• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Danışman firma olarak gürültü ölçümleri yapmak için izlenecek yol nedir?

İsmet Arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Danışman Firma Olarak Gürültü Ölçümleri Yapmak İçin İzlenecek Yol Nedir?

Sıralama yaparak anlatıp yardımcı olursanız sevinir.

üzgünüm arkadaşım ama bu konuda ısrarcıyım ünvan değişikliği isim değişikliği yapmaya gerek yok yapılabiliyor bilgilerini tazele ve bakanlığın bilgi edinmesine bunu bir yaz ardından TÜRKAK ı ara daha önce danışmanlık için belge almaya gerek yoktu sen çalışırken öyle işliyor olabilir ama şuanda malesef hiç etik değil ama hem gürültü ölçümü hem atıksu laboratuarı hem emisyon ölçümü yapıp bu konuda akretidasyonunu alıp aynı zamanda aynı zamanda danışmanlık için yetrlilik belgesi alan ve bu konularla ilgili çatır çatır çalışan firmalar v ve dediğim gibi en ufak bir değişiklikte yok isimlerinde

Anlaşılan bu konuda herkes dertli. sonuç olarak ne yapmam lazım. en doğrusu arkadaşın dediği gibi hem bakanlığı hemde turkak ı aramak lazım

benim bilgim neredeyse net sayılır ismetarslan memurları bulmak çok zor işin o kısmı daha bir zor telefon çalr çalr çalr ama kimse bakmaz ben hiç bir seferde ulaşamadım bakanlıktaki memurlara

Her konuda olduğu gibi bakanlığın el attığı bu konudan da bir karmaşa var ve güçlü olan ağırlığı ile kazanıyor. Çevre Laboratuvarları, gürültü yada diğer çevresel ölçümlerin yapılması konusunda yeterliliğe sahiptir, akreditasyon falan ki bu laboratuvarların işidir, fakat Kesinlikle İlgili ölçümlerin raporları Danışman Firmalar tarafından yazılmalıdır. Ayrıca Laboratuvarlara Çevre Danışmanlık Yeterliliği verilmesi konusunda çok saçmadır. hem tarafsız akredite kurum hem bir firmanın danışmanı burada çelişki vardır. Fakat Türkiye'de Haklı olandan ziyade Sesi çok çıkan işini götürdüğü için sistem böle işlemeye devam edecek ki ilk bu yönetmelikler çıktığında konuyu ÇMO Başkanı Sayın Murat TAŞDEMİR Beye ilettim ama böyle bir sakıncanın olmadığı cevabını aldım, gelin bu durumu burada tartışalım.(tabi başka bir başlık altında.

Konuyla ilgili bir ekleme de ben yapayım. Laboratuvarların danışmanlık yetkisi almasında herhangi bir sorun mevzuatta bulunmamakta. Bakanlık mevzuatına göre danışmanlık yeterliliği almasında bir sakınca olmadığı eğitimlerde de söylendi, bu şekilde de yapıldı şimdiye kadar. Bunca laboratuvar var ticari isminde değişiklik olmadan danışmanlık yapan. Laboratuvar değil sadece, fabrika/tesis sayısı çok olan her şirket danışmanlık yeterliliği alıyor. Böylece kendi mühendisleriyle civarındaki fabrikaların da danışmanlığını yapıyorlar.

Öte yandan laboratuvarın danışmanlık yapması ve tarafsızlık ilkesi ile ilgili olarak, eğer akredite laboratuvar danışmanlık yapamaz çünkü tarafsız olmaz derse Türkak verdiği akreditasyon sertifikasına güvenmediğini gösterir biraz. Yani " biz bunlara yetkiyi verdik ama danışmanlık yaparlarsa katakulli yapabilirler " gibi bir şey olmaz. O yüzden olsa gerek uygulamada yapılıyor danışmanlık. ANCAK danışman personel ile laboratuvar görevlisi personel aynı olmayacak şekilde. Şirket danışmanlık yapabilir belki ancak ölçüm yapan kişi danışmanlık yapamaz diye biliyorum.

Yukarıda yazılanların kesinliği olmayıp, araştırılması tavsiye edilir :)

ÇKAGİLHY, Madde (3) Yetkilendirilmiş Çevre Danışmanlık Firması : 21.11.2008 Tarihli ve 27061 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Çevre Denetim Yönetmeliğinin, Beşinci Bölümünde düzenlenen (beşinci bölüm yok), bu Yönetmelik kapsamında çevre izin veya çevre izin ve lisans başvuru dosyasını ve başvuru dosyasında yer alacak bilgi belge, ve "RAPORLARI" hazırlayan ve/veya hazırlatacak ve Bakanlığa karşı bunların doğruluğundan sorumlu olan, yeterlilik belgesi almış olan gerçek veya Tüzel kişileri. Bu ifade de Laboratuvarların ölçümleri yapması fakat raporlardan Çevre Danışmanlık Firmalarının sorumlu olduğu açıktır. Bu Nedenle de Çevresel Gürültü Kapsamında A veya B belgesi var ise siteme yüklenmesi gerekir.

Benim bildiğim bir örnek var ne kadar alakalı bilmiyorum ama laboratuvar müdürü konumunda çalışan bir arkadaşım var.Şirketinde sahibi. (......laboratuvar mühendislik san. ve tic. ltd. şti.) Aslında jeoloji mezunu ve A2 belgesiyle bu işi yapmaya başlamış. Şimdi jeolojiye yönelmek istiyor. Araştırdık ve şöyle bir sonuç aldık. "Laboratuvarda personel olarak adınız geçmediği sürece başka bir iş yapabilirsiniz... Mesela jeoloji mühendisisiniz Laboratuvarın bulunduğu şirkette zemin etüdü yapabilirsiniz ama Laboratuvar kısmında adınız gözükemez..." dendi. Bence tıpkı danışmanlık gibi... Danışman personel ile laboratuvar görevlisi personel aynı kişiler olmayacak şekilde.

İsmet Abdullah ben kardeşim okuldan. Aykutum haklı. Türkakı ilgilendiren bir konu bu. akredite olamazsın danışmanlık yapıyorsan. akredite olamazssan yeterlilik alamazsın (ön yeterlik alırsın ama) yeterlik alamazssan labı kaparsın. iki ayrı firma kuracaksın mecburen. özeti budur. abdullahyilmaz@cmo.org.tr buradan ulaşabilirsin bana.

Çalıştığım şirket sizinde dediğiniz gibi 2 ayrı ismi var.xxx ölçüm ve analiz lab. ve xxx muh. mad. dan. vs vs...İsmet bey türkak ve çevre referans lab. onaylı bir lab olması gerekiyor ayrı olarak. sonra parametrelerinizin onaylı olması gerekiyor.belli bi stndarda göre calısmanız (TS 17025) lazım.daha sonra gürültü sertifikalı calısanınız kalibrasyonlı ölçüm cihazlarınızın olması gerekli.