Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Damacana ve Pet Şişelerde Yer Alan Numaraların Anlamları ve Riskleri Nelerdir?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar eğer damacananın altında üçgen geri dönüşüm logosu içinde 3 veya 7 rakamını görüyorsanız bu damacanalar sağlığınız açısından tehlike yaratıyor anlamına geliyor.

  Bu geri dönüşüm işareti, damacananın yüksek oranda kimyasal madde içerdiğini gösteriyor. Özellikle de vücuda iki kat daha fazla zarar veren 'biesphenol A' nın yüksek olduğunu gösteriyor. BPA olarak da bilinen 'biesphenol A' kalp sağlığınızı bozuyor ve diabet riskini iki kat arttırıyor.

  ABD'deki Peninsula Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmalar, BPA'ların karaciğer rahatsızlıklarıyla da bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

  İngiltere Gıda Standartları Enstitüsü'nün açıklamasına göre gün içinde almış olduğunuz BPA miktarının vücut ağırlığınızla dengeli bir uyum içinde olması gerekiyor. Sahip olduğunuz kilo başına günde 50 mikrogram kimyasal madde 'normal değer' olarak kabul ediliyor. Yani eğer vücut ağırlığınız 60 kilogram ise gün içinde alabileceğiniz en üst limitin 3000 mikrogram olması gerekiyor. Bu rakamın üstüne çıktığınız anda kalp, diabet ve karaciğer riskiniz iki kat artıyor.

  Yüksek kolesterol, kan şekeri düzensizliği, yüksek kan basıncı, kanser ve nörolojik problemlerle de bağlantılı olduğu düşünülen BPA'nın vücuda zararı araştırılmaya devam ediliyor.

  Amerika'da sağlıklı insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda altı yaş üstündeki her on kişiden dokuzunun risk taşıdığı ortaya çıktı. Çünkü gün içinde kullandığınız birçok plastik malzeme BPA içeriyor. BPA kimyasal maddesi bebek biberonundan plastik şişelere kadar yüzlerce plastik malzemede bulunuyor. Konserve kutuları ve hatta CD'ler de buna dahil.

  Eğer suyunuzu damacana veya şişeler içinde alıyorsanız altındaki üçgen logonun içinde "1" rakamı olmasına dikkat edin. Bu rakam damcananın BPA içermediğini gösteriyor.
   
 2. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  bu konuyu araştırmıstım; normal yarım litrelik 1 lt lik 5 ltlik pet siselerde 1 numaralı buldum ancak damacanalarda 1 numarasına hiç rastlamadım. hepsi 7 veya 3...

  sizin "1" rakamı olan damacana buldugunuz olduysa firma verin de ondan kullanalım...

  selamlar :)
   
 3. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  evet ben de baktım iş yerindeki damacananın altına 7 yazıyor. akşama da evdekine bakayım bakalım kaç yazıyor? Tarık arkadaşımızın dediği gibi varsa bildiğiniz firma onun suyunu kullanalım.
   
  Fatih Közen bunu beğendi.
 4. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  evet kabaca öyle bir genelleme yapılabilir.. zaten riskli grubumuzda bu damacanalar.. diğer su şişelerinde bu kapsamda bir problem gözükmemekte.. damacana su tüketimini zaten işyerinde ve evimde kullanmıyorum.. tercihte etmiyorum.. ihtimal vermesemde bir araştırma yapalım.. bakalım 1 kodlu damacana şişesi bulabilecekmiyiz..
   
 5. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  ince bir ayrıntı ama çok önemlii...
   
 6. Fatih Bel

  Fatih Bel CMNet Üyesi

  1 kodlu damacana bulamazsınız çünkü 1 PET 'i temsil eder. Pet depozitolu damacana ben duymadım . Damacanalar PC dir. Ancak 10-15-19 lt lik petten yapılan depozitosuz ambalajlara rastlayabilirsiniz.
   
 7. Orhan Kaan Türk

  Orhan Kaan Türk CMNet Üyesi

  Damacanaların genelinde 3 yazıyor , size tavsiyem 5 lt lik pet şişelerde satılan suları kullanın . Onların genelinde 1 yazıyor . Zaten damacaların pompalarının da kansere yol açtığı bilim adamlarınca sürekli dile getiriliyor . Parasını düşünmeyelim herzaman suyun en kalitelisini sağlıklısını kullanalım , Su hayattır , hayat kısa ... İyi günler .
   
 8. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  örneğin lidonun damacanalarında (12 ve 19lt lik) 1 numarasına rastlamak mümkün.. pet tek kullanımlık damacana ile satış yapmakta.. diğer bütün geri dönüşümlü damacanalar(3 ve 7 kod numaralı) bu riske rastlamak mümkün..
   
 9. Fatih Bel

  Fatih Bel CMNet Üyesi

  Lido su ile iş ilişkilerimiz söz konusu zaten o yüzden depozitosuz 1 numara dedim.(bu aralar bir çok firma depozitosuz büyük hacimli ambalaj yapmaya başladı) bu konuda yani depozitosuz ,tek kullanımlık ambalajlı sular genellikle PET ten yapılır. (1 =PET) . Damacana dediğimizde genellikle , PC den yapılan depozitolu malzeme gibi anlaşılır. halk ağzında yaygın anlamında kullanılan damacanalara bakıpta 1 bulmanız imkansızdır, bunu belirtmek istedim.
   
 10. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Damacana dediğimizde sadece o anlaşılır mı bilemem.. bana göre halk dilinde genel bir ifade olarak 19ltlik su şişelerine damacana denmekte.. konumuz bu değil zaten.. bu subjektif birşey.. Lido daki ifadelerde benimle benzer şöyle ki; 19lt geri dönüşümlü damacana & 19lt tek kullanımlık pet damacana.. Damacana buradada ortak kullanılmakta..

  İnşallah ilerleyen günlerde pet damacanalara geçilir.. Bu sözkonusu riskli geri dönüşümlü damacanaları hernekadar evimde kullanmasamda, iş yerlerinde ve sahada mecburen kullanmak zorunda kalıyoruz..
   
 11. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?