Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Danışman firma olarak gürültü ölçümleri yapmak için izlenecek yol nedir?

Konu, 'Gürültü Kirliliği ve Kontrolü' kısmında İsmet Arslan tarafından paylaşıldı.

 1. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Danışman Firma Olarak Gürültü Ölçümleri Yapmak İçin İzlenecek Yol Nedir?

  Sıralama yaparak anlatıp yardımcı olursanız sevinir.
   
 2. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Danışmanlık Firmaları Gürültü Ölçümü Yapamazlar. Bakanlıkça Yetkilendirilmiş yada akredite kuruluşlar ölçüm yapabilir. o bulunduğunuz şehirdeki yetkili firmalarla görüşerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz..
   
 3. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Danışman firmaların yapabilmesi için neler yapmalı diye sordum zaten. ne gibi resmi işlemler yapmamız lazım
   
 4. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  A2 sertifikalarımız da mevcut
   
 5. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  siz bu konuda lisans almak istiyorsunuz sanırım. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği' nde bu konuyla ilgili bilgiler mevcut. ama Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi yine İl çevreden öğrenebilirsiniz. Ne varsa il çevrede var:D
   
 6. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  İsmetcim senin bahsettiğin şey akredite bir laboratuarın işi. Bu konuda danışmanlık firmaları ile laboratuarlar arasında çok keskin çizgi koyulmuştur. Bir danışmanlık firması aynı zamanda laboratuar işi yapamaz. Aynı zamanda bir laboratuarda danışmanlık hizmeti veremez. bu hem bakanlığın hemde Türkak ın olmazsa olmazıdır ki kuracağınız laboratuar TS ISO 17025 standırdana gçre çalışmak zorunda olacağından bu duruma 17025 de izin vermemekte. Eğer bu işi yapmak istiyoruz diyorsanız ilk etapta farklı ticari kimliğe sahip bir şirket kurmanız gerekmekte. Sonraki aşama ilk etapta bakanlığa başvuruda bulunmak. Başvuru sırasında sizden ne gibi belge ve şartlar talep edeceklerini zaten bildirecekler. Anlayacağın maşakatli işler. Başlı başına burada konuşulan atık yönetimi çevre izinleri konularından farklı bir süreç. çevre referans laboratuarını ve türkak ı ararsan ne gibi dilekçe ve yanında ne gibi evraklarla başvuru yapabileceğini söylerler ve asıl zor olan başvurudan sonrasıdır haberin olsun. ayrıca A2 sertifika sahibi olmak kişiyi bağlar. kuracağın laboratuarın kuruluşunda bir etkisi yoktur
   
 7. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  O zaman bu işi yapanlar nasıl yapıyor. en basit odadan ajanda alsıysanız reklam kısmında bütün laboratuvarlarda danışmanlık işi var
   
 8. Serpil Yumrukaya

  Serpil Yumrukaya CMNet Üyesi

  var zaten danışman firma laboratuar olamaz diye birşey yok malesef yok
   
 9. Serpil Yumrukaya

  Serpil Yumrukaya CMNet Üyesi

  Bu da yönetmeliğin handikapı adam hem danışmanlık yapıyor hem ölçüm yapıyor bu nasıl iş anlamıyorum danışmanlık yaptığınız firmanın ölçümlerinin kötü çıkma ihtimali ne kadar sizce ya da bu sistem ne kadar etik sizce...
   
 10. Mustafa Açıl

  Mustafa Açıl CMNet Üyesi

  Evet ölçüm laboratuvarlarının çoğu danışmanlık yetkisi aldılar ve yapıyorlar. Çevre danışmanlık firması için 3 çevre görevlisi gerekmekte. Laboratuvar için bu kişilerin haricinde 4 kişi daha gerekli heralde sayıları tam bilmiyorum yönetmelikte yazıyor. İkisi firmanın ayrı odalarında evraklar ayrı yerlerde oluyor. Önceden iki işin beraber olamayacağı farklı isimde yeni firma kurulması gerektiği söyleniyordu. sonradan oldu nasıl oldu nasıl bir formül buldular bilmiyorum. detaylı bilgim yok ama en doğru cevabı bakanlıktan alabilirsiniz denetime gelip yetki veren onlar.
   
