yeni alacağınız pompanın gürültü özellikleribilinmeli, piyasada araştırılarak alınmı. İkinci husus ise kaynağı izolasyon durumu. Kuyunun akustik yapısıda önemli kuyu cidarları ses yutucu malzeme ile kaplanabilir.

Pompanın teknik özelliklerini bilmiyorum. Fakat kuyu derinliği çok fazla kuyu için izolasyon çalışması yapmak şu aşamada çok maliyetli olur diye tahmin ediyorum. Bizzat kuyunun bulunduğu alanda ses yok üst katındaki konutta uğultulu bir ses war. Kolonlar yada bölücü elamanlar vasıtasıyla ses iletiliyor heralde diye tahmin ediyorum. Ben motordan olduğunu tahmin ediyorum. Ama kuyunun akustiğiylede olabilir. Tam netleştiremedim. Dalgıç pompa olduğu için pompadada herhangi bir izolasyon çalışması aklıma gelmiyor. :confused:

Ben bodrum katında oturoyurm bitişik nizam binalar ve yan komşuda bodrumunda sanırım kuyu var ve suyu dışarı tahliye ediyor sanırım dalgıç su pompası kullanıyor. ancak evimde uğultu oluyor. Komşuya önerebileceğim bir çözüm varmıdır. ses pompa yalıtım vs. Gürültü için şikayet etsem sanırım su tahliyesini zorunlu olduğu dikkate alınarak bişey yapılamaz. Ama böylede ben sorun yaşıyorum.

Siz şikayette bulunun yine. Şikayet sonrasında belki bir tavsiye verilebilir ya da şunu yapacaksınız diye bir uygulama getirilebilir. Arası köpüklü ses duvarları uygulanabiliyor gürültülü ortamlarda ama yapıyı tam bilmediğimden bir şey diyemeyeceğim.

Karışmak gibi olmasın ama Klima larda sessizliği ne ile sağlıyolar ? Belki aynı imkan ile soruna çözüm getirilebilir en basitinden ...