 11. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Evet yapıyorlar ama dediğim şekilde ikinci bir şirket üzerinden yapıyorlar. Mesela X Tic. A.Ş. adı altıında hem danışmanlık hemde laboratuar hizmeti veremezsiniz. Yapmanız gereken bir tanede X Tic. San. A.Ş. adında bir şirket daha kurmak. Yapanlar bu şekilde yapıyorlar.
   
 12. Serpil Yumrukaya

  Serpil Yumrukaya CMNet Üyesi

  Arkadaşım yok öyle birşey yapılabiliyor aynı firmaiki işide birarada yapabiliyor. lütfen araştırır mısın..
   
 13. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Arkadaşım yapıyorsada suç işliyor. Arkadaşım aynı binada yapıyorda olabilirler fakat iki farklı şirket mevcuttur. Arkadaşım eğer tüm bunlara rağmen dediğin şekilde tek şirket aynı anda ikisinide yapıyor ve lab ve danışmanlık personelini her iki iştede kullanıyorsa git şikayet et iki yetkiside askıya alınsın.
   
 14. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  yada yapıyorum diyip alıyor sonrada akredite laboratuvara yaptırıp raporunu yazıp veriyorlar...
   
 15. Serpil Yumrukaya

  Serpil Yumrukaya CMNet Üyesi

  ya zaten ettim o yüzdende ısrarcıyım bakanlık yönetmelikte böyle bir hükmün bulunmadığını belirten bir cevap verdi üstelik türkakıda aradım farketmez ayrı elemanlar olması yeterli dedi çok araştırdım kafa patlattı bu konu benim hassas konum o yüzden eminim çok fazla hem de lütfen sizde araştırın.
   
 16. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  imkansız bir olay bu durumda bakanlık ve türkak suç işliyorlar. yönetmelikten önce 17025 bunu tamamen yasaklamakta. türkak şikayet edilse türkak ın uluslarası akreditasyonu iptal olur. 17025 e uymayan lab akredite lab olamaz zaten.
   
 17. Mustafa Açıl

  Mustafa Açıl CMNet Üyesi

  Türkak ve Bakanlık söylediklerinizi söylüyor diye biliyorum bende. yönetmeliğin bir eksikliği. internetten iki firma kontrol ettim. biri Aykut Bey'in dediği gibi yetki belgesinde ... X san. ltd. şti yazıyor diğerinde San. yok .Diğer firmada aradan bir VE'yi kaldırmış.

  Bütün firmalar isimde böle küçük oynamalarla iki ayrı firma kurmuş olabilir. Bu konuya şuan da böyle bir yerde çalışan arkadaşlardan cevap gelebilir bekleyelim..
   
 18. Serpil Yumrukaya

  Serpil Yumrukaya CMNet Üyesi

  Sizi türkak ı aramaya davet ediyorum o halde en basiti internette bi araştırın bakalım akredite olmuş bir laboratuarın hizmetleri arasında danışmanlık varmı diye..
   
 19. Mustafa Açıl

  Mustafa Açıl CMNet Üyesi

  Ben böle bir firmanın sitesini inceledim. Çed Çevre danışmanlığı ve Ölçüm sitede hepsi aynı anda yazıyor. yeterlilik belgelerine baktığımda dediğim gibi sadece SAN. kelimesi farklı, firma isminde..
   
 20. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Daha önce bir kaç yıl laboratuar işi yaptığım için emin konuşuyorum. Bakın tekrar söylüyorum tic. ünvan farklıdır. sallıyorum danışmanlık işini SERFER A.Ş. adı altında, laboratuar işini SERFER Ltd. Şti. adı altında yapıyordur. Ve genelde aynı binada olur ikiside. yani iki farklı şirkette çalışan kişiler aynı adreste yan yana çalışırlar. aslında aynı adreste olmaları bile yasaktır. Mesele laboratuar Türkak yada bakanlık tarafından denetleneceği zaman o gün danışmanlık bölümünde çalışanlardan bir tanesini ortalıkta göremezsiniz. Sanki orada sadece laboratuar hizmetleri veriyormuş gibi hareket ederler.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?